Genel

Bebek Bezi Tercihi Neden Önemlidir?

Bu raddeye gelmeden önce bir bebek bezi seçimi ne kadar zor olabilir, diye bile hiç düşünmediniz belki ama evet tahmin edebileceğinizden çok daha fazla seçenek ve çok daha önemli noktaların olduğunu fark edeceğiniz andayız. Bebekten bebeğe değişmekle birlikte nerdeyse doğumundan iki yaşına kadar bebeğinizin cildine direkt temas edecek ve bütün gün kullanması gerekecek bebek bezlerini seçerken size yardımcı olacak birkaç husustan bahsetmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış bebek bezi seçimi çocuğunuzun uykusunda huzursuz olmasına, rahat hareket edememesine, pişik olup acı çekmesine ve sizin devamlı bir yerlerde bebeğinizi ve onun kirlettiği eşyaları temizlerken kendinizi bulmanıza sebep olabilir.

Cinsiyet Farkını Göz Önünde Bulundurmak

            Bebek bezlerindeki son dönem gelişmelerinden biri de cinsiyet farklılığına bağlı olarak bezin emici bölgelerinde yapılan değişikliktir. Anatomik yapı olarak da kız ve erkek bebeklerin idrarlarının yayıldığı bölgeler farklıdır. Bunun için de emici bölgelerin de farklılık gösteriyor olması doğru bir yaklaşımdır. Bu durum bebeğinizin pişik olmasını önleyebilecek bu yüzden de dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Sınıflandırma Ölçütü

Bebek bezlerinde genellikle bebeklerin kaçıncı ay ya da haftada olduğu belirtilmektedir. Ancak ay ya da haftadan daha öncelikli olması gereken sınıflandırma şekli bebeğinizin kilosudur. Bebekler doğum kilolarıyla gelişim farklılıkları gösterirler, bu yüzden de bebeğinizin kilosuna uygun bebek bezini tercih etmeniz gerekmektedir. Kilosuyla uyumlu bir şekilde aldığınız bez aynı zamanda emicilik ve sızdırma gibi unsurları da etkilemektedir. Aynı şekilde bebeğinizin içinde rahat hareket etmesini de sağlar.

Bezin Yapısı

Özellikle yenidoğan bebeklerin cildi çok hassas olduğundan çok çabuk tahriş ve pişik olabilir. Bunun önüne geçebilmek için de bebek bezinizde bulunması gereken temel özellikler vardır. İlk olarak, bebek beziniz kesinlikle emici olmalıdır. Böylece bebeğinizin dışkısını dışarı vermeden ve ıslaklığı bebeğinize yansıtmadan bebeğinizin altını kuru tutar ki cildine zarar vermesin. Aynı zamanda bebek bezinin hava aldıran pamuklu bir yapıya sahip olması da gerekmektedir. Aksi halde sıcak ve nemli ortam bebeğinizde pişik oluşmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kadınlarda Baş Ağrısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu