Dövme Modelleri

Dövme Yaptırmak İsteyenler İçin İlham Veren Fikirler

Kendinize özel bir dövme tasarlamak, vücudunuzu izin için özel ve önem taşıyan bir resim yada sembolle kalıcı olarak dekore etmenin bir yoludur. Özel bir dövme aynı zamanda kendinizi ifade etmenizin ve sıradanlıktan sıyrılmanın harika bir yoludur. Bugün yazımızda dövme yaptırmayı düşünenlere ilham verecek fikirler ve bu yolda daha kararlı adımlar atmak için bir yol haritası oluşturduk. İşte kendi dövmeni tasarlaman için öneriler ve ilham kaynakları..

İlham kaynakları araştırın

Dövme yaptırmaya karar verdiyseniz ilk önce bu konuda size ilham verecek çevrimiçi kaynakları araştırmaya başlayabilirsiniz. Tarzınıza uygun, sizi ifade edecek dövme modelleri konusunda Google aramaları ile yüzlerce farklı kaynağa rahatça ulaşabilirsiniz. Aklınızda belli bir tema varsa, bu temaya uygun benzer dövmeleri incelemek ve bunları arşivlemek başlangıç için iyi fikir olabilir. Aklınızda belli bir sembol yada resim varsa bile,  benzer dövmelerin başkalarında nasıl göründüğünü incelemek bu noktada size ilham verebilir.

Dövme Yaptırmak İsteyenler İçin İlham Veren Fikirler
Dövme Yaptırmak İsteyenler İçin İlham Veren Fikirler

Pinterest, Tumblr, ve İnstagram gibi çevrimiçi kaynakları incelemeye başlayarak hayalinizdeki dövmeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz. İlham almak için ayrıca dünyaca ünlü dövme sanatçılarının tasarımlarını paylaştığı portföylerini inceleyebilirsiniz.

Dövme dergilerini inceleyin

Model arayışınızı biraz daha kolaylaştırmak için dövme dergileri satın almayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde hem dövme dünyasında ki en yeni gelişmeleri öğrenebilir, hemde kendi dövmeniz için ilham alabileceğiniz yüzlerce farklı modeli incele fırsatı bulabilirsiniz. Örneğin, INKED, TATTOO ve Skin Deep gibi popüler dövme dergileri tercih edebilirsiniz. Üstelik bu dergilere bir çok gazete bayinden yada yerel kitap evinden ulaşabilir, veya bu dergileri çevrimiçi olarak inceleyebilirsiniz.

Sanat kitaplarını karıştırın

Size özel, yani sizi ifade eden özgün bir dövmeye sahip olmak bazen uzun bir uğraş gerektirebilir, fakat buna değer. Bu noktada daha farklı ilhamlar arıyorsanız kütüphane yada kitap evinde bir kaç saat geçirerek sanat kitaplarını inceleyebilirsiniz. Özellikle dövme sanatının ele alındığı farklı dönemlerdeki kitapları inceleyebilirsiniz. Bu sizin ihtiyacınız olan ilhamı ve temayı bulmak adına atacağınız önemli bir adımdır.

Eğer incelediğiniz kitaplarda çok hoşunuza giden, beğendiğiniz modellere rastlarsanız bu modellerin hemen resmini çekebilir, yada kitabın fotokopisini çektirerek dikkatinizi çeken dövmeleri arşivinize ekleyebilirsiniz.

Beyin fırtınası

Kalıcı bir dövme yaptırmadan önce bir beyin fırtınası yapmak oldukça önemlidir. Nelerden hoşlanıyorsunuz? Sizin için kişisel öne sahip bir dövme oluşturmak sizin için daha anlamlı bir seçim olabilir. Örneğin, doğum günü, düğün tarihi yada burç işaretiniz.. Yada hayatınızda sizin için çok önemli bir yere sahip olan bir kişinin portesi gibi.. ( örn: Mustafa Kemal Atatürk dövmeleri ..) Diğer yandan çiçek, hayvan yada karakter temalarından dikkat çeken dövme modellerini arşivine sonra tekrar incelemek adına ekleyebilirsiniz.

İlham kaynaklarınızı bir yere not alın

Bu aşamaya kadar bir çok yerde dikkatinizi çeken dövme modellerini bir kenara not alın. İşte şimdi yaratıcı olmanın tam zamanı. Bu aşamada yaptırma istediğiniz dövmenin renk düzenine, ruh halinizi nasıl ifade ettiği konusunda kesin bir karar verebilirsiniz. Sonra incelemek için ayırdığınız dövme arşiviniz bu noktada sınırlı sayıya ulaşacaktır. Yani seçenekleri daraltmaya başlayacağınız evre bu evredir.

Tasarımı çizmeye başlayın

Sizi en iyi şekilde ifade eden, tarzınıza uygun olan dövmeleri kağıda dökmenin tam zamanı. Çünkü bu şekilde kalıcı dövme yaptırma yolunda, uğrayacağınız dövme salonlarında, sanatçıya istediğinizi tam olarak ifade edebileceğiniz çizimlerle gitmek sizin için çok faydalı olacaktır.

Beğendiğiniz dövmeleri kağıda dökerken kesinlikle sabırlı olmalısınız, dövmenin boyutu, renkleri ve detayları konusunda mümkün olduğunca titiz davranmalısınız, unutmayın bu sizi yansıtan ve size özel bir dövme olacak, hayatınızın sonuna kadar vücudunuzda taşıyacaksınız.  Çizim aşamasında zorlanabilirsiniz fakat tekrar tekrar üstünden geçerek sizin için mükemmel bir görünüme kavuşana kadar taslak geçmekten çekinmeyin, sabırlı olmak bu noktada çok önemli..

Kaba taslak çizimi dövme sanatçısına gösterin : Bu aşamada çizdiğiniz kaba taslakları dövme salonuna giderken mutlaka yanınızda götürün. Dövme sanatçısı, yaptığınız kaba taslağın üstünden geçebilir, yeni detaylar eklemek için size fikir verebilir kısacası eksiklerinizi yada dövmeye farklı hava katacak yenilikler için size tavsiyede bulunabilir.

Çizim konusunda yeteneğiniz yok ise bu konuda yardım almayı düşünebilirsiniz. Bunun için freelancer çalışanlardan yada Fiverr gibi sitelerden yardım alabilirsiniz. İstediğiniz tasarımı onlara açıklayabilir, hem renk hem boyut hemde ince detaylar konusunda birlikte beyin fırtınası yapabilirsiniz. Yada direk olarak bir dövme sanatçısı ile görüşüp istediğiniz dövmenin tarzını ve hatlarını net şekilde ona anlatabilirsiniz. Ancak bu konuda ne düşündüğünüzü ve ne istediğinizi dövme sanatçısına çok net şekilde ifade etmelisiniz.

Zamansızlığı tercih edin

Zamansızlığı tercih edin, unutmayın trendler gelir geçer. Kalıcı bir dövme yaptırmanın risklerinden biri çabuk sıkılma gibi bir durumun ortaya çıkmasıdır. Yani kendinize bu aşamada sormanız gereken sorular olabilir, önünüzdeki 10 yılda yada 20 yılda tarzınızda değişlikler olabilir mi? Yaptırdığınız dövme ile ilgili bir süre sonra sonra aynı ilgi ve inançlara sahip olacak mısınız? Bunlar kendinize sormanız gereken önemli sorular.

Kalıcı dövme yaptırmaya karar verme aşamasında hayatınızın sonuna kadar taşıyacağınız , ilgi alanınızı ve ruh halinizi yansıtacak amansız dövme modelleri tercih etmek daha doğru bir karar olabilir. Örneğin, hayvan, çiçek, güneş, ağaç yada sizin için özel bir günü, anıyı yada tarihi simgeleyen yazılı dövme modelleri zamansız dövmeler arasında gösterilebilir. Bu aşamada eğer risk almak istemiyorsanız minimalist dövme modelleri arasından size modeller araştırmayı düşünebilirsiniz.

Kesin karar vermeden önce dövmeyi bir süre deneyin

Uzun süren bir araştırmadan sonra tamam bu olsun dediğiniz bir dövme modelinde karar kıldınız, fakat acaba zamanla sıkılır mıyım? endişesi taşıyorsanız bunu anlamanın en kolay yolu oluşturduğunuz dövmeyi evinizde duvara asmak olabilir.

Bir kaç boyunca evinizin duvarında vücudunuza yaptırmak istediğiniz dövmeyi test edin, evet bir kaç uzun bir zaman gibi gelebilir fakat ömür boyu taşıyacağınız bir dövme için bu zamanı göze almalısınız. Eğer bu zaman içinde duvardaki dövme sizi yormaya başladıysa yada gözünüze ilk günkü gibi heyecan verici gelmiyorsa bu modeli yaptırmaktan hemen vazgeçebilirsiniz.

Çizdiğiniz tasarımı geçici dövme olarak yaptırın

Çizdiğiniz tasarıma kesin karar vermeden önce size önerimiz mutlaka bu dövmeyi geçici olarak yaptırın ve analiz edin. Bildiğiniz gibi hint kınası gibi bir kaç ay vücuttan silinmeyen boya çeşitleri var. Bu işlemi herhangi bir dövme merkezinde rahatça üstelik çok büyük paralar harcamadan yapabilirsiniz. Dövme silininceye kadar sıkılıp sıkılmadığınızı net şekilde anlayacaksınız.

Doğru dövme sanatçısını seçmek

Kalıcı bir dövme yaptırmaya karar vermek kadar önemli bir nokta varsa oda doğru bir dövme sanatçısı seçmektir. Bu noktada profesyonelliğine kesin olarak güvendiğiniz sanatçılarla iş yapmalısınız. Bunun için bölgenizdeki öne çıkan dövme salonlarının web sitelerini teker teker incelemelisiniz. Unutmayın, her dövme sanatçısının kendine has bir tarzı ve yeteneği vardır.

Tercih edeceğiniz dövme salonlarının bu iş için gerekli tüm izinlerinin olmasına dikkat edin, ayrıca seçtiğiniz dövme salonlarını mutlaka ziyaret etmeli, ne derece hijyenik çalıştıklarını analiz etmelisiniz. Diğer bir nokta ise çalışacağınız dövme sanatçısının referanslarını incelemektir, bu aşamada sanatçısının tarzını ve yeteneğini rahatça analiz edebilirsiniz.

Ne istediğinizi sanatçıya açıkça vurgulayın

Yaptırmak  istediğiniz dövme hakkında net bir fikirle veya en azından hayata geçirmek istediğiniz bir konseptle tasarım danışmanlığına girmek önemlidir. Aksi taktirde, bir sanatçının gerçekten yapmak istediğin bir dövmeyi tasarlayıp bitirmek isteyebileceği bir şeyle ikna etmek kolay olmayabilir. Konsültasyon sırasında sanatçıya ilham kaynaklarınızı, çizdiğiniz taslakları mutlaka gösterin. Ne istediğinizi tam olarak anlayan ve onu hayata geçirmeye istekli bir dövme sanatçısı ile çalışmak en önemli noktadır.

Vücudunuzda bir yer belirleyin

Dövme yaptırma aşamasında en önemli karar dövmenin yeridir. Bu noktada bu dövmenin herkes tarafından görülür olması mı, yoksa sadece sizin görebileceğiniz bir yerde olması mı önemli? Bu soruya en doğru cevabı yine siz vereceksiniz. Eğer herkesin görmesini istiyorsanız el, kol, bacak, boyun ve omuz bölgelerini düşünebilirsiniz. Eğer sadece siz görmek istiyorsanız bel bölgesi dövme yaptırmak için ideal bir bölgedir.

Acı faktörünü göz önünde bulundurun

Dövme farklı boyutlarda iğnelerin deri altına çeşitli renkte mürekkepleri işleme sanatıdır. Bu noktada seçtiğiniz dövmenin karmaşıklığı ve büyüklüğü gibi detayların daha fazla acı vereceğini bilmelisiniz. Ayrıca, vücuttaki farklı noktaların çeşitli hassasiyetleri olduğunu unutmayın. Örneğin, bilekler çok hassastır, bu yüzden bu bölge daha fazla acıtabilir. Özellikle seçtiğiniz dövmede gölgelendirme detayları içeriyorsa bu noktada daha fazla acı vereceğini bilmelisiniz, çünkü gölgelendirme işleminde iğneler aynı bölgelere defalarca girip çıkacak, buda çekeceğiniz acıyı arttıracaktır.

Bununla birlikte, gölgelenmeyi önlemek istiyorsanız, basit, minimalist bir dövme tasarımı seçebilirsiniz. Acı bu sürecin bir parçası, bu yüzden kendinizi hazırlayın. Buna değer olduğunu unutmayın, sonunda eşsiz bir dövme sahibi olacaksınız.!

Renkli mi yoksa renksiz mi olacağına karar verin

Ne tür bir renklendirme istediğinize karar verin. Dövme rengi, yarattığınız tasarımı etkileyebilir – örneğin renkli dövmeler, daha az rötuş yapmak için daha küçük tasarımlar için daha uygun olabilir. Siyah ve gri dövmeler zamanla renkli dövmelerden daha geç yaşlanır, genellikle daha ucuzdur ve tamamlanması daha az zaman alır. Renkli dövmeler daha fazla yaratıcılığa izin verir, mevcut dövmeleri kaplamak için mükemmeldir ve açık ile orta ten tonları ile güçlü bir kontrast oluşturur.

Bu aşamada kararsız kalıyorsanız dövme sanatçısından, almanız gereken renklendirme türünü tavsiye etmesini isteyebilirsiniz.
Ayrıca, oluşturmak istediğiniz tasarımın türüne ve dövmenin olmasını istediğiniz görünürlük durumuna bağlı olarak, beyaz mürekkepten yapılmış bir dövme yaptırmayı düşünebilirsiniz. Beyaz mürekkep dövmeleri, genellikle tek renkli veya renkli olanlardan daha az görünür olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bu Yaz Yaptırmak İsteyeceğiniz 30 Parmak Dövme Modeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu