Saç Bakımı

Parlak ve Gür Saçlar İçin En İyi 9 Saç Maskesi

Saç maskesi bakımlı saçlar için olması gereken karışımlar ile saçlara uygulanmaktadır. Günümüzde kırık, yağlı, dökülen ve kepekli saçlar için kullanılabilen çok sayıda saç maskesi bulunmaktadır. Bu maskelerden herhangi birisini kullanmadan önce saçınıza uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Doğru seçim yaparak istediğiniz o gür, bakımlı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç maskesi farklı saçlar için özel olarak tercih edilmelidir. Kuru saçlar, yağlı saçlar, kabaran saçlar ve kıvırcık saçlara uygun özel seçenekler vardır. Öncelikle saçınızı tanımalı ve tercihinizi ona göre yapmalısınız. Saça yanlış uygulanan maske istenilen o estetik görünüme kavuşmanıza olanak vermeyecektir.

Kuru Saçlara Uygun Saç Maskeleri

Kuru saçlara sahip olan kadınlar için farklı maske tarifleri bulunmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekici olanı yumurta ve zeytinyağı kullanılarak yapılacak olan maske olacaktır. Bir kaşık zeytinyağı ve iki kaşık mayonez eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Karışım hazır olduktan sonra saçınıza sürmeli 15 ile 30 dakika arasında bekletmelisiniz. Süre dolduktan sonra su durulayıp, şampuanınız ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Kuru Saç Maskesi
Kuru Saç Maskesi

Kuru saç maskesinden bir diğeri için muz ve bal kullanmanız gerekiyor. Her evde olan bu malzemelerden önce muzu iyice ezmeniz gerekiyor. Daha sonra üç kaşık balı ile karıştırmalısınız. Karışımı saça sürüp 30 dakika kadar bekletmelisiniz. Süre tamamlandıktan sonra su ile durulayıp, şampuan ile yıkadıktan sonra iyice kurutmaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Parlak Saçlar İçin Maske
Parlak Saçlar İçin Maske

Kuru saçlara sahip olanlar için bir diğer tarifte yumurta ve yoğurt karışımıdır. Yumurtayı bir kaba kırdıktan sonra bir alet ile iyice çırpmaya dikkat edin. Ardından yoğurdu belirli bir miktarda ekleyip 15 ile 30 dakika kadar bekletin. Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde iyice yıkayın. Saç kremi kullanarak yıkamayı ihmal etmeyin.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske Tarifleri

Yaz aylarında ki tatillerin dönüşünde, günlük koşuşturma içerisinde yıpranan saçlar için uygulanabilecek çok sayıda özel maske bulunmaktadır. Bu maskelerden hangilerinin size uygun olduğunu öğrenmek için detaylara bakabilirsiniz.

Shea yağı bulunan özel yenileyiciler kullanarak uygulayabileceğiniz hazır maskeler bulunmaktadır. Bir çok markada bulunan bu ürününün kolay bir kullanımı bulunmaktadır. Duşa girdikten sonra önce saçınızı şampuan ile yıkamalı ardından bu yağın olduğu yenileyiciyi saçınıza sürmelisiniz. Saçınızın her noktasına sürmeyi ve on dakika kadar bekletmeyi ihmal etmemelisiniz. İyice duruladıktan sonra istediğiniz sonucu almanız mümkün olacaktır.

Yıpranmış Saçlara Özel Maskeler
Yıpranmış Saçlara Özel Maske

Mango yağı ekstreli bulunan hazır saç maskelerinden bir tanesini tercih ederek istediğiniz sonucu almanız mümkündür. Klorane firmasına ait olan ürün kolay bir kullanım sağlıyor. Saçınızı şampuan ile yıkayıp duruladıktan sonra bu kremi uygulamanız ve 5 dakika kadar bu şekilde bekletmeniz gerekiyor. İşlem bittikten sonra saçınızı 20 dakika kadar kalın bir havlu ile sarmanız tavsiye edilmektedir.

Yıpranmış Saçlar İçin Maske
Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Evinizde her zaman bulabileceğiniz yumurta ve zeytinyağı ile yıpranmış saçlarınıza eski gür görüntüsünü kazandırabilirsiniz. Bir kasenin içerisinde iki kaşık zeytinyağı ile birlikte 1 yumurta eklemeniz gerekiyor. Saçınızın dibinden başlayarak en uç noktasına kadar iyice yedirmeniz gerekiyor. Bone veya havlu ile sararak bu karışımı 1 saat saçınızdan bekletmelisiniz. Süre dolduktan sonra şampuan ile yıkamaları ve koku kalmaması için iyice durulamalısınız. Yıpranmış saçların tekrar canlanması ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olacak bir karışımdır.

Yağlı Saçlar İçin Saç Maskesi Tarifleri

Yağlı saçlara sahip olan insanlar bunun yorgunluğunu her zaman yaşamaktadır. Bu tip bir saça sahipseniz kurtulmak için kullanabileceğiniz maske tarifleri bulunmaktadır.

Elma sirkesi ve bir miktar su kullanarak bundan kurtulabilirsiniz. Bir bardak sunun içine eklenecek elma sirkesini, şampuan ile yıkanan saçınıza uygulayın. Biraz bekledikten sonra su ile iyice durulayın. Bunu haftada 2 ile 3 kez uygulayarak yağlı saçlardan kurtulabilirsiniz.

Yağlı Saçlara Maske
Yağlı Saçlara Maske

Yağınızı saçınızdan uzaklaştırmak için Aloe Vera Jelini kullanabilirsiniz. Limon suyu, aloe vera ve şampuan ile maskenizi hazırlayabilirsiniz. Üç maddeyi karıştırıp saçınıza tamamen kaplayacak şekilde sürmelisiniz. Ilık su ile saçlarınızı yıkadıktan sonra soğuk su ile durulamanız gerekiyor. Belirli bir süre bu karışımı günlük olarak saçınıza uygulamalısınız.

Saçlara Bakım Maskeleri
Saçlara Bakım Maskeleri

Hem yağlı saçlardan kurtulmak hem de saç derisini canlandırmak için muzu kullanabilirsiniz. Bir kaşık bal ve bir tane muzu iyice ezdikten sonra karıştırmalısınız. Saçlarınıza sürdükten sonra 20 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile temizledikten sonra işlem tamamlanacaktır. Bu karışımı saçınıza haftada iki üç kez uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesi için Evde Tedavi! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu