Genel

Hamilelikte Çatlak Neden Olur?

Hamilelik döneminde, gebe kadınların birçoğunun karın bölgelerinde çatlak oluşmasına sıklıkla rastlarız. Peki, hamilelikte çatlak neden olur? Bu sorunun cevabı ve hamilelikte çatlaklara ne iyi gelir? Sorularının cevaplarını, sizler için paylaştık.

Hamilelikte çatlak neden olur?

Gebelikte çatlakların oluşmasındaki en temel neden, bebeğin anne karnında gelişip büyümesiyle birlikte karın bölgesindeki esnemelerin oluşmasıdır. Bu durum, gebelik sonuna kadar artarak devam edebilecek ve doğumdan sonra da çatlakların belirli bir süre kalmasına sebep olabilecek bir durumdur.

Göz atabilirsiniz: Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Doğal Öneriler

Genellikle her gebe kadında oluşan bu durum, doğru bakım teknikleri uygulanarak azaltılabilir. Ancak çoğu zaman, tamamen yok olmazlar ve yok olmaları doğumdan sonraki bir süreci gerektirecektir.

Hamilelik esnasında bebeğin gelişimin yanı sıra, değişen hormonal denge de hamilelikte çatlak neden olur? Sorusuna verilebilecek cevaplar arasındadır.Hormonal dengenin kısa bir süre içerisinde değişmesi ve bebeğin sürekli gelişim göstermesi, karın bölgesinin daha fazla esnemesi ve doğal olarak zorlanmasıyla birlikte daha fazla çatlakların oluşmasına sebep olmaktadır.

Gebelikte Çatlaklar Nasıl Geçer?

Çatlakların daha az görülmesini veya tamamen engellenmesini sağlamak için, bazı yöntemlerin uygulanmasına ve bazı şeylere dikkat edilmesine ihtiyaç vardır. Ancak anne adayının genel yapısına göre, her kadında bu yöntemlerin aynı etkiyi vereceğinden söz etmek pek mümkün olmayacaktır. Bunun için yapılabilecek şeylerden bazıları, şunlardır.

Sağlıklı Beslenme

Gebelik döneminde anne adayının en fazla ihtiyaç duyduğu şeylerden biri, sağlıklı beslenmedir. Bebeğin daha sağlıklı gelişimi için de şart olan bu durum, gerekli mineral ve vitaminlerin alınması şeklinde olmalıdır.

Egzersiz

Gebelik döneminde, kendinizi zorlamayacak hafif egzersizler yapmak karın bölgenize esneklik kazandıracağı için, düzenli egzersizler yapmaya özen gösterin.  Bu dönemde yapacağınız egzersizler hem sağlık açısından, hem çatlakların önlenmesi ve hem de sağlıklı bebek gelişimi açısından faydalı olacaktır.

Suyu İhmal Etmeyin

Düzenli bir şekilde, günde minimum 2 litre su içmek sağlığı olumlu etkilediği gibi cilt sağlığına da faydalıdır. Gebelik döneminde, bu oranın üzerine çıkmaya çalışmak daha faydalı olacaktır. Su tüketimi, ihmal edilmeden günlük tavsiye edilen miktar kadar su tüketilmelidir.

İlginizi çekebilir: Hamile Kadınlarda Baş Ağrısı

Çatlak Önleyici Ürünler Kullanın

Hamilelikte çatlakları önlemek için, bunun için üretilmiş birçok özel ürün bulunmaktadır. Losyonlar ve çatlaklar için özel üretilmiş kremleri kullanarak, gebelikte çatlaklar için mücadele edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamile Kadınlarda Kasık Ağrısı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu