Saç Bakımı

Keratin Saç Düzleştirme Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Düzensiz ve kabarık vahşi saçlarla mı mücadele mi ediyorsun? Saçı düzeltmek için saatler mi harcıyorsun? Eğer evet ise, tüm saç problemleriniz için tek elden gelen bir çözüm var – keratin saç tedavisi . Bu devrim niteliğinde saç düzleştirme  işlemi ile, kıvırcık, kuru ve kaba saçlara bir düzen verebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir salon ve güvenilir bir kuaför, ve hepiniz hazırsınız! Size her zaman hayalini kurduğunuz saçları verebilecek bu tedavi hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Keratin Nedir?

Keratin saçınızın% 90’ını oluşturan bir proteindir. Saçınızı hasardan koruyan önemli bir yapısal proteindir. Keratinde bulunan amino asitler, saçınıza gereken gücü ve esnekliği veren kükürt köprüleri oluşturur. Saçınızı keratinden arındırıldığında  saçlarınızın kurumuş ve kıvırcıklaştığını fark edeceksiniz. Dış faktörler (kir ve boyama gibi) ve iç faktörler (sağlıksız bir yaşam tarzı gibi) nedeniyle saçınızdaki keratin tükenir. Bu, keratin saç proteinin eksikliğindendir.

Keratin Tedavisi Nasıl Çalışır?

Kuaför, saçınıza bir keratin çözeltisi uygulayarak başlar. Keratinler saç foliküllerine sızar ve yassı demir ile kaplanır. Bu keratinler, saç güçlendirici özellikler içeren bir amino asit kombinasyonudur. Bu amino asitler saç tipinizi belirleyen bağlarla bağlanır – düz, kıvırcık veya dalgalı.

Saç yapınızı bir merdiven olarak hayal edin. Tipik olarak, düz saçlar normal, düz bir merdiven gibi yapılandırılmış bağları içerir. Ancak kıvırcık saçlarda, bağlar spiraldir (merdiven gibi). Bu tedavide keratinler kıvırcık saçlardaki bağları kırar ve bunları kalıcı olarak düz saçlara dönüştürür.

Keratin Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratin saç bakımı, saç tipinize, uzunluğuna, saç gözenekliliğinize ve saç kalınlığınıza bağlı olarak 1 ila 2 saat arasında sürebilir.

Tedaviye başlamadan önce, stilist kir ve kalıntıları gidermek için saçınızı temizleyici bir saç temizleyici ile şampuanlar. Saçlarınız temiz ve taze olduğunda, bölümlere ayırır. Daha sonra, kuaför keratin çözeltisini saçınıza uygular ve bir saat bekletir. Sonunda saç tırnak etlerini kapatırlar ve keratinleri saçlarına yassı bir demirle kilitlerler. Bu, keratinleri tekrar saçınıza koymanın yapay bir yoludur. Bu dolum işlemi saçın direncini koruyarak parlak, ipeksi, gençleşmiş ve sağlıklı saçlarla sonuçlanır.

Ama hepsi bu kadar değil! Keratin saç bakımı size hayallerinizdeki saçları vermek için birçok avantaj sunar. Ne olduklarını öğrenmek için bir sonraki bölüme bakın.

Keratin Saç Tedavisinin Yararları

  • Fönleme sürenizi% 50 kısaltır
  • Yıkamadan günlerce gün boyunca parlak ve buklesiz saçlar
  • Hasar görmüş saçları düzeltir ve hacimli bir görünüm sağlar
  • Saçlarınızı sıfır mücadele ile şekillendirmenize yardımcı olur
  • Cilt tahrişi veya saç dökülmesi gibi yan etkileri yoktur
  • Kabarmasız, parlak  saçlar sağlar
  • Saçınızı pürüzsüz ve yönetilebilir yapar
  • Boyalı saçlara inanılmaz parlaklık katar.
  • Saçınızı güçlendirir
  • Keratin saç tedavisi tüm saç problemlerinizi çözebilir gibi gözüküyor. Ancak, saçınızı tedavi etmeden önce, güvenli ve etkili sonuçlar için birkaç yönergeye uymanız gerekir.

Keratin Saç Tedavi Öncesi Bilmeniz gerekenler -Kılavuz

Biraz araştırma yapın ve saç tipinize, dokunuza ve boyunuza uygun bir keratin tedavisi yaptırın.
Saçlarınızı tedaviden bir hafta önce derinlemesine nemlendirin. Bu, kilitlerinizi nemlendirir ve tedavi sırasında oluşan hasarı önler.
Tedaviden iki gün önce ağır şampuanlar veya yağlar kullanmaktan kaçının.
Almanız gereken diğer önlemleri öğrenmek için kuaförünüzle ön danışma randevusu alın.
Şimdi ön tedavi rehberinin tamamını biliyorsunuz, keratin saç tedavisinin nitrit kumuna girelim. İnsanlar sık ​​sık Brezilyalı saç düzleştirme yöntemi ile karıştırırlar, ancak bir sonraki bölümde tartışılan ikisi arasında birkaç önemli fark vardır.

Keratin tedavisi ile Brezilya fönü saç düzleştirme arasında fazla bir fark olmamasına rağmen, keratin tedavisi diğerinden daha uzun sürer.

Brezilya fönü saç düzleştirme, keratin işlemiyle hemen hemen aynı bileşenler ve uygulama işlemi kullanılarak yapılan yarı kalıcı bir yöntemdir. Her iki tedavi de formaldehit kullanır, bu nedenle tedaviye geçmeden önce kuaförünüze kalitesini ve markasını sormanız önemlidir.

Brezilya fönünde rol alan kimyasallar, saçınızın doğal yapısını keratin tedavisi kadar ortadan kaldırmaz. Brezilya fönünde kimyasal çözelti aynı gün durulandığı için sonuçlar hemen ortaya çıkıyor. Öte yandan, keratin tedavileri için bekleme süresi 72 saattir.

Keratin tedavisi, saçınızdaki bağları kalıcı olarak değiştirerek saçınızı derinleştirir ve düzeltir. Brezilya fönü büyük ölçüde kabarıklığı gidermeye ve buklelerinizi düzeltmeye odaklanmakta, 3 aya kadar süren etkileri vardır.

Ancak, Brazilya fönü saç düzleştirme mevcut keratin tedavisinin tek değişkeninde değildir. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı türde keratin tedavileri vardır.

Keratin Saç Düzleştirme İşlemi Sonrası Kılavuz

Bir keratin işleminden sonra saçınızın üç gün boyunca ıslanmasını önlemelisiniz. Ancak yeni ürün yelpazesi ile sadece 30 dakika beklemeniz yeterli. Bununla birlikte, bazı markalar tedavinin yerleşmesine izin vermek için tedavi sonrası bakım gerektirir. İşte size en iyi sonuçları elde etmek için keratin saç bakımını takiben izlemeniz gereken bir takım güvenlik kuralları:

Saçınızı işlemden sonra en az üç gün boyunca yıkamayın.

Saçınızı ıslatmamak için iyi bir kuru şampuan kullanın.
Saçınızı birbirine bağlamayın veya 48 saat boyunca kulağınızın arkasına sokmayın, çünkü saçınız düz bir şekilde görünmeyebilir.
Yeni işlem görmüş saçlarınızdaki disülfit bağlarını bozabileceğinden, ısı şekillendirici ürünler kullanmaktan kaçının.
Sülfat içermeyen bir şampuan kullanın. Bu, tedavinin ömrünü uzatacaktır.
Şimdi en önemli soru geliyor – bir keratin saç tedavisinin maliyeti nedir?

Keratin Tedavi Maliyeti

Bir keratin saç düzleştirme işlemini maliyeti, salona ve tedavide kullanılan ürünlere bağlıdır. Fiyat aralığı genellikle 700 ile 1000 tl arasındadır. Ayrıca 200 tl’ye mal olan evde keratin kitleri de var. Saçınızın uzunluğu, tedavinin süresi ve marka gibi birçok faktör fiyatı etkileyebilir.

Keratin tedavisi herhangi bir yan etkiye neden oluyor mu? 

Keratin Tedavisinin Yan Etkileri

Keratin tedavisi ile ilgili olası riskler var mı? Oldukça tartışmalı. Bazıları sonuçların riskli olduğunu, diğerleri ise yüksek kimyasal içeriği nedeniyle işlemi tekrar yapmaktan kaçındığını söylüyor. Ancak, dikkat etmeniz gereken birkaç yan etki var.

Yassı demir tarafından yapılan aşırı ısı miktarı saç tırnak etlerine zarar verebilir.
Renkli saçlara sahipseniz, zaman içinde renk değişikliği olasılığı vardır.
Bazı keratin tedavileri formaldehit içermez, bu da her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle saç tipiniz için ne kadar formaldehitin güvenli olduğunu bulmak için bir uzman görüşü alın.
Saçınızı güzelleştirmeye ve düzleştirmeye hazır mısın? O zaman ne bekliyorsun? Kendinize keratin saç düzleştirme yöntemi uygulayın ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Evde yapabileceğiniz kolay saç uzatma kürleri 2019 başlıklı makalemizde evde saç uzatma kürü ve saç uzatma kürü hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu