Genel

Kuru Eriğin Faydaları

Kuru erik antioksidan deposudur. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran kuru erikte A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri barındırırken; potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri vücudunuza hayat verir. Kuru erik tüketerek kalp rahatsızlıklarından, kan şekerinin yükselmesinde, böbrek ve romatizmal hastalıklara karşı kalkan görevi görerek vücuda bariyer oluşturur.

Kuru Erik Nasıl Tüketilmeli?

Sabahları aç karnına kuru erikten 1 – 2 tane yiyebilirsiniz.

Yüksek lif değeri bulunan kuru erik sabahları veya öğle yemeklerinden önce ara öğün olarak tüketilebilir.

1 kase kuru erik tüketerek günlük ihtiyacınız olan K vitaminini fazlası ile karşılarsınız.

Kahvaltılarınıza ekleyebileceğiniz kuru eriği kahvaltılık gevreklerinize de ekleyebilirsiniz.

Kuru Eriğin Sağlığa Faydaları

Kuru Eriğin Faydaları

Antioksidan İçerir: Antioksidan içeren tüm besinler gibi kuru erikte kalp ve damar hastalıklarından korunmak için etkili meyveler arasındadır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zarardan bünyeyi koruyan kuru erikte de yerken kırmızı kuru eriği tercih etmenizi öneririz.

Kolesterolü Düşürür: Kolesterol yükselmesi de kalp ve damar sağlığını etkileyen hayati nedenlerden biridir. Kuru erik tüketerek vücudunuzdaki kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda erik kurusu solunum rahatsızlıklarından astıma iyi gelerek rahatlamanızı sağlayabilir.

Cildi Sağlıklı Tutar: Ciltte korumaya çalıştığımız en büyük etken erken yaşlanmayı ve kırışmayı önlemekten geçer. Kuru erik tüketerek cildinizi daha gergin ve taze şekilde koruyabilirsiniz.

Lif İçerir: Lif değeri yüksek besinler vücuttaki birçok sistemin çalışmasını olumlu yönde etkiler. Lif içeren kuru erik sindirimi kolaylaştırırken, bağırsakların çalıştırır, şeker hastalığına karşı vücudu korur.

Kabızlığa İyi Gelir: Kuru eriği sabahları kalkar kalkmaz 2 tane tüketerek üzerine ılık su için ve müshil etkisini gözlemleyin. Yemeklerden önce kuru erik tüketirseniz de yemek sonrası yaşanan hazımsızlıkları önlemiş olursunuz.

Kan Şekerini Düzenler: Tatlı krizlerinin önüne geçilmesinde etkin olan kuru erik kan şekerinin dengelenmesinde etkin bir yere sahiptir.

Zayıflatıcıdır: Kuru eriği diyet listenize mutlaka eklemelisiniz. Ara öğünlerde tüketeceğiniz kuru erik açlığını bastırarak tokluk hissinizi arttırır.

Saç Sağlığı İçin: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi demir eksikliği birçok hastalığın sebebidir. Ama en çok şikayetler anemi gibi saçların dökülmesinin de büyük nedenlerinden biri demir eksikliğidir. 1 avuç kuru erik yiyerek demir eksikliğinin bir kısmını karşılayabilir saç sağlığını koruyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Haber Global Kadrosuna Hangi Deneyimli İsim Katıldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu