GüzellikMakyaj

En İyi Maskaralar; Doğru Rimel Seçimi

Bakışlarınızı ön plana mı çıkartmak mı istiyorsunuz? İşte o zaman doğru yerdesiniz. Şimdi size başka hiçbir yerde bulamayacağınız maskara seçimi ve kullanımı hakkında tüyolar vereceğiz. Bakışları etkili kılmanın en önemli noktası göz makyajıdır. Bütün kadınların bildiği gibi bir göz makyajında en önemli olan kısım maskara seçimidir.

Maskaranızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir, herkesin beğendiği maskara sizin kirpikleriniz ile uyumlu olur mu, en iyi rimel seçimi nasıl yapılır. En iyi maskaralar hangileridir? Tüm bu sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kirpik Tipine Göre Rimel Seçimi Nasıl Yapılır?

Kirpik tipinize uygun maskara kullanımı oldukça önemlidir. Rimeliniz seçerken kirpiklerinizin özelliklerini bilmeniz gerekir. Bunun için;

 • Uzun kirpikleriniz varsa kıvırıcı özelliğe sahip olan maskaraları tercih etmelisiniz.
 • Bu şekilde gözleriniz olduğundan daha büyük görünür.
 • Kolay şekilde kıvrılmayan düz kirpiklere sahipseniz kullanmanız gereken maskara kıvırıcı etkili olmalıdır.
 • Kirpikleriniz birbirinden farklı uzunluktaysa keratin katkısına sahip panthenol içeren rimelleri kullanmanız gerekir.

Kıvrık Kirpiklere Sahip Olmanızı Sağlayan En Etkili Maskara

Kıvrık kirpiklere sahip olmak istiyorsanız maskaranızı buna uygun olacak şekilde tercih etmeniz gerekir. Kıvrık kirpikler için tercih edilen maskara fırçaları genel olarak kalın ve kıvrımlı bir fırçaya sahiptir.

 • Bu tarz fırçalara sahip maskara kullanımı ile birlikte kıvrık ve hacimli kirpiklerin sahibi olabilirsiniz.
 • Uzun ve düz kirpiklere sahip olan kişiler genel olarak kıvırıcı etkili maskara kullanımı gerçekleştirir.
 • Fırçası kıvrımlı olan maskaralar ile kıvrımlı kirpiklere daha kolay bir şekilde ulaşım sağlarsınız.
 • Her kirpik tipi için en iyi maskaralar seçenekleri farklılık gösterir.
 • Bu nedenle ilk önce kirpik tipinizi belirlemeniz gerekir.

İnce Dişlere Sahip Maskara Fırçası

İnce dişler ve kıvrık bir fırçaya sahip olan maskaraların kullanımı oldukça etkilidir. Bu fırçalar tüm kirpiklerinizi aynı anda kavrar. Bu nedenle daha uzun kirpiklere sahip olma şansınız olur. Canlı ve enerjik bakışlar için ince dişli ve kıvrık fırçalı maskaraları tercih etmeniz gerekir.  Bu fırçalar;

 • Kirpiklerinizin daha uzun gözükmesini sağlar.
 • Tüm kirpiklerinizi aynı anda kavradığı için kirpik boyutları eşit olur.
 • Bakışlarınızdaki canlılığı ortaya çıkartır.
 • Kirpiklerinizi uzatırken aynı zamanda da kıvrılmasına yardımcı olur.

Tombul Fırçalı Maskara

Tombul fırçalara sahip olan maskaralar da kısa ve seyrek kirpiklerinizin daha görür bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bu nedenle tombul fırçalı maskara seçenekleri daha çok kısa ve seyrek kirpikli kadınların tercihidir.  Daha seksi ve gizemli bakışlar için kirpiklerinizi tombul fırça ile dolgunlaştırabilirsiniz.

Hacim Verici Maskara

Bakışlarınızı daha derinleştirebilmek için hacim verici maskaraları tercih etmeniz gerekir. Bunun için de tombul fırçaları kullanmalısınız. Tombul fırça kullanımı kirpiklerinizi hacimlendirir. Bu nedenle de sıkça tercih edilen maskara seçeneklerinden bir tanesidir. En iyi maskaralar içerisinde hacim veren maskaralar da bulunur.

Takma Kirpik Etkili Maskara

Bazı maskaraların fırçaları takma kirpik etkili olur. Yani kirpiklerinizin uzun ve hacimli gözükmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle takma kirpik etkisine sahip olan maskaralar kadınların en çok kullandığı maskara çeşitleri içerisinde yer alır.

Kıvırma Özelliğine Sahip Kıvrımlı Maskara

Kirpiklerinizin kıvrımlı bir şekle sahip olmasını istiyorsanız fırçası kıvrımlı olan maskara çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Bu maskaralar kirpiklerinizin yukarıya doğru kıvrılmasına yardımcı olur.

Alt Kirpikler İçin Maskara

Üst kirpiklerinizi maskara ile etkileyici hale getirdikten sonra sönük alt kirpiklerinizin sönük kalmaması için alt kirpikler için özel olarak üretilmiş olan alt kirpik maskaralarını tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mavi Saç Rengi Hangi Tenlere Yakışır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu