Genel

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyon olarak bilinen Hipotansiyon, dış etkenler nedeniyle ortaya çıkması ve ekseriyetle nüksetmemesi durumunda basit bir rahatsızlık olarak görülebilir. Ancak sürekli olarak nüksetmesi ve ciddi oranda hâlsizliğe ve çeşitli komplikasyonlara neden olması, kritik kalp hastalıklarına ve hatta hayati organlarda fonksiyon kaybı gibi rahatsızlıklara işaret edebilir. Genellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan tansiyon hastalığı, organlarda meydana gelen çeşitli fonksiyon kayıpları ya da çeşitli komplikasyonların neden olduğu kronik bir hastalık çeşididir. Bazı genetik etkenlerin yanı sıra mevsim şartları, beslenme alışkanlıkları ve yaşam kalitesi gibi birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve ekseriyetle nüksedebilir. Bu durum çoğunlukla 40 yaş üstü hastalarda görülmektedir.

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyon rahatsızlığı, yüksek tansiyon rahatsızlığına kıyasla daha makul rahatsızlıkları işaret eden ve yüksek tansiyonda olduğu gibi doğrudan hayati risklere davetiye çıkarmayan bir hastalıktır. Düşük tansiyon, oldukça yaygın bir hastalık türüdür. Fakat bazı kişilerde metabolizma ve genel sağlık durumuna göre aşırı yüksek düzeydeki kan basıncı nedeniyle baş dönmesi, mide bulantısı ve baygınlık gibi komplikasyonlar gelişebilir. Yüksek tansiyona göre daha makul karşılanan düşük tansiyon (Hipotansiyon) rahatsızlığı, ileri seviye hastalarda hayati risk teşkil edecek boyuttadır. Sürekli olarak duyulan yorgunluk, mide bulantısı, baş dönmesi ve konsantrasyon eksikliği, düşük tansiyon hastalığının en yaygın belirtileri arasında sayılabilir. Peki, düşük tansiyona ne iyi gelir? İşte onlardan bazıları:

  • Tuzlu Ayran: Bilinen en yaygın metottur. Düşük tansiyonun bilinen en yaygın etkenlerinden biri vücudun susuz kalmasıdır. Susuz kalan vücuttaki tuz oranı ihtiyaç duyulanın altına düşer ve tansiyon düşüklüğünün belirtileri ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda tuzlu ayran içmek hem vücudun ihtiyacı olan su ve tuzu almanızı hem de komplikasyonların ortadan kalkmasını sağlar.
  • Havuç Suyu: İçerisinde bulunan potasyum sayesinde vücudunuzun dengelenmesini sağlar. Özellikle tansiyon düşüklüğüne neden olan kan basıncı ve dolaşımını dengeye sokmakta oldukça başarılıdır.
  • Çeşitli Besinler: Ispanak, zeytin, zencefil ve balık gibi birçok besin, düşük tansiyon rahatsızlığını dengelemeniz için en sağlıklı ve garanti yollardan birkaçıdır.

Bir önceki yazımız olan EDHO Yeni Sezon Tarihi Belli Oldu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu