Genel

Hamile Kadınlarda Uyku Sorunu

Anne adaylarını heyecanlandıran anlardan birisi de bebeğini kucağına alacağı gündür. Fakat o sürece gelene kadar bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Hamilelerle ilgili olaraak en sık yaşanan sorunlardan birisi de uykudur. Hamile kadınların en sık şikayet etmiş olduğu konular arasında bir türlü uykusunu alamamasıdır. Bu süreç içerisinde düzenli bir uykunuz söz konusu olmayacak. Çünkü vücudunuzda olabilecek sıvı oluşumu, sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacınızı arttırabilir. Hamilelik döneminde bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunlar çok sık şekilde yaşanmaktadır. Genelde çoğu kadın, uykusuzluk sorunlarının bebek doğduktan sonra yaşanacağını düşünse de bu tamamen bir yanılgıdan ibaret diyebiliriz. Çünkü hamilelik süreci içerisinde de çok sık şekilde uyku problemlerini yaşamaya devam edeceksiniz. Hamile Kadınlarda Uyku Sorunu nasıl giderilir, neler yapılmalıdır diyen anne adaylarına işte çözüm yolları.

Hamile Kadınlarda Uyku Sorunu Nasıl Giderilebilir?

Günlerce uyuyamıyor ve kendinizi oldukça bitkin hissedebiliyorsunuzdur. Bu yüzden dolayı bir an önce uyku problemlerinizin çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi taktirde sürekli olarak uykunuzdan uyanıyor olmak belirli bir süreden sonra da sizlere çok fazla rahatsızlık vermeye neden olmaya başlayacaktır. Uzmanlarda bu konuyla ilgili olarak açıklamalarından geri kalmıyor. Uzmanlara göre saat 2 ile 4 arasında uyumak, anne adayına büyük bir fayda sağlamaya neden olacaktır. Bu yüzden uykunuzu bu saatlere doğru çevirmeye çalışmak verimli bir uyku alamasanız bile kendinizi iyi hissetmeniz adına önemli olacak. Bir diğer izleyeceğiniz yollardan birisi de kesintisiz uyku uyumak yerine 30 dakikalık aralarla da uyuyabilirsiniz. Geceleri sık sık tuvalete çıkmak adına da saat 6 dan sonra sıvı alımınızı çok fazla yapmamalısınız.

Sabah kahvaltılarınızı daha iyi şekilde yaparken akşamları hafif şekilde beslenmeye dikkat edin. Geceleri çok fazla kramp girmeye başlayacaktır. Bu kramplarda uykunuzdan sürekli olarak uyanmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden dolayı kramplarla sık sık karşılaşmamanız adına beslenmenize de mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı, süt, muz ve hindi etini bol bol tüketmelisiniz. Böylelikle sizi uykunuzdan uyandıracak kramplardan kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Anne Adayları Sonbahar Aylarında Sağlık Yönünden Nelere Dikkat Etmeli? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu