Saç Bakımı

Parlak Saçlar İçin Öneriler ve Saç Bakım Önerileri

Her kadın saçlarının yumuşak ve canlı görünmesini ister. Bakımlı saçlar ise parlak saçlardan geçer. Bu yüzde parlak saçlar için önerilerimize göz atmayı unutmayın! Parlak saçlara sahip olmak için sadece saç bakımları değil, vücudunuza da iyi bakmalısınız. Tükettiğiniz gıdalar, kullandığınız bakım ürünleri saçlarının parlaklığını mutlaka etkiliyor.

Parlak Saçlar İçin Öneriler ve Saç Bakım Önerileri 2020
Parlak Saçlar İçin Öneriler ve Saç Bakım Önerileri 2020

Parlak Saçlar İçin Öneriler ve Saç Bakım Önerileri

Saç bakımını ve tükettiğiniz besinleri dengeli bir şekilde yürütmezseniz, saçlarınız eski donuk hallerine geri dönecektir. Saç bakımlarında en önemli adım nemlendirmektir. Parlak saçlar için yapabileceğiniz ilk uygulama ise nemlendirmek amacıyla yapabileceğiniz bakımlar olmalıdır.

Parlak Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Saçlarınızı nemlendirmek için yapabileceğiniz bakımların başında doğal yağları kullanmak gelsin. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı ile birlikte oluşturacağınız karışımı, saç tellerinize ve saçlarınızın en çok neresi yıprandıysa oraya daha çok uygulayacak şekilde sürün.

Bu yağ karışımını saçınızda 10-15 dakika boyunca saçlarınızın diplerine masaj yaparak yedirin. 1 saat boyunca yağları saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ve şampuan ile durulayın.

Bu bakımın yanı sıra, saçlarınıza nasıl davrandığınız, neleri kullandığınız bile önem kazanıyor. Bu yüzden;

1. Plastik fırçalar yerine doğal kıllardan üretilmiş fırçaları tercih edin.

2. Saçlarınızı dalgalandırmak için kullandığınız saç köpüklerinin içinde alkol bulunduğu için bunun yerine saç serumu vb. ürünler kullanın.

3. Saçlarınızı haftada bir olacak şekilde yıkamak yeterli olacaktır.

4. Saçlarınızı ısıya karşı korumak için silikonlu ürünler kullanabilirsiniz. Fakat her fazla şeyin zararı olduğu gibi, silikonlu ürünleri de fazla kullandığınızda saçlarınızı yağlı gösterme riski oluşacaktır. Bu yüzden yeteri miktarda kullanmanız en doğru adımdır.

Peki daha güçlü saçlara sahip olmak için?

Her kadının hayali olan güçlü saçlar için kozmetik ürünleri kadar, temiz olması ve bakım yapmanız da çok önemli. Saçlarınızın güçlü olması için tüketmeniz gereken besinler ise şunlar:

1. Demir

Demir bakımından zengin besinleri tercih edin. Demir açısından tercih edebileceğiniz besinler; tavuk eti, kırmızı et, deniz ürünleri, patates, mercimek, keten tohumu vb.

2. Çinko

Ceviz, somon balığı, badem gibi çinki içeren besinleri tercih etmeniz saçlarınızın dökülmesini önleyecektir.

3. Biotin

Fasulye ve yumurta gibi biotin içeren besinler saçlarınızın kırılmasını engelleyecektir.

4. Selenyum

Selenyum açısından besinler tüketmek istiyorsanız, tercihiniz fındık ve fındık ezmesinden yana olsun. Bunları tükettiğinizde saç derinizin kalitesi artacaktır.

5. B12

Eğer bir beslenme alışkanlığı edinecekseniz bu B12 içerikli bir beslenme türü olmalı. Tavuk eti, yoğurt, peynir ve yumurtayı beslenme düzeninizin içinde bir şekilde bulundurmalısınız.

6. Karbonhidrat

Tam tahıllı gıdalar ve meyvelerin içinde karbonhidrat vardır. Saç dökülmeleri yaşıyorsanız bu karbonhidrat tüketmemenizden dolayı olabilir.

7. A Vitamini

A vitamini içeren besinleri yani peynir, yumurta, havuç, ıspanak gibi gıdaları bol bol tüketerek saçlarınıza doğal saç kremi gibi etki edecektir.

8. Kalsiyum

Yiyeceğiniz, yoğurt, st, brokoli, ıspanak, peynir gibi gıdalar kalsiyum içeriklidir. Kalsiyum ise saçları besler ve uzamasını sağlar. Bu besinler ayrıca protein de içerdiği için saçlarınızın kırılmasını engelliyor.

9. Saçların temiz olması

Saçlarınızı haftada en az iki kere yıkamalaısınız. Eğer saçlarınız yağlı değilse, yıkama sıklığını olabildiğince uzun tutun. Saçlarınızı hafif nemliyken tarakla taramalısınız.

10. Kepek

Saçlarınızda oluşan kepekler, saç derinizin rahat nefes almasını engelleyebilir. Bu da saçlarınızın dökülmesine neden olacaktır. Kepekten kurtulmak için saçınızı sıcak su ile yıkamayın. Mutlaka her şampuanlamadan sonra bol su ile saçlarınızı durulayın.

Bir önceki yazımız olan Maşa Kullanarak Dalgalı Saç Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu