AksesuarSokak Modası

Piercing Nedir Nasıl Yapılır?

İnsanların güzellik anlayışlarına yükledikleri anlamlar tarihten günümüze kadar sürekli değişim içinde olmuştur. Zamanın ruhuna uygun olarak değişen bu güzellik anlayışı karşısında durmadan farklı yöntemler deneyerek kendine yakışanı arayan insanoğlunun bu arayışı elbette sürecektir. Bununla beraber 2020 piercing modelleri daha tanıtılır tanıtılmaz, geçen yıllara oranla özellikle daha fazla gencin vücudunda tercih edeceği bir takı türü olacağı ortaya çıkmıştır.

Piercing Nedir?

Kelimenin dilimizdeki karşılığı “ deriyi delmek” anlamına gelen İngilizce “pierce” kelimesinden gelmektedir. Her ne kadar özellikle son yıllarda daha sık kullanıldığı görülse de çok eski çağlardan itibaren değişik kültürlerin bu yöntem ile vücutlarına çeşitli takılar taktıkları bilinmektedir. Vücut süsleme sanatları arasında kabul edilen bu uygulama aynı zamanda insanların kendilerini ifade etme yöntemlerinden biri olarak da görülür. Vücudun genellikle kulak, burun, dudak, göbek deliği, dil ve kaş gibi bölgelerine yapılan piercing, farklı modeller ve tasarımlarla üretilmektedir.

Piercing Nasıl Yapılır?

Piercing yaptırmak isteyenlerin öncelikle bu işi en uygun şartlarda yapanları arayıp bulması çok önemlidir. Zira vücudun pierching yaptırılacak kısmına delici bir alet ile işlem uygulanacağından, son derece steril bir ortamın olması şarttır. Ayrıca genel olarak uygulama yapılacak bölgelerin vücudun hassas noktaları olduğu göz önüne alınarak, işinin uzmanı kişilerce yapılması gerekmektedir. Bunlar ihmal edildiği takdirde sağlık sorunları yaşanması ihtimali doğmakta ve bu yüzden pek çok kişi sağlığını kaybetmektedir.

Pierching Çeşitleri

Vücudun herhangi bir noktasın yaptırılabilmekle birlikte genelde tercih edilen piercing çeşitleri aşağıdaki gibidir.

  • Kulak Piercingi: Yaygın olarak tercih edilen piercing uygulamalarının başında gelir. Kulak memesi ile kıkırdak bölgelerine yapılır, ancak özellikle kıkırdak bölgesine yapılırken dikkat edilmelidir.
  • Dudak Piercingi: Bu tür de geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir. Özellikle iyileşme sürecinin çabukluğu tercih edilmesinde etkendir.
  • Dil Piercingi: Bu uygulamayı yaptıranların genel şikayeti, ağızda çok fazla tükürük üretmeye neden olmasıdır. Ayrıca ağızda gıdalar yolu ile alınan çok sayıda bakteri olduğundan dikkat edilmediği takdirde hijyen sorunları yaratabilir.

 

Bir önceki yazımız olan 2020 Sonbahar-Kış Örgü Kazak Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu