Genel

Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği Belirtileri

Testosteron, erkek cinsiyet hormonu olarak belirlense de kadınların yumurtalıklarında ve adrenal bezlerinde az da olsa testosteron bulunmaktadır. Kadın cinsiyeti hormonu olan östrojen yanında testosteron, kadınlarda üreme dokusunu ve kemik kütlesinin büyümesi ve korunmasında önemli bir yere sahiptir.

Kadınlarda Testosteron Hormonu Yüksekliği Belirtileri

Bazı kadınlarda testosteron hormonu yüksekliği belirtileri görülür. 19 yaş ve üstü kadınlar için normal testosteron seviyesi 8 ila 60 ng/dL arasında olmalıdır. Testosteron seviyesinin en yüksek olduğu zamanlar sabahlarıdır. Üretilen hormonlara göre seviyeler değişebilmektedir.

Kadınlarda Testosteron Neden Yükselir?

Kadınlarda Testosteron Neden Yükselir?

Polikistik Over Sendrom anlamına gelen ve kanda çok fazla testosteron oluşabilen kadınlarda testosteron hormonu dengesizliği oluşmaktadır. Düzensiz adet görme, libidoda düşüklük, değişken ruh halleri, testosteron yüksekliğinin başlıca nedenleri arasında sayılabilir.

  • Memenin küçülmesi
  • Klitorisin normalden daha büyük olması
  • Kas kütlesinin artması
  • Yüz ve vücutta saçların fazlalaşması
  • Vücutta aşırı sivilcelenme ve akne durumu

Kadınlarda düşük testosteron belirtileri arasında ise; saçların incelmesi, cildin daha kuruması, kas tonunda azalma, vücutta aşırı yağlanma, cinsel yaşantıda bozukluk, kemiklerde kayıp yaşama, genel anlamda güç kaybı sayılabilir.

Yüksek Testosteron Nasıl Teşhis Edilir?

Yüksek Testosteron Nasıl Teşhis Edilir?

Kadınlarda testosteron hormonu yüksekliği belirtileri, rahatsızlığın tanısının konulmasında belirleyicidir. Doktor, fark edilen belirtilerin yanında ek testlerle de tanıyı koyabilir.

Vücudun aşırı kıllanması, aşırı akne ve anormal sakal halleri, fiziksel muayenede aranacak belirtilerin başında gelmektedir. Anormal semptomlara karşılık doktor, kandaki hormon seviyelerin ölçmek için testosteron testi isteyebilir.

Yüksek Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda testosteron hormonu yüksekliği belirtileri görülüp tedavi aşamasına gelindiğinde, ilk dikkat edilmesi gereken konu, yüksek testosteronun nedenidir. Tedavi şekli de nedene bağlı olarak şekillenecektir.

Genel olarak ilaç tedavisi yapılırken, hastanın yaşam tarzını değiştirmesi de tedavi yöntemleri arasında yerini almaktadır. Saçların dökülmesi, kilo kaybının başlaması ya da aşırı derecede akne, özellikle 40 yaş altı kadınların testosteron seviyelerini kontrol ettirmeleri için önemlidir. Testosteron seviyeleri; yaşa, kullanılan ilaçlara, hayat tarzınıza da bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yapılacak testosteron testi sayesinde, testosteron seviyesinin yükselmesinin altında yatan sorunlar ortaya çıkarılabilir. Gerekirse hayat tarzı değiştirilerek, gerekli tedavi yöntemi devam ettirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Boğa Burcu Kadını Libidosu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu