Zayıflama & Beslenme

Kilo Verdiren Etkili Baharatlar ve Özellikleri

Zayıflatan Baharatlar Hangileridir?

Kilosundan şikayetçi olan bayanlarımız bu yazımızı mutlaka okumalıdır. Baharatları günlük olarak zaten yemeklerimizde çoğumuz kullanıyoruz. Yemeklerimize hoş kokusuyla lezzet veren baharatlar aynı zamanda zayıflamanıza da yardımcı olacak. Aşağıda sıralayacağımız baharatlar yavaş olan metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır. İşte kilo verdiren baharatlar..

zayıflatan baharatlar neler özellikleri ne
zayıflatan baharatlar neler özellikleri neler

Kırmızı pul biber

Kırmızı pul biberi yemeklerde sık olarak kullanıyoruz zaten Mesela bir menemen koyulduğunda ne kadar lezzetli olur değil mi? Kırmızı pul biber iştah açıcı özelliğiyle bilinir .Fakat bu sizi korkutmasın. İştah açmasına rağmen diğer yandan da mükemmel bir yağ yakıcıdır.

Zencefil

Zencefili yemekler de olduğu kadar salatalarımızda da mutlaka bulundurmalıyız. Çünkü zencefil besinlerin vücuttan daha kısa sürede atılmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. Zayıflarken biliyorsunuz ki vücuda zarar veren enfeksiyonlar daha çok olur. Zencefil zayıflatırken aynı zamanda da bünyeyi sağlamlaştırarak sizi bu enfeksiyonlardan kurtarır.

Mercan köşk

Mercan köşk sindirimi hızlandırma özelliği ile bilinir. Salatalarınızda kullanarak sindiriminizi hızlandırabilir böylelikle zayıflama sağlayabilirsiniz.

Karanfil

Karanfili hoş kokusuyla ve kötü kokuları gidermede yardımcı bir bitki olarak herkes bilir. Yemeklerden sonra ağzımıza atacağımız bir karanfil hem ağız içini temizleyerek ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur hem de vücuttan toksin atılmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur.

Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi karaciğer ve safra kesesi gibi organlarımıza destek vererek vücudumuzda adeta detoks görevini üstlenir.

Yeşil Çay

Yeşil çayı sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği ile tanıyoruz. Bunun yanı sıra yeşil çay antioksidan görevi görür. Vücuttaki yağları yakarak kilo vermenize yardımcı olur aynı zamanda da sindirim sistemini metobolizmayı hızlandırarak güçlendirir ve korur.

Wasabe

Bu Türkiye de çok bilinen bir baharat değildir. Japonya da daha çok görülür. Japonların zayıf kalmasına yardımcı olan bir baharattır. Bu baharatında metabolizmayı hızlandırarak zayıflatma özelliği vardır.
Tere tohumu:

Daha çok salatalarda kullanılan tere tohumu daha çok kalori yakmanızı sağlar. Bunu da yine metabolizmayı hızlandırması ile gerçekleştirir. Troidler üzerinde de olumlu etkisi vardır bu baharatın. Troid bezlerinin hızlanmasına yardımcı olur.

Funda

Funda yaprakları kaynatılarak sıvı şekilde içilir. Funda suyu dünyada zayıflatma özelliği ile bilinir. Romatizma ağrıları üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

Kekik

Kekik özellikle hoş kokusu ile et yemeklerinde kullandığımız bir baharattır. Kekiğin suyu içildiğinde metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca damarları açma ve kolesterolü düşürme de de yardımcıdır.

Sivri Biber

Sivri biberin acı olanları yediğimiz yemeğin az bir süre içersinde vücuttan atılmasına yardımcı olur. Yine diğer baharatlar gibi metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Biberiye

Biberiye suyunu sıvı olarak tüketebileceğiniz gibi salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Biberiye vücuttaki ödemi atmada yardımcı olan bir baharattır. Kan dolaşımını hızlandırdığı gibi metobolizmayı da hızlandırarak daha iyi çalışmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak İsteyenler için İştah Kesen Besinler ve İçecekler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu