GenelYaşam

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğlenceli zamanlarda biraz keyif yapmak ve kutlamaları güzelleştirmek için şarap tercih edilmektedir. Ancak bu güzel içecek aynı zamanda iz bırakması ile bilinmektedir. Halı, kıyafetler ya da koltukların üzerinde kırmızı şarap lekesi oluştuğunda ortamda ister istemez bir can sıkıcı durum olmaktadır.

Ancak bu tür durumlarda endişelenmek yerine doğru müdahale yaparak sorunu kısa süre içerisinde ortadan kaldırmak mümkündür. Kıyafetlerin üzerine dökülen, halıya dökülen şarap lekelerini anında dokunarak silebileceğiniz gibi kuruduktan sonra dahi doğru şekilde işlem yaparak temizlemeniz mümkündür.

Kıyafetlerden Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlere dökülen kırmızı şarap lekesini o an çıkaramasanız dahi doğru müdahale ederek zorlu hale dönüşmesini engellemek mümkündür. Dökülen noktanın altına bir bez sererek daha yayılmasını engelleyebilirsiniz. Dökülen şarabı hemen bir peçete veya kağıt yardımı ile emilmesini sağlamalısınız.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?
Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke ne kadar ıslak tutulursa o kadar kolay çıkacaktır. Bunun için dökülen noktaya su veya soda dökerek bölgeyi nemli tutabilirsiniz. Ardından tuz dökerek şarabı emmesini sağlamanız gerekiyor. Çamaşır makinesine atmadan önce kıyafetinizin yıkama talimatlarına bakmayı ihmal etmeyin. Yıkmadan önce leke çıkarma özelliği bulunan bir deterjanı üzerine dökün. 30 derece sıcaklığa sahip makinede yıkamanızı yapın. Aşırı sıcak lekeyi çıkarmak yerine daha da yerleşmesine neden olacaktır. Bu talimatlar ile sevdiğiniz kıyafetin üzerinden lekeyi çıkarabilirsiniz.

Evdeki Malzemelerle Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde tüm lekeleri çıkarmak için bir hazır ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünleri kullanmadan da şarap lekesi başta olmak üzere birçok lekeyi çıkarmak mümkündür. Bunun için malzemeleri tanımak ve doğru şekilde kullanmak önemli olacaktır.

Sofra tuzu ve limon bu konuda gerekli yardımı sağlamaktadır. Tuz ile örtülen dökülen lekenin üzerine birkaç damla limon ekleyip birkaç saat beklemeliyiz. Ardından makinede yıkayabiliriz.

Kurumuş Şarap Lekesi
Kurumuş Şarap Lekesi

Maden suyunu lekenin üzerine dökerek yavaşsa kıyafete zarar vermeden ovalamanız gerekiyor. Yeterli miktarda ovaladıktan sonra geri kalan kısmını çamaşır makinasına bırakın.

Süt’ü kullanarak bu lekeyi çıkarmakta mümkündür. Lekeyi temizlemek için bir bezin üzerine sütü döküp kıyafeti temizlemeniz gerekiyor. Dikkatli bir şekilde işlemi yaptıktan sonra çamaşır makinasına atarak temizliğe son noktayı koyabilirsiniz.

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş şarap lekesini ortadan kaldırmak için internet üzerinde bulabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Biz size bunlardan bir tanesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Lekeyi nemlendirmek için bir miktar soda dökerek işleme başlamanız gerekiyor.

Kırmızı Şarap Lekesi
Kırmızı Şarap Lekesi

Bunun ardından kuru bir bez ile lekeye bastırmanız gerekiyor. Bastırma işlemini iz gelmeyene kadar tekrarlamanız gerekiyor. Şarap lekesinden ve sodadan geriye kalanı ılık su ve deterjan karışımı ile dikkatli bir şekilde temizleyin. Lekenin ortadan kalktığından emin olduktan sonra kağıt havluyu üzerine bir ağırlık koyarak bir gece lekenin üzerine bekletin. Eğer leke kurumamışsa bir saç kurutma makinası ile işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak kurumuş şarap lekesinden kurtulmanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Kışın Romantik Tatil İçin 10 Mükemmel Yer! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu