Genel

Hamile Kadınlarda Kasık Ağrısı

Hamilelik esnasında anne adayının farklı bölgelerinde ağrılar olabilir. En şiddetli ve can yakan ağrılar ise kasık bölgesinde olmaktadır. Kasık ağrısı birçok anne adayını korkutur. Doğum başlangıcına yakın bir ağrıdır ve şiddetli olması nedeniyle birçok anne adayı panik olur. Aslında bu anormal bir durum değil. Hamilelikte kasık ağrısı sol ve sağ kasık olarak adlandırılır ve halk arasında bu tarz ağrıların çocuğun cinsiyeti ile alakalı olduğu kanısı yaygındır ancak bu durum doğru değildir.

Bebek büyüdükçe kasık ağrıları şiddetlenir ve bu durum normaldir. Fiziksel ve hormonsal olarak değişiklik yaşayan anne vücudunda değişimler sonucunda farklılıkların olması normaldir. Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı daha şiddetli bir şekilde yaşanır.  Hamileliğin 6. ve 8. Haftalarında hafif ağrı şeklinde başlar. Kasık ağrısı ilk günlerde yaşanmaz, ilk birkaç hafta boyunca şiddetli bir ağrı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelikte yaşanan kasık ağrılarının nedenleri halk arasında bebeğin cinsiyeti olarak adlandırılsa da kadın vücudunun kendisini doğuma hazırlaması ile alakalı bir durumdur. Fiziksel olarak yaşanan ağrılar bazılarında çok şiddetli olabilir. Kasık ağrıları 6 ve 8. Hafta aralıklarında devam eder. Bu süreçte, ağrılar anne adaylarına göre farklılık gösterebilir. Birinde daha şiddetli olurken diğerinde ise hafif ya da tek taraflı bir ağrı söz konusu olabilir. Kasık ağrıları doğuma kadar devam etmez. Sadece birkaç hafta kadar sürer ve geçer.

Bu ağrılar sürekli olarak devam eder ve 2 haftayı aşarsa mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekiyor. Çünkü bu tarz ağrılar tehlikeli olabilir ve mutlaka bir hekimin kontrol etmesi gerekir. Bu süreç uzuyorsa ve ağrılar giderek şiddetleniyorsa fazla zaman kaybetmeden bir doktora gitmekte yarar var.

Hamilelikte yaşanan kasık ağrılarının nedenleri arasında, annenin vücudunu doğuma hazırlaması gelse de her durumda bu yaşanmaz. Her ağrının nedeni bu değildir. Kabızlık ya da gaz sancısı gibi durumlarda da kasık ağrıları olabilir. Bu süreç giderek uzuyor ve ağrılar şiddetleniyorsa mutlaka doktora gitmek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Bebek Bezi Tercihi Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu