Genel

Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri başlığı altında verdiğimiz öneriler, yaşam alanlarınızın en özel bölümleri olan yatak odaklarınızın küçük olması dezavantajını avantaja çevirmenize yardımcı olacaktır.

Bir alanın küçük ya da büyük olmasından da çok, o alanın nasıl bir dekorasyonla değerlendirildiği oldukça önemlidir. Yanlış yapılacak dekor çalışmaları, çok geniş alanları dahi daraltarak ya da önemli bir kısmından yararlanmanızı engelleyerek, kullanım verimliliğini küçük odalardan daha az bir hale getirebilir.

Bu yüzden, kullanılacak alanın dekorasyonun iyi b ir şekilde yapılması alanın boyutundan daha önemlidir diyebiliriz. Tabii ki geniş alanları değerlendirmek daha iyi bir verim sunarken, imkân doğrultusunda küçük bir yatak odasına sahipseniz bu alanı da daha işlevsel bir hale getirmek tamamen sizin elinizdedir.

Küçük Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Ayna kullanımı

Özellikle yatağınızın hemen baş kısmında duvarda kullanacağınız büyük aynalar, küçük yatak odasını olduğundan daha geniş göstermek için harika bir fikir olabilir. Bunu yapmanız aynı zamanda, yatak odanıza farklı bir dekor havası katacaktır. Günümüzde kullananların sayısına baktığımızda çok az insanın kullanması, bu basit fikri daha sıra dışı kılmaktadır.

Canlı Renkler

Bir dekorasyonun iyi ya da kötü görünmesinde oldukça önemli yere sahip olan renkler, özellikle küçük alanlarda çok daha iyi bir şekilde değerlendirilmeli ve doğru seçimler yapılmalıdır.

Yatak odası mobilyaları ile birlikte tekstil ürünlerinin ve duvar renginin iyi bir ahenk yakalaması, küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri arasında küçümsenmeyecek bir öneme sahiptir. Mutlaka renk detayı iyi bir şekilde yapılmalı, canlı renkler tercih edilerek odanın küçüklüğünü gölgede bırakmak için yukarıda sayılanlara da bağlı olarak canlı renklerden yana tercih yapılmalıdır.

Depolama Alanları

Küçük odaların daha küçük gözükmesindeki en önemli sebep, anlık kullanım ihtiyacı bulunmayan eşyaların odanın içerisinde yer almasıdır. Bunun için, size dâhiyane bir önerimiz var. Fırsat bulduğunuz her alanı depolama alanı olarak kullanarak, bu sorunu önemli ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Örneğin yatağınızın altında oluşturacağınız saklama alanları, bunun için iyi bir çözüm olabilir. Elbette ki yatak odanızın genel durumunu da dikkate alarak, farklı birçok alanı bu şekilde değerlendirerek odanızdaki kalabalık eşyalarınızı saklayarak sadece ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkarabilirsiniz.

Katlanır Yataklar Kullanın

Küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri arasında en fazla işinize yarayacak önerilerden biri de, katlanır yatakların tercih edilmesidir. Böylelikle ciddi anlamda yatma dışında yatak odanızı kullanırken yer açarak avantaj sağlayabilirsiniz.

Yeni nesil ve oldukça dekoratif görüntü sunan katlanır yataklarla, küçük yatak odanızda oldukça geniş bir alan açmanız mümkündür. Farklı birçok modeli bulunan bu yataklardan, yatak odanız için en uygun olanı bularak hem geniş bir alana sahip olabilir, hem de harika bir dekorasyon çalışması yapabilirsiniz. Hatta bu yataklar katlandıktan sonra altında yine portatif şekilde açılan çalışma masası ve depolama alanlarına sahip modelleri tercih ederek, daha geniş alanlar elde edebilirsiniz.

Duvar Detayı

Yatak odanızda yeni bir alan açmanızı sağlamasa da, görüntü olarak odanın büyük görünmesini sağlayacak en önemli detaylardan biri duvarlardır. Duvar dekorasyonunun iyi bir şekilde yapılmış olması, yatak odanızı olduğundan daha geniş göstermenin en iyi yollarından biridir.

Bunun en önemli amacı, aslında kendinizin ve yatak odanızı gören kişilerin dikkatinin bir alanda yoğunlaşmasını önlemektir. Bu sayede, çok rahat bir biçimde fiziksel olarak olmasa da, psikolojik olarak geniş bir alan görüntüsü verebilirsiniz.

Taşlardaki Gizem

Küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri arasında, bu detay basit gibi görünse de yine yatak odanızın geniş gözükmesi için son derece etkilidir. Taş desenli duvar kağıtları ile rahatlıkla bu avantajı yakalayabileceğiniz gibi, ince taş kaplama ile de bu görüntüyü rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Özellikle mobilyalarınızla uyum sağlamayı başardığınızda, hem çok daha iyi bir görsellik yakalayabilir, hem de yatak odanızı mevcut durumundan çok daha geniş gösterebilirsiniz.

Duvar Yazıları

Genellikle gençler için verilebilecek tavsiyelerden biri olmasına rağmen, yetişkin evli çiftler için de aşk dolu duvar yazıları fayda sağlayabilir. Bunu yaparken ahşap bir panel tercih edebileceğiniz gibi, farklı detayları da değerlendirebilirsiniz. Ancak kesinlikle, ışıklandırma tarzı duvar yazılarını kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Kompakt Mobilyalar

Her alanda rahatlıkla uyum yakalayabileceğiniz gibi yer açma konusunda da oldukça başarılı bir çalışma yapmak istiyorsanız, kompakt mobilyalar fazlasıyla işinizi görecektir. Daha çok genç bekarlar için tasarlanan bu mobilyaların, evliler için tasarlanmış farklı modelleri de bulunmaktadır. Yatak odanız için en ideal olanını seçerek, rahatlıkla kendinize daha geniş bir yer açabilirsiniz.

Parlak Renkler

Küçük yatak odalarını geniş göstermek için tavsiyelerimizden biri de, parlak renk seçimidir. Ancak bunu yaparken, yatak odasındaki tüm detayların birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmek son derece önemlidir. Bu sayede fiziki anlamda genişlik elde etmeseniz de, daha geniş bir alana sahipmiş hissinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Gün Işığını Değerlendirin

Özellikle yatağınızın başında geniş bir pencere bulunması, odanıza muhteşem bir ferahlık katmak için fazlasıyla yetecektir. Böyle bir pencere yoksa dahi dekor çalışması yaparken açmanız, geniş bir görüntü için fazlasıyla avantaj sağlayabilir. Geniş pencereler sayesinde yatak odanızı gün ışığından mümkün olduğu kadar çok yararlandırmanız, iyi bir tercih olacaktır.

Perde Detayları

Bir dekorasyonun olmazsa olmaz tekstil ürünleri arasında yer alan perdeler, kesinlikle dekorasyona çok şey katmaktadır. Özellikle dar alanların ferah bir görüntü almasında fazlasıyla işe yarar bir seçenek olan perdeler, asla ihmal edilmemesi gereken seçeneklerin başında gelmektedir. Bunun için diğer ev tekstili ürünleri ve mobilyalarınızla ve hatta duvar renginizle muhteşem uyum sağlayacak perdelerden yana tercihinizi kullanmanız, başarılı bir dekorasyon için ihtiyacınız olan şeylerden biridir.

Avize

Küçük yatak odalarında, alçıpan gibi çalışmalar daha boğuk bir görüntü verebileceği için tercihinizi sadece görkemli bir avizeden yana yapabilirsiniz. Fazla aşağı sarkmayan ancak sıra dışı detayları bulunan avize modelleri, hem aydınlatma esnasında ve hem de gündüz vakitlerinde, yatak odanızın olduğundan daha geniş gözükmesine yardımcı olacaktır.

Bu görüntüyü elde etmenize imkân verecek onlarca avize modelinden, yatak odanız için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Dikey Dekorasyon Tercihi

Küçük bir yatak odasına sahip olmanız nedeniyle, yatak dekorasyon seçeneklerini mümkün olduğunca bir kenara bırakın. Bunun yerine dikey dekorasyona yönelmeniz, yatak odanızda daha geniş yer açmak için fazlasıyla işinizi görecek bir detaydır.

Böyle bir dekorasyonun sadece genç odalarında olabileceğini düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Ebeveyn yatak odaları için özel tasarlanmış birçok dikey dekorasyon seçeneği bulunmakta olup, alan açma konusunda oldukça başarılı çalışmalardır.

Yatak Başı Giysi Dolapları ve Raflar

Biraz detayları düşünen biriyseniz, küçük yatak odaları için dekorasyon önerileri arasında verdiğimiz birçok öneriye benzer seçenekleri kendinizde bulabilirsiniz. Yatak odanızın genel durumunu dikkate alarak yapacağınız her seçim, daha ferah bir alan elde etmenizi sağlayacaktır.

Yatak başı giysi dolapları ve raflar, normalde komidin ya da küçük sehpa koyarak meşgul ettiğiniz bu alanları çok daha verimli kullanmanız için size büyük fayda sağlayacaktır. Görselde de görüldüğü gibi, yatak başınızı odanızda yer açmak için harika bir seçenekle değerlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? başlıklı makalemizde leke çıkarma, şarap lekesi ve şarap lekesi nasıl çıkarılır hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu