Saç Bakımı

Renk Veren Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Renk veren şampuan, saç renginizi yenilemek için mavi, kırmızı, mor veya diğer pigmentler içeren, saç boyalı veya doğal olsun, sarılığını  nötrleştiren ve güneşin, ısıl şekillendirmenin ve diğer çevresel faktörlerin neden olduğu renk solmasını en aza indiren renkli bir şampuandır. Şampuanda bulunan pigment saç boyası kadar güçlü değildir, ancak saçınızı renklendirmek ve canlandırmak için mükemmeldir.

Renkli şampuan, saçınızın rengini korumanıza yardımcı olan mükemmel bir üründür. Saçınızı temizlerken, aynı zamanda sarı, kızıl, esmer veya diğer saçları daha parlak hale getirecek geçici bir renk bırakacaktır. Saçınızı yumuşatmak ve tonlama işlemini daha verimli hale getirmek için eşlik etmesi gereken renk verme düzenleyiciler de vardır.

Salonda ziyaret ettiğiniz zaman saçınızın boyandığını düşünün: stilist saçınızın canlı görünmesi ve sizi bir süre dikkatinizin merkezi yapan güzel renk tonu alması için gereken her şeyi yapar.

Renk Veren Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar
Renk Veren Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar

Fakat bir süre sonra, güneş, çevre ve kimyasal maddelerden kaynaklanan kirlilik saç renginizle reaksiyona girerek doğal renginden daha koyu bir ton bırakır. Bu belirti cilalılık olarak bilinir ve saçınızın tüm bu ‘diğer faktörlerle’ reaksiyona girmesinin bir sonucudur.

İşte burası renk biriktiren şampuanın işe yaradığı yerdir. Saçların kuaförü ziyaret ettikten sonra görüntüleyebileceğiniz tutumu korumanıza yardım eden harika ürünlerdir. Renkli bir şampuan kullanırsanız saçınız parlaklığını kaybetmez veya istenmeyen turuncu, kırmızı veya sarı tonu kazanmaz. Saçlarınızın ışıltılı görünmesini sağlamak için salon ziyaretleri arasında renkli şampuanı kullanabilirsiniz.

Renk Veren Şampuan Nedir?

Peki renk biriktirici şampuanlar nasıl işe yarar? İlkokulda size anlatılan renk tekerleğini düşünün. Her rengin, bir pastayı andıran bir tekerlekten oyulmuş kendi kısmı vardır. Şimdi uygulanan konsept, başka bir rengin karşı tarafındaki herhangi bir rengin onu iptal edebilmesidir.

Örneğin, mavi, turuncu ve kırmızı renklerin karşısına yerleştirilir, bu nedenle koyu saçlılar mavi tondaki şampuanı uygularsa , anında turuncu rengi iptal eder ve esmerin koyu saçını geri yükler. Bu, sarı saçlar için mor şampuan kullanmak gibi diğer renkteki saçlar için de aynı şekilde çalışır . Renk veren şampuan, saçın parlak olmasını ve muhteşem rengini her zaman korumasını sağlar.

Her Saç Rengi İçin Renk Veren Şampuan Nasıl Seçilir

Parlak görünen saçlar, saç bakımını göz ardı ederek olmaz. Saçınızı, tam saç tipinize uygun ürünler ile şımartmaktan geçer.

Renk deposu şampuanı ve kremi kullanmaya başlamak istediğinizde de aynı şey geçerlidir. Saç renginize uygun olanı dikkatlice seçmelisiniz. Aksi takdirde, sadece daha fazla hasara neden olabilirsiniz.

Saçınız için ihtiyacınız olan renk bırakan şampuanın renginin tam renginin seçilmesi söz konusu olduğunda, renk tekeri analojisinin kullanılması esastır.

• Sarışınlar ve vurgulanan saçlı olanlar için , mor şampuan tavsiye edilir.

• Kızıl saçlar için , zencefil, kestane ve kumral gibi tüm tonlar dahil olmak üzere, saç tipinize özel bir renk şampuanı arayın ya da saçınız için mükemmel kırmızı şampuanı elde etmek için kuaförünüze sorun.

• Esmerler ve diğer koyu saç renkleri için, mavi şampuanlar ve saç kremleri kullanın.

• Piyasada ayrıca mor saçlar , pembe saçlar veya diğer doğal olmayan saç renkleri için özel olarak formüle edilmiş renk veren şampuanlar da vardır .

Saça Renk Veren Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar
Saça Renk Veren Şampuan Nedir ve Ne İşe Yarar

 Renk Veren Şampuan Ne Sıklıkta ve Nasıl Kullanılır?

Güzel, parlak ve sağlıklı saçlar arzu ettiğiniz şeydir, ve şimdi de renk veren şampuanlara sahipsin. Olumsuz etkileri önlemek için, renk şampuanını çok sık ya da çok nadiren kullanmadığınızdan emin olun. İzlenecek en iyi kural haftada iki veya üç kez rutindir.

Renkli şampuanınızı bu şekilde kullanmalısınız:

• Renk bırakan bir şampuan kullanmanın ilk adımı, saç tonunuz için doğru olanı almanızdır.

• Saçınızı ılık yapmak için hafif ılık su kullanın. Bu saçların renk şampuanını daha hızlı emmesine yardımcı olacaktır.

• Şampuanı elinize dökün ve şampuan her yere gelene kadar saçınıza nazikçe masaj yapın. Ayrıca, en iyi etkiyi elde etmek için en çok boya olan ve matlatmış alana odaklandığınızdan emin olun.

• Renk veren şampuanını bir süre saçınızda bırakın ve ardından soğuk suyla yıkayın. Ayrıca, kabın üzerindeki tüm talimatları uyguladığınızdan emin olun, böylece şampuanı durulayacağınız zamanı ve diğer birçok ayrıntıyı bileceksiniz.

• Şampuanınız saç kremi içermiyorsa,   renk bırakıcı bir saç kremi ile takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Keratin Saç Düzleştirme Yöntemi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı makalemizde keratin ile saç düzleştirme, keratin ile saç düzleştirme nasıl yapılır ve Keratin nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu