Genel

Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Mandalina Lekesi Nasıl Çıkar?

Meyve lekeleri arasında sıkça rastlanan ve oluştuğu yüzeyin özelliklerine göre kalıcı olabilen mandalina lekesi, çeşitli müdahale ve yöntemler ile kolayca çıkabilen leke türleri arasındadır. Ancak mandalina lekesinden kurtulmak için bazı esaslar mevcuttur. İlk olarak tüm meyve lekelerinde olduğu gibi erken müdahale, ikincisi lekenin oluştuğu yüzeyin şekli. Lekeler pamuklu yüzeylere çok daha kolay nüfuz edebileceği gibi, polyester ya da yapay yüzeylerde kolayca iz bırakmazlar. Bu nedenle olası bir mandalina lekesinde yapabileceğiniz birçok yöntem olmakla birlikte, bu metotları mümkün olduğunca erken uygulamanız, yüzeyde oluşabilecek mandalina lekesinin önüne geçmenize olanak sağlar. Peki, yüzey ve müdahale süresi gibi kriterlere bağlı olan mandalina lekesi nasıl çıkar? Bu işlem birçok metot ile mümkün. Fakat en bilinen metot, limon ve karbonat ile elde edilen karışımların yüzeye uygulanması ile çözülmektedir. Dilerseniz bu müdahale metotlarını başlıklar hâlinde sıralayalım:

Mandalina lekesi nasıl çıkar?

Çamaşır Suyu

Yaklaşık 1 litre su içerisine çamaşır suyu ekleyin. Mandalina lekesini olduğu kıyafetinizi su ve çamaşır suyu karışımının olduğu kovaya bastırın. Yaklaşık 2 saat kadar suda bekletin. Bekleme işleminin ardından lekenin olduğu bölümü güzelce çitileyip durulayın. Kıyafetin kuruması için asıp 1-2 saat bekleyin.

Tuz

Özellikle limon karışımı ile birçok leke çıkarma ve temizleme işleminde kullanılan tuz, mandalina lekesini çıkarmada da etkili çözümlerden biri. Lekenin olduğu bölgeye 2-3 çay kaşığı kadar tuz döküp birkaç saat bekletin. Beklemenin ardından yüzeyi yavaşça çitileyip kıyafetin tuzu yemesini sağlayın. Hafif çitileme işleminin ardından makineye atarak 1 saatlik programda yıkayın. Yıkama sonra kuruma için askıya asıp bekleyin.

İlginizi çekebilir Portakal Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Karbonat

Tuz ve limon kadar sık başvurulan yöntemlerden biri de karbonattır. Özellikle leke çıkarmada tercih edilen karbonat, yüzeyde oluşan lekeler konusunda da sağlıklı sonuçlar vermektedir. Mandalina lekesinde kullanmak için yaklaşık 3 çay kaşığı karbonatı suda eritin. Su ile tamamen karışan karbonatlı karışımı lekeli bölgeye azar azar dökün. Diş fırçası yardımıyla bölgeyi temizleyin. Fırçalama işleminin ardından bölgeyi tamamen yıkayıp durulayın. Temizleme işlemi bittikten sonra kuruması için askıya asın.

Bir önceki yazımız olan Sabah Koşusunun Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu