Genel

Bebeklerde Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Bebeklerde Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Bebekler, metabolizmaları gereği gündelik işlerde bile çeşitli hassasiyetler gösterebilir. Bu durum gelişim aşamasında olan bünyenin gösterdiği alerjik reaksiyonlar da olabilir, kimyasal ürünlere karşı bir tepkime de. Fakat son yıllarda hassas bebek cildi için geliştirilen birçok bitkisel formül, bebeklerin banyo seanslarını çok daha sorunsuz ve hatta keyifli bir hâle getirmeyi başarmış durumda. Özellikle bitkisel özlü olması ve bebeğin cildine zarar vermeyen, banyo seanslarında travmatik sonuçlara yol açmayan şampuan ve sabunlar, birçok ebeveyn tarafından tercih edilir oldu. Tabii bu durum sektörde birçok ürünün “bebek şampuanı” adı altında bileşenleri bilinmeyen birçok ürünün satışına da öncülük etmiş durumda. Peki, durum gerçekte böyle mi?

Bebeklerde hangi şampuan kullanılmalı?

Bebekler yapıları itibariyle her ne kadar hareketli olsalar da, dış faktörlerdeki aşırı hareketliliği, aşırı tepkilere maruz kalmayı sevmezler. Severken dozu artırmak gibi, banyo yaparken cildini tahriş etmek gibi. Özellikle banyo yaparken temizlik sırasında bebeğin cildinin hassas olduğunu unutarak narin bedenini tahriş edecek denli sert işlem uygulayan ebeveynler, kullandıkları kimyasal sabun ve şampuanlar ile bebeklerin banyo yapmaya, hatta suya karşı bir korkuya sahip olmalarına neden oluyor. Oysa çeşitli klinik testlerde sağlığa zararı olmadığı kanıtlanmış ve bebeklerin hassas ciltlerine karşı herhangi bir alerjik reaksiyon geliştirmediği denenmiş olan şampuanlar ile bu korkuları yenmek ve banyo seanslarını keyifli bir etkinlik hâline getirmek mümkün. Peki, piyasada çokça bulunan sözde “bitkisel şampuanları” elersek, bebeklerde hangi şampuan kullanılmalı?

  • Mustela Cilt Bebek Şampuanı: Tamamen doğal bileşenlere sahip olmasının yanı sıra alerjik olmaması nedeniyle birçok bebeğin rahatça banyo yapmasını sağlamaktadır. Oldukça ferahlatıcıdır. Yenidoğan bebeklerde dahi kullanabilirsiniz. Paraben başta olmak üzere hiçbir kimyasal içermemektedir.
  • Dalin: Bebek ve çocukların banyo seanslarında ülkemizde sıkça kullanılan ve göz yakmayan formülü sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  • HappyBaby: Göz yakmayan formülünün yanı sıra bebek cildine uygun pH seviyesi sayesinde hiçbir tahriş sorunu yaşatmaz. Bunlarla birlikte kendiliğinden köpüren formülü sayesinde şampuanın köpürmesi için bebeğinizin cildini tahriş etmenize gerek bırakmaz.

Bir önceki yazımız olan Kışlık Domates Turşusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu