Yaşam

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı

Doğal afetlerin sürekli yaşandığı ülkemizde deprem çantası fay hattı üzerinde olan şehirler için en önemli materyallerden bir tanesidir. Özellikle İstanbul ve çevresindeki illerde yaşayan vatandaşların deprem çantası hazırlaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, AFAD ile beraber bir çanta ve içerisinde neler olması gerektiğini listeledi. Listede afet anından sonra günlük yaşamı biraz kolaylaştıracak materyaller bulunuyor.

Deprem Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler

 1. Yüksek kalori içeren, kolay bozulmayan, su kaybını önleyecek olan gıdaları tercih etmeleri gerekmektedir. ( Konserve, kuru gıda, meyve suyu, tahin, pekmez)
 2. Kimlik kartları fotokopisi
 3. Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri fotokopisi
 4. Zorunlu deprem poliçeleri ve diplomaların fotokopisi
 5. Giyecek gündelik kıyafet
 6. Yağmurluk
 7. İç çamaşır
 8. Su ( Her aile kendi bünyesine yetecek kadar almalı )
 9. İlk yardım çantası
 10. Uyku tulumu ve battaniye
 11. Çakı, düdük, makas
 12. Kağıt ve kalem
 13. Pilli radyo, el feneri ve yedek piller ( uzun ömürlü piller tercih edilmeli )

13 maddelik materyal listesinde oluşturacağınız çanta ile deprem anında kolay alınabilir bir yerde bulundurmanızda fayda var. Olası bir kaçış anında çantayı hızlı şekilde alıp çıkabilmek çok önemli.

Poliçelerinizin yanınızda olmasına çok dikkat edin. Günlerce sokaklarda yardım gelmesini bekleyebilirsiniz o yüzden uyku tulumu mutlaka bulundurun. Düdük gibi gürültü çıkartacak materyalleri deprem anında olası bir göçük altında kalma durumunda kendinizi güvene alınca çıkartıp sürekli çalın ki ekipler gürültüden sesinizi bulabilsinler.

 

Bir önceki yazımız olan Vicks Lekesi Nasıl Çıkar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu