Cilt Bakımı

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer? İşte 8 Doğal Yöntem

Ayak bakımınızı ve temizliğinizi düzenli şekilde yapıyor fakat yine de giydiğiniz ayakkabılar koku yapıyorsa bu can sıkıcı sorunu çözmek için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Her yolu denemenize rağmen ayakkabım koku yapıyor diyorsanız işte evde uygulayabileceğiniz etkili 8 farklı yöntem.. Ayakkabı kokusu nasıl geçer?

Ayak kokusu yaygın olarak görülen bir sorun, üstelik sosyal açıdan çoğu kişiyi olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçek. Diğer yandan ayak bakımı düzenli yapılmadığı taktirde kötü kokuların dışında ayakta mantar ve bakteri oluşumu meydana gelebiliyor. Ancak ayak bakımını düzenli yapıyor fakat yinede giydiğiniz en kaliteli ayakkabılar dahi koku yapıyor ise bu noktada ayakkabı kokusunu yok eden doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde Doğal Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer? İşte 5 Doğal Yöntem

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer İşte 8 Doğal Yöntem 2019
Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer İşte 8 Doğal Yöntem 2019

1/8 – Mandalina Kabuğu

Ayakkabılarınız koku yapıyorsa mandalina yada portakal kabuğunu deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece gece yatmadan önce ayakkabınızın içine taze mandalina yada portakal kabuklarını koymak. Normalde bir gece bekletmeniz yeterli, fakat ayakkabı kokusu devam ediyorsa düzenli olarak bir kaç gün bu doğal yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

2/8 – Talaş

Ayakkabı kokusunu gidermek için bilinen en etkili doğal yöntemlerden biri talaş kullanmaktır. Yapmanız gereken sadece bir kağıt havlunun içine talaş doldurmak ve onu paket haline getirmek. Hazırladığınız talaş paketini gece yatmadan ayakkabınızın içine koyun.

3/8 –  Kahve

Yukarıda ki yöntemler işe yaramadıysa işte size ayakkabı kokusundan kurtulmak için kesin bir yöntem, kahve! Yapmanız gereken sadece geceden ayakkabınızın içine Türk kahvesi serpiştirin, kahve en keskin kokuları bile rahatça bastırabilecek bir etkiye sahiptir. Sabah ayakkabınızı güzelce sirkeleyin ve içinde kahve kırıntılarının kalmamasına dikkat edin.

4/8 – Çay poşeti

Ayakkabınızın koku yapmasının en önemli nedenlerinden biri rutubet, çay ise havadaki rutubeti e nemi en hızlı şekilde yok etmesiyle bilinir. Yapmanız gereken sadece kullanılmamış çay poşetlerini ayakkabınızın içine koymak. Bu işlemi geceden yapabilirsiniz, fakat daha etkili bir sonuç almak için en az 12 saat bekletmeniz önerilir.

5/8 –  Kurutulmuş Ada çayı 

Ayakkabınızdaki kötü kuları yok etmek için başvuracağınız diğer bir doğal yöntem ise kurutulmuş adaçayı.. Peki neden ada çayı kullanmalı? Adaçayı sadece ayakkabıdaki kötü kuları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ayakta oluşabilecek mantarında önüne geçer. Bu bitki aynı zamanda antimikrobiyal özelliği ile bilinir. Yapmanız gereken sadece gece yatmadan ayakkabınızın içine kurutulmuş adaçayı yaprakları koymak..

6/8 – Kabartma Tozu

Ayakkabı kokusunu önlemek için deneyebileceğiniz doğal yöntemler arasında kabartma tozu’da yer alıyor. Geceden ayakkabılarınızın içine bol miktarda kabartma tozu dökerek sabaha kadar bekleyebilirsiniz. Kabartma tozunun kokuyu emme ve mantar oluşumuna karşı etkili olduğu bilinen bir gerçektir.

7/8 –  Lavanta Yağı

Her ayakkabının içine bir veya iki damla lavanta yağı ekleyerek kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Lavanta yağı hem antibakteriyel özellikler ekler, hem de kokuyu giderir. Aynı zamanda daha taze bir koku ile değiştirir.

8/8 –  Ayakkabıları dondurun

Evet, ilk etapta kulağa biraz garip gelebilir fakat ayakkabılarınızı bir poşete sarıp, sabaha kadar buzdolabında bekletir, ve sabah güneş ışığında çözülmesini sağlarsanız ayakkabıdaki kötü kokuların yok olduğunu görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yüz Yağlanmasından Kurtulmak İçin Öneriler

Bir önceki yazımız olan Gül Suyu ve İrmik ile Doğal Peeling Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu