Cilt Bakımı

Çörekotu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörekotu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörekotu olarak bilinen ve düğün çiçeğigiller familyasından olan kara habbe, kuru şekilde tüketilmesinin yanı sıra soğuk sıkım ile elde edilen yağıyla da birçok hastalığın tedavisinde onarıcı bir etkiye sahiptir. İçeriğinde bulunan birçok mineral ve vitamin sayesinde kimyasal bileşenlerin de favorisi olan çörekotu, düzenli kullanımda cilt yüzeyinde yenilenmeyi sağlayabileceği gibi metabolizmanızda meydana gelen birçok hastalığın tedavisinde de kullanılabilir. Yaygın olarak kullanım amacı sindirim ve bağışıklık sistemini düzene sokmak olan çörekotu, elde edilen yağıyla cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Olası bir hastalığın tedavisi için kullanılmasının yanı sıra tamamlayıcı ve besleyici bir özelliği de bulunan çörekotu, çeşitli gıdalarla harmanlanarak da tüketilebilen bir besindir.

Göz atmanızda fayda var: Biberiye Yağı Kullanmanın Bazı Yararları

Çörekotu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Özellikle bal ve süt ile elde edilen karışımlarda oldukça popüler bir kullanımı olan çörekotu, yemeklerde ve hamur işi gıdalarda da mutfağımızda sıkça yer alır. Sindirim ve bağışıklık sistemine olan faydasının yanı sıra solunum yolu rahatsızlıklarında da “ana ürün” olarak kullanılabilecek olan çörekotu, soğuk sıkım ile elde edilen çörekotu yağıyla da mutfaklarımızda ve kozmetik sektöründe yer almaktadır. İçerdiği B12 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayan mucizevî besin, düzenli kullanım sonrası sindirim ve solunum yolları başta olmak üzere metabolizmanızda meydana gelen birçok hastalığın tedavisinde de kullanıma uygundur. Peki, katı olarak tüketilmesi durumunda bile bu denli etkili olan çörekotunun soğuk sıkım ile elde edilen çörekotu yağının cilde faydaları nelerdir? İşte onlardan bazıları:

  • Düzenli kullanımla birlikte cilt yüzeyinizin tazelenmesini ve ölü derilerden kurtulmanızı sağlar.
  • Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın cilt yüzeyinde meydana gelen çeşitli leke oluşumlarını önler, cildinizin ferah bir görünüme kavuşmasını sağlar.
  • Çörekotu yağı saç diplerine masaj yöntemi ile uygulanması durumunda saç köklerinizi güçlendirebileceği gibi dökülmeleri önler, saç köklerindeki ölü derileri yok ederek derinin güçlenmesini sağlar.
  • Düzenli kullanımda cilt yüzeyinizin sürekli olarak yenilenmesini, alerjik reaksiyonlara karşı daha güçlü olmasını sağlar. Özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen çatlama ve tahriş sorunları için aktif bir çözüm sunar.

Bunu bilmenizde fayda var: Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Bir önceki yazımız olan El Parmaklarında Deri Çatlamaları Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu