Genel

Bahçe Mobilyası Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Konu dış mekan dekorasyonu olunca bahçe mobilyalarından bahsetmeden olmaz. Her mevsim bahçesinde keyif yapmak isteyenler için bahçe mobilyası nasıl seçilir, bahçe mobilyası alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar neler detayları ile yazımızda yer veriyoruz.

Bahçenizde aradığınız huzuru ve rahatlığı elde etmek için öncelikle bahçenize ve zevkinize uygun doğru bahçe mobilyaları seçmelisiniz. Bu konuda size yol gösterecek püf noktalarını yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Bahçe mobilyası alırken nelere dikkat edilmeli?

Dış mekan için mobilya seçerken göz önünde bulundurmanız gereken belli başlı noktalar var, bunlar kumaş ve malzeme, bahçe alanı, tasarım ve konfor olarak sıralanabilir. Bahçe mobilyası alırken bu önemli noktalara dikkat ederseniz uzun yıllar huzurlu ve rahat bir bahçenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca seçeceğiniz bahçe mobilyalarının pratik olması ve fazla yer kaplamaması önemli bir noktadır. Bu açıdan bakarsak bahçe mobilyası alırken kullanım amacınızı net şekilde belirlemeniz gerekir.

Kumaş & Malzeme özelliği

Bahçe mobilyası seçerken bu iki özelliği göz önünde bulundurmalısınız. Alacağınız malzeme dış mekana uygun, sıcak, soğuk ve yağışlı havaya uygun olması gerekir. Kısacası malzemenin kaliteli ve tüm hava şartlarına uyumlu olması en önemli noktadır.

Rattan – hasır bahçe mobilyaları

Örnek olarak rattan – hasır dış mekan mobilyaları her türlü hava şartına uygun ve dayanıklı bahçe mobilyalarıdır. Aynı zamanda bahçede daha doğal ve sıcak bir atmosfer oluştururlar. Rattan bahçe mobilyaları aşırı sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır, en büyük avantajı ise çok fazla bakım gerektirmemesidir.

Bahçe mobilya seçimi nasıl yapılır
Bahçe mobilya seçimi nasıl yapılır

Eğer bahçeniz için rattan mobilyaları tercih edecekseniz, tasarımda kullanılan malzemenin kalitesine, hasır çaplarının eşit olmasına ve lekesiz olmasına dikkat etmelisiniz. Bir çok farklı kalitede rattan ve hasır bahçe mobilyaları bulunuyor, satın alırken dikkat etmeniz gereken nokta, ana gövdeyi oluşturan rattanlar özel kalıplarda bükülmüş ve özel vidalarla bağlanmış olmasıdır.

Hasırlar kırılgan, seyrek ve esnek olmamalı, temiz bir el işçiliğiyle gergin ve uç bitimleri iyi gizlenmiş olarak imal edilmiş olmalıdır. Ana gövde bağlantılarını gizleyen bandajlar sıkı ve düzgün örülmüş olmalıdır..

Bahçe alanına uygunluk

Bahçe mobilyası alırken bahçenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Kaç parçadan oluştuğu ve ne kadar yer kaplayacağı önemli bir nokta. Örneğin büyük bir bahçeye sahipseniz bahçe köşe grupları tercih edebilirsiniz. Bu tarz bahçe mobilyaları kalabalık grupları rahatça ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir. Alanınız küçükse bu durumda balkon setlerine yönelmelisiniz.

Tasarım

İç mekan mobilyalarında olduğu gibi dış mekan içinde kişisel zevkinizi ön plana çıkarmalısınız. Bahçe mobilyaları günümüzde artık her tarza ve zevke uygun, geniş ürün çeşidine sahip. İç mekanda tercih ettiğiniz stili bahçenize yansıtmanız doğru bir seçim olacaktır. Tabi ki dış mekan mobilyası modern ya da klasik izler taşıyabileceği, gösterişli ya da sade olabileceği gibi rahat ve pratik olmalıdır.

Konfor

Bahçe mobilyası alırken dayanıklılığı kadar konforu’da çok önemlidir. Bu durumda bilindik ve güvenilir markalardan alış veriş yapmayı düşünmelisiniz. Bilinmesi gereken nokta her malzemenin kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunmasıdır. Bu durumu kısaca özetleyecek olursak, ahşap malzeme bahçe için çok şıktır, fakat ısıdan ve soğuktan kolay etkilenebilir ve belli aralıklarla bakım gerektirir.

Rattan mobilyalar ise daha uzun ömürlü ve kalıcı bir seçimdir. Hem şık bir görünüme sahiptir hemde rahattır. Aynı zamanda hafif, kolay temizlenebilir ve bakım gerektirmez. Gördüğünüz gibi her iki seçeneğinde kendine göre artıları ve eksileri var.

Bir önceki yazımız olan Eski İlişkinizin İzlerini Unutmaya Hazır Mısınız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu