Genel

Anne Adayları Sonbahar Aylarında Sağlık Yönünden Nelere Dikkat Etmeli?

Anne Adayları Sonbahar Aylarında Sağlık Yönünden Nelere Dikkat Etmeli?

Sonbahar mevsimiyle birlikte artık iyiden iyiye kendini hissettiren soğuklar, birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Özellikle zayıflayan metabolizma ve düşen vücut ısısı, kronik rahatsızlığı bulunan anne adayları için sonbahar döneminde hastalıklar için tetikleyici bir unsur oluyor. Peki, anne adayları sonbahar aylarında sağlık yönünden nelere dikkat etmeli?

Soğuk sonbahar ve kış dönemi, mevsimsel faktörler başta olmak üzere çeşitli dış etkenlere bağlı olarak birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bunun en sık rastlanan türü zayıflayan metabolizma nedeniyle oluşan soğuk algınlıklarıdır. En sık rastlanan ve normal bireyler için basit bir hastalık olarak kabul gören soğuk algınlıkları, anne adayları için oldukça riskli rahatsızlıklardır. Bu gibi durumlarda hastalığın komplikasyonları gelişmeden gerekli önlemleri almakta yarar var. Peki, soğuk algınlığı ve benzeri birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan soğuk sonbahar döneminde ne gibi önlemler alınmalı ve nelere dikkat edilmeli?

  • Sonbahar ve kış döneminde mevsim şartları nedeniyle düşen ısı değerleri, metabolizmanın yavaşlamasına ve zayıflamasına neden olur. Zayıflayan metabolizma dış etkenlerden çok çabuk etkilenir ve çeşitli mikroorganizmaların üremesini kolaylaştırır. Bu gibi durumlarda viral enfeksiyonların oluşumu tetiklenir. Bu nedenle vücut ısınızı ideal seviyede tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Vücut ısısını korumanın en sağlıklı yolu soğuk algınlığına karşı alınan önlemlerdir. Soğuk hava koşullarına uygun giyinmeli, bulunduğunuz ortamın ısısını ideal seviyede tutmalı ve gerekli mineral ve vitamin desteğini ihmal etmemelisiniz.
  • Hastalıklara davetiye çıkaran en yaygın etken beslenme alışkanlıklarıdır. Bu nedenle anne adayları özellikle sonbahar döneminde beslenme alışkanlıklarını düzene sokmalı ve zararlı besinlerden uzak durmalıdır. Özellikle sebze ve meyve tüketimine özen göstermeli ve vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri düzenli şekilde almalısınız.
  • Kullanıyorsanız sigara ve alkolü bırakmalı, hatta sigara başta olmak üzere tütün mamullerinin tüketildiği ortamlarda bulunmamalısınız. Sigara dumanı pasif içicilerde bile ciddi sağlık sorunlarının doğmasına neden olur ve bebeğinizin sağlığını riske atabilir.
  • Doktor tavsiyesi ve kontrolünde hamilelik sürecinde tüketmeniz gereken demir ve vitamin bakımından faydalı gıdaları tüketmeye ve gerekli egzersizleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Türkiye Kışı Yaşarken Dünyada Yaz Tatili Yapabileceğimiz Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu