DüğünModa

2020 Boho Gelinlik Modelleri

Boho gelinlik modelleri son yıllarda gelinlerin en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor. Bohem moda olarak bilinen ve zamanla bu şekilde lanse edilen gelinlik modelleri birçok detayı içinde barındırması ve genç nesle hitap etmesiyle dikkat çekiyor. Özel kesim çeşitlerinin yanında, omuzlarda ki farklı işlemeler, salaş bir görünümü sevenler tarafından tercih edilen bu gelinlik modellerini dikkatli bir şekilde inceleyerek sizde hayalinizde ki o özel gün için doğru seçimi yapabilirsiniz.

2020 boho gelinlik modelleri arasından doğru tercihi yapmadan önce zevkinizi ve tarzınıza karar vermeniz gerekiyor. Nasıl bir düğün hayal ettiğinizi, bu düğünde kendinizi nasıl görmek istediğiniz gibi detaylara karar verdikten sonra seçiminizi yapmanız doğru kararı almanız açısından önemli olacaktır.

Boho Gelinlik Modelleri Nedir?

Boho gelinlik modellerine girmeden önce bu tarzın nasıl ortaya çıktığına değinelim. 1800’lü yıllarda bir moda akımı olarak ortaya çıkan Bohem tarzı, çingeneleri tanımlamak için kullanılmıştır. Bu kelime o dönemde özgürlüğü, rahatlığı, hesapsız yaşamayı ifade etmesi amacıyla kullanılmıştır. İlerleyen süreçte özellikle 1960 ve 1970’li yıllarda tam anlamıyla bir moda akımına dönüşmüştür.

Bu stil günümüze gelene kadar bohem, boho chic ve boho olarak isimlendirilmiştir. Kısaca özetlemek gerekirse rahatlık, hippi giyim tarzı ile birlikte geçmiş tarzların harmanlanmasıyla ortaya çıkarılmış bir moda akımı diyebiliriz. Bu gelinlikler içinde bu tabir kullanılmaktadır.

Boho Gelinliklerin Özellikleri

Boho gelinlik modelleri birbirinden farklı özelliği içerisinde barındırmaktadır. Özgürlükle eş anlamlı olarak kullanılan bir tarz içinde olması gereken bir durumdur. Resmi ve standart gelinlikleri tercih etmeyenler tarafından bu tarz özellikler tercih edilmektedir.

Bu tarz gelinlik modellerinin içerisinde fırfırlar, püskül, asimetrik kesikler, rahat gelinlikler ve çok sayıda süsleme yer almaktadır. İsteyenler için hippi tarza yakın simgeler ile figürlerde gelinliğin içerisinde bulunmaktadır diyebiliriz. Kısaca bu gelinlik modellerinde olan özellikleri tanımlamaya çalışalım.

Kat Kesikler, Fırfırlar ve Volanlı Modeller

Her türlü zevke hitap eden bu modeller içerisinde sizin kendinizi tanımlamanıza yardımcı olacak eklemeler bulunmaktadır. Farklı bir hava katması açısından fırfırlar gelinliğe eklenmektedir. Omuz ve yakalarda kullanılan volanlar tercih edilebilmektedir. Bu dokunuşlar gelinliğe özel bir romantizm katmanıza yardımcı olacaktır.

Vintage Gelinlik Modelleri

Boho gelinlik modelleri geçmiş ile yan yana kullanılmaktadır. Vintage tarz olarak bilinen bu modeller 70’li yıllardan günümüze gelen bir tercihtir. Bu tarzın en büyük özelliği sadeliği ve özel bir tarzı yansıtması açısından en önemli tercih olarak görülüyor. İspanyol kollar, örme veya dantel kumaşlar bu gelinliklerin tasarımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Asimetrik Kesimlere Sahip Gelinlikler

Gelinlik olsa dahi salaş bir görünümü tercih edecek bayanların yolu bu gelinlik modelleri ile mutlaka kesişecektir. Bu görünümü sağlamak için gelinliklerin etek kısmında özellikle asimetrik kesimler sıklıkla kullanılmaktadır. Bohem tarz ayakkabılar ile bu kesim birleştirildiğinde ortaya arzu edilen o salaş tarz ve özgün bir görünüm çıkmış olacaktır. Bu modelin altına genelde sandalet tercih edilirken uygun noktaya göre çıplak ayakta giyilebilmektedir.

İki Parçalı Bohem Gelinlikler

Gelinliklerde iki parça çok ender görülen durumlardan birisidir. Boho gelinlik modellerindeyse bu tarz görülebilmektedir. Alt ve üst olmak üzere iki parçadan oluşan bu modelde her iki bölüm içinde birbirinden farklı kumaş kullanılmaktadır. Üst kısımda düz kumaş kullanılırken, alt kısmında şifon bir tarz tercih edilmektedir. Ama genellikle üst kısımda dantel işlemler bu iki parçalı modelde tercih edilmektedir.

Minimal Dokunuşlar ve Dekolteler

Bu modelde tercih edilen dekolteler genellikle gelinliğin arka tarafından kullanılmaktadır. Tabi bu tercih yerinde ve dozunda kullanıldığı için gelinliğe karizmatik bir görünümde kazandırmaktadır.

İsteyen gelinler için minimal etkiye sahip modellerde bu tarzın içerisinde sunulmaktadır. Önceliği sade ve minimal bir görünüme sahip olanlar için istedikleri en güzel tercihi yapabilecek modeller bulunmaktadır. Ama bunu yaparken küçük dokunuşlar, dekoltelerin eklenmesi ortaya fantastik bir görünüm çıkarılması açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Size Daha Zengin Görüntü Katacak En Şık Giyim (Kıyafet) Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu