Cilt Bakımı

Dudakta Beyaz Leke Neden Olur?

Dudakta Beyaz Leke Neden Olur, Nasıl Geçer?

Deride meydana gelen çeşitli hastalıklar, çeşitli komplikasyonların gelişmesine neden olur.  Bunlardan en yaygın olanı dudak bölgesinde oluşan beyaz lekelerdir. Dudak bölgesinde oluşan beyaz leke, çoğu zaman mevsimsel faktörler başta olmak üzere dış etkenlere göre tetiklenen kronik bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Genellikle uçuk gibi stres ya da mevsim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan beyaz lekeler, bazı durumlarda hastalığın kendisi olmaktan ziyade, bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Kontak alerji gibi komplike rahatsızlıklara işaret edebileceği gibi, türlerine göre dudak kanserinin de sinyallerini verebilir. Tüm bunların yanı sıra uçuk ya da dönemsel alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan tür, en sık rastlanan rahatsızlıktır. Fakat estetik bütünlüğü bozması nedeniyle kişilerde ruhsal ve fiziksel anlamda birçok rahatsızlığı tetikler. Özgüven eksikliği ve sosyal bozukluk bunlardan en yaygın olanlarıdır. Peki, genel hatlarıyla dudakta beyaz leke neden olur, nasıl geçer?

Göz atmanızda fayda var: Evde Doğal Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Dudakta beyaz leke neden olur?

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Genellikle metabolizmaya bağlı beslenme bozukluklarında, gıda zehirlenmelerinde ya da olası bir enfeksiyonel durumda ortaya çıkan beyaz lekeler, tedavi edilmemesi durumunda bakteri üretimine yol açar. Bu nedenle ağız ve dudak bölgesinde iltihaplanma meydana gelebilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Dudakta oluşan beyaz lekeler kadınlar tarafından sıkça kullanılan kozmetik ürünler nedeniyle tetiklenebilir. Ruj ya da parlatıcı gibi ürünler, kişinin alerji duyduğu bir kimyasal bileşene karşı reaksiyon göstermesine ve dudak bölgesinde beyaz renkte çeşitli lekelerin oluşmasına neden olur.

Güneş Yanıkları

Yine alerjik bir etken olarak kabul edebileceğimiz güneş yanıkları, UV ışınları nedeniyle dudak bölgesinde beyaz leke oluşumlarını tetikleyen yaygın etkenler arasındadır.

İlginizi çekebilir: İngiliz Karbonatı yararları nelerdir? İngiliz Karbonatı Zayıflatır mı ?

Uçuk

En yaygın ana nedenlerin başında ise uçuklar gelir. Halk arasında uçuk olarak bilinen herpes virüsünün en yaygın nedenleri stres ve alerjik etkenlerdir. Genellikle müdahale edilmeyen, dikkate alınmayan uçuklar, estetik bütünlüğü bozmasının yanı sıra viral enfeksiyonlara da davetiye çıkaran bir hastalıktır. Bu gibi durumlarda en sağlıklı tavsiye, bir cildiye uzmanı ile görüşmek ve dudak bölgesinde meydana gelen beyaz lekelere neden olan faktörün kana nedenini bulmaktır.

Bir önceki yazımız olan Yüz Yağlanmasından Kurtulmak İçin Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu