Genel

Çocukları Akıllı Telefon Bağımlılığından Kurtarma Yolları

Son zamanlarda çocuklarda akıllı telefon bağımlılığı tehlikeli bir hal almaya başladı. Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve aile hayatında yaşanan iletişim bozuklukları gibi pek çok sorunu beraberinde getiren telefon bağımlılığından kurtulmak için acilen önlem alınması gerekir.

Çocuklarda telefon kullanım süresi 15- 30 dakikadan fazla oluyorsa bu durum bir bağımlılık haline gelmiştir. Çocukların gelecek dünyanın düzenine göre yetiştirilmesi gerekir ancak bu durum abartılı bir hal aldığında çocuklarda gözlerde şaşılık, gözün sürekli açılıp kapanması, şiddete eğilim, yavaş hareket eden durumlardan rahatsız olma ve daha fazla hareket hali görülebilir.

Çocuklarınız İçin Aktiviteler Planlayın!

İşiniz olduğunda ya da çocuğunuzla yapabilecek bir aktiviteniz olmadığında telefona başvuruyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu yalnızlığa ve telefon kullanmaya iten sebeplerin başında aktivite planlamamış olmanız gelebilir. Geceleri ufak birkaç araştırma ile yeni oyunlar, etkinlikler ve aktivite alanları tespit edebilirsiniz.

çocuklarda teknoloji bağımlılığı
çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Yakın Bir Arkadaş Bulabilirsiniz!

Evde tek olan ve ya çevresinde zaman geçirebileceği yaşıtları olmayan çocuklarda telefon bağımlılığı görülebilmektedir. Çocuğunuz için bir oyun grubu, oyun arkadaşı ya da evde ufak bir hayvan dost bularak telefon kullanım süresini azaltabilirsiniz. Telefonu çocuğunuzun arkadaşı yapmak yerine çocuğunuza yeni arkadaşlar bulmalısınız.

Dans Saati

Çocuğunuz telefonla zaman geçirmek istediğinde ilgisini dağıtmak adına dans zamanı düzenleyebilirsiniz. Telefonunuzdan bir müzik açarak çocuğunuzla dans edebilir ve aranızdaki bağları güçlendirebilirsiniz.

Telefon İstediği Zamanlarda Yürüyün!

Çocuğunuzun telefon istediği zamanları tespit edebilmişseniz bu zaman dilimlerinde mümkün olduğunca yürüyüş yapmak için dışarı çıkın. Çocuğunuzu doğal alanlara götürün. Park, bahçe gibi alanlarda daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Zamanla çocuğunuz telefon istemeyi unutacaktır.

cocuklarda telefon bagimliligi
cocuklarda telefon bagimliligi

Ev İşlerini Oyun Haline Getirin!

Çok yoğunsunuz ve ev işleri yaptığınız için çocuğunuza telefon vermek zorunda kalıyorsunuz. Böyle bir durumda çocuğunuzu telefonla baş başa bırakmamak için ev işlerinde çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Oyun haline getirebileceğiniz ev işleri sayesinde hem işinizi halledebilir hem de çocuğu telefon bağımlılığından kurtarmak için faydalı bir adım atmış olursunuz. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız her paylaşım onu telefondan yavaş yavaş uzaklaştıracaktır.

Bir önceki yazımız olan EDHO Yeni Sezon Tarihi Belli Oldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu