GenelYaşam

Portakal Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Portakal lekesi yada portakal suyu lekesi elbiselerin üzerinde turuncu bir renk ile leke oluşturmaktadır. Soğuk kış aylarında genelde tüketilen yada özel davetlerde tüketilen portakal suyu elbiselerin üzerinde leke oluşmasına neden olabilir.

Bu şekilde oluşan lekelerden kurtulmanız için ister tüm evlerde olan temizlik maddelerini kullanabilir isterseniz de kimyasal ürünler kullanarak bu lekeden kurtulmanız mümkündür. Bu sayede o lekeden tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır. Sırayla bu lekeden kurtulmanız için yapabileceğiniz uygulamaları aktarmaya çalışalım.

Portakal Suyu Lekesi Nasıl Geçer?

Aşağıda aktaracağımız uygulamalar kumaşa göre farklılık göstermektedir. Hassas kumaşlar, beyaz kıyafetler veya sentetik elbiselerden kurtulmak için doğru tercihi yapmanız gerekmektedir. Bu noktalara dikkat ederek elbiselerinizi eski temiz hallerine çevirmeniz mümkün olacaktır.

  • Beyaz Kıyafetlerden Leke Çıkarma

Portakal suyu lekesi beyaz bir kıyafete damlamışsa ilk olarak lekenin üzerine kaynar su koymanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra dikkatli bir şekilde temizlenip, kıyafet çamaşır makinasına atılmalıdır. Eğer çok hassas bir kumaşa sahipse bu işlem elbisenin büzülmemesi için özenle yapılmalıdır.

  • Sirke Uygulayarak Leke Çıkarma

Bildiğiniz gibi sirke birçok açıdan önemli bir temizlik maddesidir. Bunu uygulamadan önce kumaş soğuk suda bekletilmelidir. Özellikle hemen fark edilen lekeler için bu işlem uygun olarak kabul edilmelidir. Pamuk bir pedin üzerine sirke dökülmeli ve ardından kıyafette ki kirli noktaya uygulanmalıdır. Bu işlem leke çıkana kadar devam edilmeli ve ardından soğuk su ile yıkanmalıdır.

  • Leke Çıkarıcı İle Portakal Lekesi Çıkarma

Kimyasal maddeler bulunan leke çıkarıcılar portakal lekesi çıkarmak için talimatlara dikkat edilerek uygulanmalıdır. Bu işlemi uygularken elinize eldiven takmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Direkt olarak lekeye uygulandıktan sonra gerekli durulama yaparak kıyafeti eski haline getirebilirsiniz.

  • Buharlı Temizlik İle Leke Çıkarma

Portakal lekesi çıkarma işlemi için buharlı temizlik yapan makinaları tercih edebilirsiniz. Bu tercihi halıların üzerine dökülen lekeler için tercih edebilirsiniz. Makine tarafından verilen güçlü buhar uzun süredir orada olan lekelerin bile hızlı bir şekilde çıkarılması için sizlere yardımcı olacaktır. Koltuk, yastık, halı  gibi noktalarda temizlik yapılabilir.

  • Pudra veya Tuz ile Leke Çıkarma

Herkesin evinde bulunan tuzu veya pudrayı kullanarak bu lekeden kurtulmak mümkündür. Bu işlem döküldüğü anda fark edilen lekeler için rahatça uygulanabilirler. Tuz veya pudra bu lekeye döküldükten sonra 5 dakika bekletilip, ardından çamaşır yıkama makinasının içine atılması yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kışın Romantik Tatil İçin 10 Mükemmel Yer! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu