Cilt Bakımı

Kış Kapıda: Cildinizi Kışa Hazırlayın

Kış geldiğinde, cildimizin acı çektiği inkar edilemez. Vücudumuz natural olarak daha az yağlanmaya başladıkça, cildimiz dengesiz duruma gelir. Dışarda yürüyüş gerçekleştirmeler de soğuk hava, cildinizi donuklaştırmaya katkıda bulunabilir. Esasında ev içerisinde kalmak da bir o kadar kötü olabilir. Çünkü kalorifer, klima ya da soba tüketimi bulunduğunuz bölgede ki havayı kurutur ve bu da cildinizin daha çok kurumasına neden olur. Kuru hava daha az nem manasına gelir. Cildiniz nemini kaybederse, birtakım süre gelen cilt rahatsızlıkları ciddileşebilir ve problem uzayabilir.

Göz atmanızda fayda var: Kış Ayları İçin Cilt Bakım Önerileri

Nemlendirici losyonlar ve yağlar kullanın;

Tabii ki, cildimizi kışa hazırlamanın en ilgi çekici yöntemi, onu bol miktarda nemlendirmektir. Bununla birlikte, sıradan bir nemlendirici, soğuk hava ve rüzgarlarla uğraşırken işe yaramayabilir.

Yüz losyonundan ziyade, kokusuz, yoğun kıvamlı ve onarıcı bir gece kremi kullanmalısınız. Daha çok hidrasyon,  koruma sağlar. Hem de cilt bakım rutininize bir serum ekleyebilir ve shea yağı ya da Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bunlar cildinizi yalnızca nemlendirmekle kalmaz, yüzünüzün bölge değişikliklerinden etkilenmesini de minimuma indirir.

Cildinizi nemlendirmek amacıyla argan yağı, avokado yağı, susam yağı ve tatlı badem yağı gibi varlıklı bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Bitkisel bazlı yağlar, cildimizin natural olarak ürettiği yağa daha çok benzer, bu da onların daha iyi emilmesini, cilt hücrelerini güçlendirmesini ve nemi tutmasını sağlar.

Nemlendiricilere ve yağlara ek olarak, kolajen destekleri de cildinize özgü sorunlara doğal olarak müdahale ederek, yorgunluk, iltihaplanma ya da kızarıklık gibi tesiri azaltır ve cildin kışa hazırlanmasına yardımcı olur.

Sıcak duş almayın ve banyo sürelerini kısaltın;

Özellikle, hava buz gibiyken işten eve döndüğünüzde, güzel ve rahatlatıcı bir sıcak duş ya da banyo yapmak dinlendirici gelebilir. Bununla birlikte, harika olsa da, cilt üstünde olumsuz bir tesiri bulunmaktadır zira cildi büyük ölçüde kurutur. Sıcak su, cildinizin doğan enzim yağlarını temizleyebilir. Sadece kısa, ılık bir duş alabilirsiniz.

Hava nemlendiricisi kullanın

Dışarıda sıcaklık düştüğünden, sizi sıcak tutması amacıyla evinizdeki kuru havaya güveniyorsanız, kesinlikle odanızı ve evinizi nemlendirmelisiniz. Kapalı kalmış odalar ve bundan dolayı kuru hava cildinizi kurutur.

Bunu bilmelisiniz: Maya Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Maya Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu