Genel

Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Bebeklerde Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Soğuk kış ayları nedeniyle artan kronik rahatsızlıklar; alerjik faktörler ve viral enfeksiyonlar nedeniyle tetiklenebiliyor. Özellikle bebeklerde kış aylarında sıkça rastlanan öksürük, birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Genellikle solunum yollarında meydana gelen viral enfeksiyonların tetiklediği öksürük, bebeklerin hassas metabolizmaları nedeniyle tedavi edilmemesi durumunda çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Fakat buradaki esas, öksürüğün şiddeti, bebeğin metabolizmasında yarattığı etki ve öksürük nöbetlerinin süresidir. Genellikle viral enfeksiyonların vücuttan atılmasında genel bir reaksiyon olarak saptanan öksürük, bazı durumlarda bağışıklık sisteminde meydana gelen enfeksiyonları da işaret edebiliyor. Peki, bebeklerde öksürük neden olur? Çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen öksürük nasıl geçer?

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?

   Mevsimsel Faktörler

Özellikle soğuk kış aylarında düşen vücut ısısı, metabolizmanın dış etkenlere karşı daha savunmasız olmasına neden oluyor. Savunma mekanizması zayıflayan metabolizma, viral enfeksiyonlara ya da alerjik etkenlere karşı direncini yitirebiliyor ve ortaya nezle ya da grip gibi mevsimsel rahatsızlıklar çıkabiliyor.

   Olası Hastalıklar

Viral enfeksiyonların ve solunum yolu rahatsızlıkların başında gelen öksürük nedenleri, bebeklerde sıkça karşılaşılan bir etken. Fakat bu noktada hastalığın tespiti büyük önem taşıyor. Bu aşamada öksürüğün türü, şiddeti, öksürük nöbetlerini tetikleyen faktörler ve öksürüğün kuru ya da balgamlı olması, hastalığın tespiti konusunda önemli bir rol oynuyor.

   Kronik Rahatsızlıklar

En yaygın etkenlerin başında gelen astım, reflü ve zatürre de öksürüğü tetikleyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Çoğunlukla genetiğin etkin rol oynadığı kronik rahatsızlıklar, bebeklerdeki öksürüğün ana kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir.

   Dış Etkenler

Mevsim değişiklikleri nedeniyle tetiklenen hastalıkların yanı sıra, çevresel etkiler de hastalık ya da öksürüğün meydana gelmesinde önemli faktörlerden biri. Genellikle sigara içilen ortamlarda büyüyen bebekler, kalıcı hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Öte yandan astım gibi solunum yolu rahatsızlığı bulunan bebeklerde sigara dumanı nedeniyle kronik öksürük, boğaz kuruluğu ve sağlıklı nefes alıp verme konusunda ciddi sorunlar meydana gelebiliyor.

   Peki, öksürük nasıl geçer?

  • Hastalığın tespitinin ardından doktor kontrolünde verilen ilaçların düzenli kullanımı, öksürüğün iyileşme sürecinde önemli rol oynamaktadır.
  • Düzenli beslenme alışkanlıkları, bebek sağlığında en önemli etkenlerin başında geliyor.
  • Sigara içilmeyen ya da oksijen seviyesini tehdit etmeyen ortamlar, hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Anne sütü ya da mama ile birlikte doktor tavsiyesi ile verilen bitkisel takviyeler, öksürük rahatsızlığını iyileştirebileceği gibi, solunum yollarında yaşanan tıkanıklık ve kuruluğu da ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu