Genel

2019 Yılına Damga Vurmuş En Çok İzlenen Sinema Filmleri

2019 yılını da acısı tatlısıyla geride bıraktık. Yıl boyunca birçok film sinema salonlarında izleyiciyle buluştu. Kimilerine göre en çok izlenen filmler en kaliteli olanlar olarak görülmese de bu filmler sinema severleri salonlara toplaması ile dikkat çekiyor. Bu yıl ülkemizde toplam 59 milyon 556 bin kişi sinema da film izledi. 2018 yılında bu rakam 70 milyon rakamının üzerinde gerçekleşmişti.

Kaliteli filmlerin azalması, ekonomik sıkıntılar, internetten film izlemenin artık çok rahat olması gibi nedenler iki yıl arasında 11 milyonluk bir farkın oluşmasına neden oldu. 2019 yılında sinema salonlarında izlenen ve sinemaya damga vurmuş 10 film hakkında sizlere sırayla bilgi vereceğiz.

  1. Karlar Ülkesi 2 – 1.283.390 Seyirci

Karlar Ülkesi 2
Karlar Ülkesi 2

Karlar Ülkesi yani Frozen’ın devam filmli olarak Walt Disney stüdyoları tarafından hazırlanan animasyon filmi 2019 yılında gişeye 1.283.390 kişi çekmeyi başararak listede onucun sırada yer aldı. Kahramanların yeni maceralarının anlatıldığı film çocukların da isteğiyle ailelerin en çok tercih ettikleri arasında yer aldı.

  1. Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw – 1.446.121 Seyirci

Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw
Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw

Listemizin dokuzuncu sırasında ülkemizde hatırı sayılır bir kitlenin takip ettiği Hızlı ve Öfkeli serisinin yeni filmi var. Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın başrollerinde olduğu film ülkemizde geçen yılın en çok izlenen dokuzuncu filmi olmayı başardı. 135 dakikalık film 388 sinema salonunda gösterime girdi.

  1. Mucize 2 Aşk – 1.888.281 Seyirci

Mucize 2 Aşk
Mucize 2 Aşk

Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğini yaptığı Mucize filminin devamı niteliğinde çekilen Mucize 2 Aşk, geçtiğimiz yılın en çok izlenen sekizinci film olmayı başardı. Engelli bir çocuğun görücü usulü ile evlendirilerek başlayan hayatının hikayesi anlatılıyor.

  1. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu – 1.863.960 Seyirci

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu
Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Ülkemizin en önemli sporcularından birisi olan ünlü halterci Naim Süleymanoğlu’nun yaşam hikayesinin anlatıldığı film  2019 yılının en çok izlenen yedinci filmi olmayı başardı. 141 dakika uzunluğunda ki film biyografi, spor dalında listeye girmeyi başardı.

  1. Joker – 1.869.391 Seyirci

Joker
Joker

Uzun bir süredir beklenilen Joker, ülkemizde büyük ilgi toplamayı başararak listede altıncı sırada yer aldı. Başrolünde Joaquin Phoenix’in yer aldığı film psikolojik sorunları alan bir karakterin ne şekilde değişime uğradığını anlatıyor.

  1. Kral Şakir Korsanlar Diyarı – 2.107.663 Seyirci

Kral Şakir Korsanlar Diyarı
Kral Şakir Korsanlar Diyarı

Ülkemizde ki animasyon filmlerin sayısı giderek artıyor. BKM tarafından 2018 yılında sinemaya gelen Kral Şakir Oyun Zamanı’nın devamı olan Korsanlar Diyarı listeye beşinci sırada giriş yapmayı başardı. Bermuda Şeytan Üçgenine yapılan yolculuk ve oluşan hikaye filmde 94 dakika boyunca anlatılıyor.

  1. Avengers: Endgame – 2.480.284 Seyirci

Avengers: Endgame
Avengers: Endgame

Avengers serisinin ilk filmi Infinity War’ın devam filmi olma özelliğine sahip Endgame ülkemizde geçtiğimiz yıl hatırı sayılır bir gişe yapmayı başardı. Ulaştığı rakamla ülkemizde geçen yıl en çok izlenen yabancı film olmayı başardı. 3 saatlik film bunu başarması ile dikkat çekti.

  1. Organize İşler: Sazan Sarmalı – 3.537.429 Seyirci

Organize İşler: Sazan Sarmalı
Organize İşler: Sazan Sarmalı

Organize işle filminin devamı olan Sazan Sarmalı, Netflix’e satılmasına rağmen geçtiğimiz yılın ilk üçünde yer almayı başardı. Komedi ve Aksiyon tarafından Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ ve Ezgi Mola’nın başrolünde olduğu film istediği başarıyı yakaladı.

  1. Recep İvedik 6 – 3.986.620 Seyirci

Recep İvedik 6
Recep İvedik 6

Kim ne derse desin Şahan Gökbakar, Recep İvedik serisi ile bizlere hitap ediyor. 2019 yılında yayınlanan serisin altıncı filmi en çok izlenen ikinci filmi olmayı başardı. Her zaman ki şekilde komedi yapılan filmde izleyiciler aradıklarını buldu.

  1. 7. Koğuştaki Mucize – 5.316.933 Seyirci

7. Koğuştaki Mucize
7. Koğuştaki Mucize

Başrolünde Aras Bulut İynemli’nin oynadığı film 5 milyonun üzerinde ki seyirci rakamıyla bu yılın zirvesinde yer aldı. Bir uyarlama olmasına rağmen insanlara sunduğu Drama ile seyirciyi tatmin etmeyi başardı. 1983 yılında Ege kasabasında geçen bir hikayenin anlatıldığı film beklenenin üzerine çıkmayı başardı.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu