Dövme ModelleriGüzellik

2020 Bayan Dövme Modelleri Trendleri

İlk defa 1700’lerde Samoa Adaları’ndaki yerliler tarafından tatau olarak adlandırılan ve ortaya çıkarılan dövme, deri altına mürekkeple yapılır ve pigmentlerin boyanması sonucu kalıcı hale gelir. Kalıcı olduğu için dövme yaptırmak çoğu insan için bir kararsızlıktır. Acaba sıkılır mıyım düşüncesinde olanlar ya da hala dövme yaptırmayanlar yaşadıkları ikilemi belki şu sözle çözer; Bu dünyadan götürebileceğiniz ve ruhunuzun sızıntısı olan tek şey dövmeleriniz. İşte sizler için araştırdığımız 2020 bayan dövme modelleri trendleri!

El Dövmeleri

2019 senesinde de oldukça popüler olan el dövmeleri 2020 yılına da damgasını vuruyor. Çizim şeklindeki minimal efektli dövmeler elde harika duruyor. Dilerseniz daha küçük boyutlarda sizi baktığınızda çok fazla rahatsızlık etmeyecek minik yaprak ya da kuş desenlerini de seçebilirsiniz.

Kulaklara Yapılan Minik Figürler

Bu yıl kulaklarda minik dövmeleri daha sık göreceksiniz. Daha geniş yüzeye yayılmayan minimal dövmeler şahane duruyor. Cesur dövmelerden ziyade yeni başlayanlar için harika bir öneri!

Yılın En Trend Dövme Modelleri

Suluboya dövme modeli olarak da bilinir. Tam anlamıyla bir sanat eseri olan dövmeler son zamanlarda estetik olarak oldukça hoş duran stiller arasında. Bu tarz dövmelerde dövme makinesinin ucunda iğneden ziyade fırça ucuna benzer parçalar kullanılır.

Yumuşak renklerle yapılan dövmelerin kenarlarında solma ya da yumuşama olabilir. Bu durumda ciltte dövmenin görünmesini zorlaştırır. Dövme tabanının içine siyah bir mürekkep yerleştirilir. Böylelikle dövme daha kalıcı olur.

Yaklaşık olarak bu dövme stili 6-7 senedir yapılıyor. Zaman içerisinde gelişimini görmek ise son derece ilginç. Tabloya benzer yapıda olan dövme modelleri oldukça dikkat çekici ve görkemli. Minimal dokunuşlardansa daha geniş yüzeye yayılan dövmeler çoğu kişinin hala vazgeçilmezleri arasında.

Eskiz Dövmeler, Görkemli Dokunuşlar!

2020 bayan dövme modelleri trendleri arasında eskiz, diğer adı ile Sketch dövmelerde var. Suluboya dövmeler kadar popüler olmasa da uzman bir elden çıktığında benzersiz oldukları bir gerçek.

Ustalık İsteyen Dotwork Dövmeler 2020

Sadece disiplinli, sabırlı çalışan sanatçılar tarafından hakkıyla yapılabilen nokta işi dövme tekniği 2020 senesinde de tercih edilen tren modeller arasında! Dotwork dövmeler dikkat gerektirir ve detaylı bir çalışma sonrasında gerçekleştirilir.

Küçük noktaları tek tek kullanarak yapılan tasarım gölgelendirme yöntemiyle detaylandırılır. Geleneksel dövme makinelerinin yerine mürekkebi vücuda uygulamak adına sadece bir iğne tercih edilir.

Özellikle geometrik dövmelerde ve manevi hislerin yansıtıldığı dini sembollerin kullanıldığı dövme modellerinde uygulanır. Siyah ve gri en çok kullanılan renkler olup kırmızı mürekkebin uygulandığı dövme modelleri de sıklıkla tercih edilir.

2020 Realist Dövme Modelleri

Çalışmalarını cilt üzerinde canlı olmasına, tıpkı bir fotoğraf gibi durmasına özen gösteren ve konuda uzmanlaşmış dövme sanatçıları tarafından yapılır. Gerçekçi dövme modellerinde genelde doğa manzaraları, hayvanlar, ünlü isimlerin portreleri karşımıza çıkar.

Bu dövmelerde amaç öncelikle görüntüyü gerçekçi bir şekilde cilde aktarmak. Portrelerin yapılması bu anlamda diğerlerine göre daha zordur. Çünkü dövme sanatçısının bu noktada hem gerçek bir insanın yüz şeklini hem de o insanın karakterini yakalaması ve cilt üzerine doğru bir şekilde uygulayabilmesi gerekir.

2020’de Geleneksel Dövme Modellerinden Vazgeçemeyenler İçin!

Gelenekselden vazgeçmek çok kolay değildir. Üstelik karar vermesi daha kolaydır. 1800’lü yıllarda ortaya çıkan old school dövme stili uzun zaman boyunca herkes tarafından tercih edildi. Denizci dövmesi olarak da adlandırılan bu stilde en çok kullanılan figürler çapa, pankartlar, kuş figürleri, deniz kızları, gemiler ve pin up’lar.

Renk paleti geleneksel dövmelerde basit renkler tercih edilerek oluşturulur. İki boyutlu olup genellikle koyu renkler tercih edilir. Kırmızı, yeşil, mavi ve siyah en çok tercih edilen renkler arasında olup nadiren kahverengi ve mor gibi renklerde kullanılır.

Neo-Modern Doğayı Temsil Eden Dövmeler!

Geleneksel tarzın evrimi ile ortaya çıkan dövme tarzı son zamanlarda oldukça tercih ediliyor. Özellikle doğayı temsil eden dövme stillerinin parlak ve cesur çizgilerden oluşması dövme severlerin ilgi odağı haline geldi.

Dövme stilinin en belirgin hatları son derece canlı renklerin kullanılması. Art Deco estetiğinden etkilenen dövme sanatçılarının uyguladığı tarzları denemeye ne dersiniz? Bu tarzda özellikle çiçekler, hayvanlar ve dekoratif desenler ön plana çıkar.

New School, Daha Abartılı ve Canlı Trend Dövme Modelleri 2020

Dövmelerine bir yenisini eklemek isteyenler, ya da ilk kez dövme yaptıracak olan kişiler new school dövme modellerini tercih edebilir. Amerikan dövmesinin stilinden etkilenen bu tarz 1970’lerin başında ortaya çıktı ve 90’lı yıllarda son derece popülerdi. 2020 senesinde de her şeyde olduğu gibi eskiye özlem duygusu dövme stillerinde de kendini gösteriyor.

Ana hatlar kalın. Canlı renkler dövme stilini gösteren en muhteşem özellik. Temalar ise abartılı ve betimlemeler bir karakterin tablosu gibi.

Benzersiz Stil Arayanlar İçin İllüstratif Dövme Stilleri

Hem geleneksel hem de modern çizgiyi birleştiren bir dövme tarzı. Kalın ana hat kullanımının yanı sıra gerçekçi gölgelendirmeler kullanılması bu tarzı benzersiz kılan özellikler arasında. Eskiz olarak da anılan özgün sanat eseri dövme stilini uzman kişilere yaptırmanız hüsran yaşamamanız adına son derece önemli.

Genelsek Japon Tarzı Dövme Modelleri 2020

Bilindiği üzere geleneksel Japon tarzı dövme stilleri yüzyıllar boyunca etkisini gösterdi ve hala bu etkiyi sürdürmeye devam ediyor. İrezumi Japon dilinde dövme olarak adlandırılır. İpek ipliğe tutturulan ahşap saplar ve metal iğneler kullanılarak yapılır. Nara mürekkebi tercih edilir. Bu mürekkep oldukça özeldir.

Ejderha, samuray, geyşa, savaş köpekleri Japon tarzı stilde en çok kullanılan figürler arasında yer alır. Dövmelerin çoğu bir hikayeyi anlatır. Ayrıntılıdır ve vücudun çoğu zaman büyük bir alanını kaplayacak şekilde tasarlanır. Tek ya da iki boyutlu olarak uygulanır.

2020 Geometrik Dövmeler, Muhteşem Tasarımlar!

Birkaç geometrik şeklin ya da çizgilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan geometrik dövmeler son zamanların trend dövme stilleri arasında yerini alıyor. Yaprak, yıldız ve farklı birçok desen dövme figürlerinde kendini gösterir.

Özellikle dövme ile manevi bağ kuran dövme sanatçıları karmaşık desenlerin, geometrinin doğada yer alan figürlere bağlı olduğunu düşünür. Genellikle siyah mürekkeple yapılır. Temiz çizgilerin olması bu dövme stilini kusursuz yapan özelliklerden en önemli olanı. Cesur renk paletleri de işin içine girdiğinde dövmeden ziyade bir sanat eseri ortaya çıkar. 2020 bayan dövme modelleri trendleri arasından dilediğinizi seçin ve sizinde bir hikayeniz olsun.

Bir önceki yazımız olan Cilt Rengine Göre Saç Boyası Tercihi Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu