Genel

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Soğuk kış aylarında viral enfeksiyonların artmasıyla birlikte artış gösteren boğaz şişmesi, kronik rahatsızlıkların tetikleyici unsuru olmasının yanı sıra solunum yolu rahatsızlıkları arasında da sıkça karşılaşılan bir hastalıktır. Genellikle solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmanın komplikasyonlarından biri olan boğaz şişmesi, beslenme alışkanlıkları başta olmak üzere sosyal hayatı doğrudan etkileyen bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıkları ve mevsim şartlarının yanı sıra özofagus ve yabancı cisimlerden kaynaklı alerjik reaksiyonların da nedenlerinden biri olan boğaz şişmesi, türüne göre bitkisel takviyeler ile çözüme kavuşturulabilir. Boğaz ağrısı veya boğaz şişmesi tedavisi, rahatsızlığın kaynağının tespiti sonrası uygulanması gereken bir metottur. Genellikle aile hekimlerinde çözülebilecek olan viral enfeksiyonların yol açtığı boğaz şişmesi, evde hazırlanabilecek bitkisel karışımlar ile çözülebilir.

Boğaz Şişmesi Nasıl Geçer?

Bebekler de dâhil olmak üzere geniş bir yaş aralığında özellikle kış aylarında ortaya çıkan boğaz şişmesi, vücut ısısının düşmesiyle birlikte zayıflayan metabolizmanın bakterilere karşı savunmasız kalmasıyla ortaya çıkar. Özellikle grip ve nezle gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarının en yaygın belirtisi olan boğaz şişmesi, beslenme alışkanlıklarını da doğrudan etkilemektedir. Peki, birçok etkene bağlı olarak meydana gelen boğaz şişmesine ne iyi gelir? İşte evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ve boğaz şişmesi rahatsızlıklarınızı ortadan kaldıracak en etkili yöntemler:

  • Bitkisel Çaylar: Özellikle bal ve kuşburnu içeren karışımlar, kış aylarında hastalıklara karşı mucizevî kurtarıcınız olabilir. Hazır poşette satılan sallama bitkisel çaylar yerine aktarlardan aldığınız doğal bitki ve özler ile kaynatarak elde edeceğiniz bitkisel çaylar, soğuk algınlığı ve boğaz şişmesi gibi birçok rahatsızlığınızın çözümü olabilir.
  • Sıvı Tüketimi: Özellikle su tüketimi, solunum ve sindirim yollarınızı temizlemede en etkili yöntemdir. Fakat soğuk kış aylarında soğuk su tüketiminden uzak durmalısınız.
  • Beslenme Alışkanlıkları: Bitkisel çaylar kadar önemli olan beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemek olası boğaz şişmesi ya da ağrılarının önüne geçmek için etkili yöntemlerden biridir. Bitkisel çayların yanı sıra sebze tüketiminizi de belirli bir program dâhilinde tutmalısınız. Sıcak su ile nane ve rezene gibi takviyeleri tüketmek, metabolizmanızın güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Öksürük Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu