Cilt Bakımı

Kış Ayları İçin Cilt Bakım Önerileri

Soğuk kış aylarında cildimizi korumak için neler yapmalıyız? İşte kış için cilt bakım önerileri

Soğuk kış aylarında cildimizi korumak için neler yapmalıyız? İşte kış için cilt bakım önerileri..

Kış aylarında cilt bakımı daha zordur.Soğuyan havayla birlikte cildimiz hassaslaşmaya, kızarmaya ve pul pul dökülmeye başlar. Üzerimizden kıyafetimizi çıkarınca kar gibi pul pul dökülen görüntü ile karşılaşmışsınızdır mutlaka. Özellikle bu dökülme hassas ciltlerde daha fazladır.

Göz atmanızda fayda var: Maya Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının soğuk havasının yanı sıra ısınmak için kullandığımız soba, kalorifer, klima gibi araçlarda cildimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda cilt kuruluğuna ve cildin yaşlanmasına neden olan banyo yaparken kullandığımız sıcak sudur.

Bu durum birçok cilt sorununu beraberinde getirmektedir. Bu saydığımız nedenlerle yani dışarının soğuk içerinin sıcak olması ile cildin nem dengesi bozulmaktadır. Kuruyan cilt derinin tahriş olmasına neden olarak egzama hastalığının görülme sıklığını artırmaktadır. Yine bir cilt hastalığı olan sedef hastalığına da neden olur. Peki, cildimizi korumak için neler yapmalıyız? Bu sorunun cevabını aşağıda bulacaksınız.

Peeling ve lazer uygulamaları

1-) Leke giderici tedaviler uygulayabilirsiniz. Kış aylarının çetin koşulları cildimizi yorsa da estetik ve kozmetik işlemler için en uygun mevsimdir.

2-) Cildinizin nemini mutlaka koruyun. Nemlendirici ürünlerinizi aksatmadan kullanın. Piyasada çok uygun fiyata özellikle zeytinyağı içeren nemlendiricileri kolaylıkla bulabilirsiniz.

3-) Özellikle kuru bir cilde sahipseniz banyoda, günlük el ve yüz temizliğinde cildi kurutmayan sabunları ve şampuanları kullanın.

4-) Banyoda çok fazla uzun süre kalmayın ve aşırı sıcak su kullanmaktan kaçının.

5-) Banyodan sonra cilt tipinizi de baz alarak nemlendiricilerinizi mutlaka kullanın.

6-) Gün içinde ellerimiz çok fazla suyla temas eder. Bunun için yatmadan önce nemlendiricinizi kullanın.

7-) Ellerinizi yıkadıktan sonra hiçbir sabun kalıntısı kalmayacak şekilde durulayın. Duruladığınız ellerinizi mutlaka kurulayın.

😎 Gün boyunca evde olmayan çocuklarınız için yatarken yoğun yağlı el kremleri kullanın.

Mutlaka göz atın: Kış Kapıda: Cildinizi Kışa Hazırlayın

Cildimizi korumak ve çabuk yaşlanmasını önlemek için ihtiyacı olan nemi mutlaka cildimize vermeliyiz. Bu hem cilt bakımımızı ve güzelliğimizi sağladığı gibi egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarından da bizi koruyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Düzensiz Cilt Tonu : Doğal olarak kurtulmak için ipuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu