Saç Bakımı

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Papatya suyu saça nasıl uygulanır merak ediyorsanız bahar mevsiminde papatyaları toplamanız yeterlidir. Doğal yollardan saça zarar vermeden saç renginizi açmak en sağlıklı yöntemlerdendir. Papatya toplayamıyorsanız aktarlardan kurutulmuş papatya alarak hazırlayabilirsiniz. Sadece saçların açılmasını değil papatya suyu sakinleştirici, uykuya geçişi kolaylaştırma ve vücudu iltihaplardan arındırma yetisine sahiptir. Siyaha yakın saç renklerinde papatya suyu saça uygulandığında etkisi kısıtlı olabilir. Fakat kahverengi ve açık renk saç rengine sahipseniz papatyanın saçınıza vereceği ışıltıdan ve sarılıktan en doğal yolla kavuşabilirsiniz.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Papatyalar Mart ayının sonlarında çıkmaya başlar. Taze olarak toplamanız tavsiye edeceğimiz papatyalar yaşadığınız bölgede bulunmuyorsa çiçekçilerden taze aktarlardan kurutulmuş olarak temin edilebilir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanabileceğiniz papatyanın kuru hali daha etkili olduğu söylemek isteriz.

Su ( 2 su bardağı kadar )

Papatya ( 2 yemek kaşığı kurutulmuş )

Küçük bir tencereye papatyaları ekleyip üzerine suyu katın ve kaynayıncaya kadar bekletin. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve bu halde 10 dakika daha bekletip süzdürün. Dilediğiniz zaman hazırlanan karışım sağlara uygulanabilir.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Papatya suyunu birçok farklı yöntemle saçlara uygulanabilir.

İlk olarak: Papatya suyundan bir miktar şampuanınıza ekleyebilirsiniz.

İkinci olarak: Papatya suyu banyo çıkışında son durulama suyu olarak kullanılabilir.

En etkin yöntem ise: Papatya suyu fısfıslı bir şişeye eklenir ve temiz saçlara iyice uygulanır. Kuruduktan sonra güneşe çıkmak sararma hızını arttıracağı için denize gitmeden önce uygulamanızı özellikle tavsiye ederiz.

Papatya Suyu İle Saç Bakım Kürü Tarifi

Papatya suyu ( 1 kase 1 su bardağı kadar )

Lavanta yağı ( 1 çay kaşığı )

Yoğurt ( 2 – 3 yemek kaşığı ev yapımı daha etkili olur )

Hazırlanışı: Papatya suyu ile lavanta yapını ilk etapta güzelce karıştırın ve içine yoğurdu ekleyip güzelce harmanlayın. Temizlenmiş saçlara bu bakım kürünü uygulamak çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Saç diplerinize masaj yaparak yedireceğiniz karışımı en son tüm saç tellerine uygulayıp yarım saat bekletin. Süre sonunda saçlarınızı soğuğa yakın ılık su ile yıkayıp durulayın. Haftada 1 kere uygulayıp faydalarından yararlanabilirsiniz.

Papatya Suyu Şampuana Ne Kadar Eklenmeli?

Yukarıda size papatya suyunun kullanımlarından bahsettik. Şampuana ekleyerek kullanabileceğiniz papatya suyu da her seferinde uğraşmanızı engeller ve her banyo sonrası saçlarda ferahlık sağlar. Bunun için bebek şampuanı kullanmak çok daha etkili olacağı için şampuanınıza hazırladığınız papatya suyundan 5 – 6 yemek kaşığı eklemelisiniz. Her kullanımdan önce şampuanı çalkalamalısınız. Aksi taktir de papatya suyu şampuana tam işlemez.

Papatya Suyunu Durulama Suyu Olarak Kullanın

Hazırladığınız papatya suyu saçlar şampuanlanıp kremle yıkandıktan sonra kullanılır. Kenarda beklettiğiniz papatya suyunu en son durulama suyu olarak saçınıza uygulayıp banyodan çıkın. Yaz aylarında etkisini görebileceğiniz papatya suyu güneşle temas ettiğinde daha etkin sonuçlar verir.

Papatya Suyu İle Röfle Yapma

Banyo sonrasında hazırladığınız papatya suyunu sadece istediğiniz kısımlara sıkarak doğal saç renginizi bozmadan saçınızda hafif ışıltılar sağlayabilirsiniz. Bunun için istediğiniz alanları elinizle ayırın ve sadece avucunuzdaki saçlara papatya suyu uygulayın.

Papatya Suyunun Zararı Var Mı?

Papatyaya karşı herhangi bir alerjiniz var papatya suyu da saç derinizde sorunlar oluşturabilir.

Her gün değil de haftada iki kere uygulamanız en sağlıklısıdır. Aşırı uygulamak aşırı açılmalara neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Saç Bakımında Turp Suyu Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu