GüzellikMakyaj

Kolay Yüz Kontürleme

Yüzün beğenilen bölgelerini öne çıkarma, beğenilmeyen kısımlarını ise gölgeleme işlemi yüz kontürleme olarak ifade edilir. Son zamanların makyaj modasında öne çıkan yüz kontürleme işlemi için illaki bir kuaförden ya da makyözden destek almanıza gerek yok. Evinizde gerekli makyaj malzemelerini aldıktan sonra oldukça kolay yüz kontürleme işleminde bulunmanız mümkün. Yüz kontürleme nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Detaylar içerikte.

Yüz Kontürleme İşleminde Kullanılan Ürünler

Pudra ve krem formundaki makyaj ürünleri kullanılır. Kontür yaparken cildinizden daha koyu olan fondöten ve 2-3 kat daha açık olan fondötene ihtiyacınız olacak. Aydınlatma işlemleri için ise hihglighter tercih edilir.

İlk Adım; Yüz Boyutlandırma

Öncelikle kontür işlemlerinde yüzünüzde kusur olarak gördüğünüz yerleri belirlemeniz şart. Örneğin burnunuz büyük ise kontür işlemi ile olduğundan daha küçük ve kalkık olarak göstermeniz mümkün olacak.  Bunun için burnun yan kısımlarında koyu renk fondöten üst kısmında ise daha açık renk fondöten kullanılır. Makyaj fırçası ya da makyaj süngeri kullanarak fondöteni homojen olarak dağıtın.

Kontür İşleminde Elmacık Kemiği, Çene ve Gıdı Bölgesi!

Makyaj yapacak olan kişiler kolay yüz kontürleme işlemleri için ilk olarak elmacık kemiğinin altına, gıdı ve çene bölgelerine koyu renk fondöten uygulamalı. Alnınız geniş ise bu bölgede de oval olacak şekilde koyu renk fondöten uygulamasını gerçekleştirin.

Yüzde Öne Çıkarılması Gereken Bölgeler!

Elmacık kemiğinin üst bölümü, burnun uç yapısı, dudak üstü, iki kaşın arası ve kaş altı ciltte öne çıkarılması gereken bölgeler arasında yer alır. Bu bölgelere daha önceden almış olduğunuz açık renk fondöteni makyaj süngeri ile uygulayın. Kaş altlarına ve kaş aralarına da aynı şekilde cildinizden daha açık renkte olan ürünü uygulamanız gerekiyor.

Son Adım; Hihligter Uygulaması

Hihligter uygulaması son derece kolaydır. Açık renk fondoten uyguladığınız noktaları daha belirgin hale getirmek adına yapılır. Bunun için burun uç kısmına, elmacık kemiklerinin üstüne, dudağın üst bölümüne fırça yardımı ile hihligter makyaj ürünü uygulanır ve kolay yüz kontürleme işlemi tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan Bal Köpüğü Saç Renkleri Ve Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu