Saç Bakımı

Saç Dökülmesi için Evde Tedavi!

Saçların inceliyor ve dökülüyor mu? Saç dökülmesi için evde hangi ilaçları yapabilirsiniz; hangisi işe yarar, ne zaman doktora gitmeniz gerekir?

Dolgun, parlak ve hacimli olmalı… Birçok insan saç stiline büyük önem verir. Ancak durum farklıysa!

İnsan her gün kaç saç teli kaybeder? Doktorlar 20 ile 100 arasında normal olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, düzenli olarak 100’den fazla saçınız sizi terk ediyorsa, o zaman saç dökülmesi sorununuz var demektir ve nedenini bulmak üzere doktora gitmek en iyisidir.

Ama biraz durun, saç kaybını önlemek ve daha hızlı saç uzatmak için evde yapılabilecekleri derledik.

Saç Dökülmesi mi? Güçlü İlaçlarını Kuşan, Böylece Onu Durdurabilirsin!

Tıbbi açıdan, saç dökülmesi tedavisine nadiren ihtiyaç duyulur. Çoğu durumda, sadece kalıtsal saç dökülmesi ciddiye alınır. Gerçekten hastalık saç dökülmesinin nedeni ise, ilk adımda tedavi edilmelidir. Bununla birlikte, psikolojik rahatsızlık da saçları etkileyebilir.

Saç Dökülmesi; Beslenme

Bazen saç dökülmesi nedeni yedikleriniz ya da yemeniz gerekenlerdir. Daha az protein alıyorsanız, çinko ya da demir seviyeniz düştüyse saçlarınız sizi kökten terk etmeye başlar.

Saç Dökülmesi; Beslenme

Koparak dökülme bu aşamada görünmez. Kökten dökülen saçları güçlendirme için çinko, protein içeren besinler yemeli ya da çinko şurubu içmelisiniz. Saçlar aşırı dökülüyorsa; demir eksikliğiniz var demektir ve hemen doktora koşmalı ya da;

Protein ve demir sağlayan besinler;

  • Bakliyat
  • Yumurta
  • Balık
  • Kuruyemiş
  • Yağsız et
  • Yulaf ezmesi

Yemelisiniz…

Saç Dökülmesi; Saç Şekillendirme

Temel olarak, mekanik etkilerin saç dökülmesine neden olmadığını biliyoruz. Ancak saçın sürekli şekillendirilmesi saçı ve saç derisini yorar, pH dengesini bozar. Kısaca; Saç maşaları, düzleştiricileri saç döker mi? Evet, çok fazla kullanıldıklarında ya da çok agresif kullanıldıklarında saçlarınız dökülür.

Saç Dökülmesi; Saç Şekillendirme

Saç dökülmesi ilacı ise, terlememek, bu mekanik ürünleri kullanmamak, saçları 3 günden önce yıkamamak olacaktır.  Kısa zamanda saçlarınız eski sağlığına kavuşur.

Saç Dökülmesi; Besleyici Yağlar ve Masaj

Saç için iyi bilinen keratin arttırıcılar arasında argan yağı veya hindistancevizi yağı bulunur. Her iki yağın da stresli saç derisi üzerinde olumlu etkisi olabilecek antibakteriyel ve antifungal etkileri vardır. Saç için besleyici yağlar, saç köklerini güçlendirmek, hassas saç derisini parlatmak, ayrık kırık uçları ve kepekleri önlemek için tasarlanmıştır.

Saç Dökülmesi; Besleyici Yağlar ve Masaj

Işıldamak ve daha esnek saç tellerine sahip olmak için de bu yağlar mükemmeldir. Peki, biraz daha yakından bakalım;

Saç Bakımında Argan Yağı Nasıl Uygulanır:

Havlu ile kurutulmuş saça birkaç damla argan yağı sürün. Saçınızı taramayın, parmaklarınızla şekillendirin. Beş ila on dakika masaj taptıktan sonra, her zamanki gibi saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Saç Bakımında Argan Yağı Nasıl Uygulanır:

Alternatif olarak, biraz daha fazla yağ kullanabilir, kafa derisine masaj yapabilir ve gece boyunca bırakabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır:

Bir ila iki çay kaşığı hindistancevizi yağı alın ve yağı eritmek için ellerinizle ovun. Saç derisine sürün ve hafifçe masaj yapın.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır:

Şimdi hindistancevizi yağının en az 30 dakika boyunca ıslanmasına izin verin veya tedavi olarak gece boyunca bırakın. Daha sonra saçınızı her zamanki gibi şampuanla yıkayın.

Saç Dökülmesi İçin; Castor Yağı Saçları Hızla Uzatır

Hint/Castor ağacı olarak da bilinen mucize ağacın tohumu hint yağı sağlar. Zaten eski zamanlarda, altın sarısı yağ şifa ve güzellik ürünü olarak kullanıldı.

Saç Dökülmesi İçin; Castor Yağı Saçları Hızla Uzatır

Doğrudan saç dökülmesine karşı çıkamaz, ancak saç uzaması hint yağı ile desteklenir.

Saç Dökülmesi İçin; Çemen Tedavisi

Çemen otu tohumları da saç dökülmesini önler. Saçınızın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğu, B, C vitaminleri ve demir gibi mineraller çemen otundadır. Saçınıza maske olarak uygularsanız, mükemmel saçların sırrını keşfetmiş olursunuz…. Ama şiitthh sırrımızı kimseyle paylaşmayın…

Saç Dökülmesi İçin; Çemen Tedavisi

Artık saç dökülmesi için evde tedavi yollarını keşfettiniz. Hangisi size uyuyor, doktor yolu göründü mü, yağlar ve masaj sorunu çözer mi? Hadi, harekete geçin! Evde Kendi Kendinize Uygulayabileceğiniz Kış Saç Bakımları yazımızı da okumayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Evde Kendi Kendinize Uygulayabileceğiniz Kış Saç Bakımları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu