Genel

Kışlık Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Kışlık Domates Turşusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının kış boyunca tüketmek için hazırladıkları besinlerin başında gelen domates turşusu, kış aylarına girmemizle birlikte mutfaklardaki yerini aldı. Bir garnitür olarak tanımlansa da Türk mutfağında ana besin kaynağı olarak kabul gören turşu, ev hanımlarının dondurulmuş gıda ve kışlık hazırlıkları arasında en çok yer eden besin kaynağı olarak kabul edilebilir. Özellikle zengin baharat çeşitliliğinin olduğu, yağlı ve ağır yemek kültürüne sahip evlerin vazgeçilmez besinlerinden biri olan kışlık domates turşusu, her ne kadar ev hanımlarının aperatif bir besin kaynağı olarak mutfaklarda yerini alsa da, yüksek besin değeri sayesinde sağlığa da oldukça faydalı bir besin olarak kabul edilebilir.

Damak tadına göre farklı şekillerde yapılsa da, genel olarak domates, acı biberiye, sarımsak ve kaya tuzu ile yapılan kışlık domates turşusu, pratik yapımı sayesinde birçok ev hanımının turşu ve kışlık gıda stoklarında her yıl yerini alıyor. Ülkemiz mutfağında yıllardır yer eden domates turşusu her ne kadar kültürel ve geleneksel bir gıda olarak bilinse de, bölgesel olarak farklı şekillerde görmek mümkün. Genellikle acı biberiye ile yapılsa da, karışık olarak yapılan türlerine sıkça rastlamak da mümkün. Genellikle 15 gün süre sonunda hazırlanan kışlık domates turşusu, kolay yapımının yanı sıra soğuk kış aylarında vücut direncini artırmada ve vücudun ihtiyaç duyduğu kan değerlerini dengede tutma konusunda da etkili bir çözüm olarak kabul edilebilir. Peki, bu denli lezzetli ve faydalı olan kışlık domates turşusu nasıl yapılır?

Kışlık Domates Turşusu Nasıl Yapılır?
  • İlk olarak yapacağımız turşu miktarına göre malzemelerimiz olan domates, acı biberiye, sarımsak ve kaya tuzumuzu hazırlıyoruz.
  • Domateslerin kabuklarını güzelce soyuyoruz. Kabuklu şekilde yapılması, turşunun homojen işlem sırasında lezzetini bozmakla kalmaz, kıvamının tutmasını ve domateslerini suyunu salmasını da engeller.
  • Kabuğunu soyduğumuz domateslere birer tane acı biberiye ve sarımsağı yerleştirerek bir çay kaşığı miktarında tuzluyoruz.
  • Tüm domateslere aynı işlemi uyguladıktan sonra kavanozumuza ezilmeyecek bir düzende yerleştiriyoruz.
  • Limon suyu ya da sirke ilave edebilirsiniz.
  • Domatesleri yerleştirdiğimiz kavanozu 15 gün boyunca ağzı hava almayacak şekilde kapatıyoruz. Fermantasyon sırasında turşularınız köpürebilir. Bu süreç olağan süreden daha fazla sürüyorsa, kavanozun bulunduğu ortamın ısısı ideal ısıdan yüksek demektir. Bu nedenle mümkün olduğunca ideal oda sıcaklığında muhafaza ediniz. 15 günün sonunda kışlık domates turşunuz hazır.

Bir önceki yazımız olan Haber Global Kadrosuna Hangi Deneyimli İsim Katıldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu