Genel

Hamile Kadınlarda Baş Ağrısı

Hamile Kadınlarda Baş Ağrısı

İnsanların hayatları boyunca uğruna yaşadığı şeyler değişmektedir. Küçüklükte anne ve babasını memnun etmeye çalışan insanlar, büyüdükçe önce kendi ihtiyaçlarını öne almaya başlarlar, evlilik sonrasında eşlerini mutlu etmek için çabalarlar ve son olarak çocukları dünyaya geldiğinde onların geleceği ve huzuru için ellerinden geleni yaparlar. Bu döngü genellikle ülkemizde yaşayan insanlarda bu şekilde olmaktadır. Çocuğa verilen değer her Türk ailesinde yüksektir ve evin en değerlisidir.

Çocuk sahibi olmanın güzelliği kadar, çocuğu yapmanın da zorlukları vardır. Erkekler için bu sıkıntılı süreç anne adayının ihtiyaçlarının giderilmesi, aşermesi durumunda ona yiyecek bulunması, kaprislere katlanılması ve sık sık hastaneye kontrole gidilmesi şeklinde olurken, kadınlar için durum bu kadar kolay olmamaktadır. Hamilelik döneminin kadınlar için en büyük problemi yaşadıkları baş ağrısıdır. Bu baş ağrısı, normal zamanda hiç baş ağrısı çekmeyen kadınlarda da meydana gelmektedir. Çünkü hamilelik döneminde beyin damarlarında doğal bir şekilde genişleme olur. Bu korkulacak bir durum değildir çünkü her gebelik yaşayan kadında aynı olay meydana gelmektedir. Genişleyen beyin damarları da hamile kadınların baş ağrısı duymasına sebep olur.

Hamilelik öncesinde migren şikayetini sürekli yaşayan kadınlarda durum biraz farklıdır. Migreni olan kadınlar bazen hamilelik sürecinde migren şiddetinde artış yaşayabilirken, bazen de bu baş ağrılarının tamamen ortadan kaybolması söz konusu olabilmektedir. İkinci durumun gerçekleşmesi durumunda hamilelik sürecinden sonra yeniden migrene bağlı baş ağrıları başlayacaktır, migren tamamen ortadan kaybolmamaktadır.

Hamilelik sürecinde baş ağrısını gidermek için doktorun tavsiye edeceği ilaçlar dışında ilaç kullanımı bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple doktora danışmadan bir ağrı kesiciye kesinlikle başlanılmamalıdır.

Hamilelikte kadınlarda baş ağrısı genellikle gebeliğin ilk ayında meydana gelir. Bu ayda yaşanan baş ağrısının yanında farklı sıkıntılar yaşanmıyorsa herhangi bir problem olmadığı anlaşılabilir. Fakat baş ağrısının yanında baş dönmesi, his kaybı, baygınlık ya da nesneleri çift olarak görme gibi problemler de aynı zamanda yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Gebelik sürecinde yaşanan baş ağrıları bir de doğuma yakın zamanlarda ortaya çıkar. Bu dönemde doğumdan dolayı yaşanan stresin bu baş ağrısınıa sebep olabileceği gibi, gebelik zehirlenmesinden kaynaklı da baş ağrısı yaşanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kadınlarda Uyku Sorunu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu