YaşamZayıflama & Beslenme

Şişkinlik: Bu besinler rahatsız edici bir şişkinlik hissine neden olur

Kısa bir tişört giymek istersiniz ve aynaya son bir bakış attığınızda  göbeğinizin dışarı çıktığını fark etmişsinizdir? Bu gibi şişkin bir mide yalnızca rahatsızlık yaratamaz, özellikle yaz aylarında kısa giysiler gündemdeyken oldukça kötü olabilir. Bununla birlikte , şiş bir vücut merkezi tesadüf değildir. Egzersiz eksikliği, çok hızlı yemek yemek ya da düzenli alkol tüketiminin yanı sıra , bazı (bazen çok sağlıklı) yiyecekler, tatsız bir dolgunluk hissine neden olabilir. Bunlar hangileri olduğunu ve   tatsız sonuçları olmadan nasıl tadını çıkarabiliriz, paylaşıyoruz …

Şişkinlik Bu besinler rahatsız edici bir şişkinlik hissine neden olur
Şişkinlik Bu besinler rahatsız edici bir şişkinlik hissine neden olur

Şişkinlik: Bu besinler rahatsız edici bir şişkinlik hissine neden olur

1. baklagiller

Demir ve proteinler bakımından zengin ve iyi bakteri bakımından çok zengin olan baklagiller sindirim sistemini çok fazla strese sokuyor ve şişkin bir mideye neden oluyor. Bunun başlıca nedeni, fasulye, bezelye ‘nin bağırsağın normalde kullanmadığı ve sadece daha uzun bir fermantasyon işleminde parçalanabilecek bazı şeker moleküllerini içermesidir.

şişkinlik yapan yiyecekler
şişkinlik yapan yiyecekler

Bu yardımcı olur: Ancak baklagilleri pirinç veya kinoa gibi tam tahıllı ürünlerle birlikte tükettiğinizde, sindirimi zor olan lifleri daha iyi işlemelerine yardımcı olarak gastrointestinal sistemi rahatlatırsınız .

2. Süt ürünleri

Süt, peynir veya yoğurt – süt ürünlerinin vücut ve çevre için olumsuz sonuçları vardır. Şişmiş karın açısından, hayvan sütünden elde edilen ürünler de ideal yiyecek değildir, çünkü birçok kişi, şimdi içerdikleri laktoza (laktoz) karşı duyarlıdır. Normalde süt şekerini bölen ince bağırsakta laktaz denilen yeterli miktarda yoksa , bağırsak başını belaya sokar ve bu da kendini şişirilmiş bir karın, mide krampları ve hoş olmayan şişkinlikle gösterir.

Menüde sütlü yiyeceklerden sonra şişmiş bir mideden muzdaripseniz, badem veya soya sütü gibi bitkisel alternatiflere geçmenin mantıklı olup olmadığını düşünmelisiniz.

3. Limonata/ Gazlı içecekler

Yazları soğuk  bir limonatadan daha serinletici olan nedir? Hiçbir şey, ancak kendinizi bir sodayla rahatlatmak isterseniz, midenizin dışa doğru çıkmasını beklemeniz gerekir. Asitli içeceklerin içinde olan küçük kabarcıklar midede şişer ve tatsız bir dolgunluk hissine yol açabilir. Elbette, bu bir bardak maden suyu veya karbondioksit içeren başka bir şey içtikten sonra da olur.

şişkinlik yapan içecekler
şişkinlik yapan içecekler

Olası bir alternatif: Musluk suyuna sahip, zencefil ve bal ile rafine edilmiş ev yapımı bir limonata , sindiriminizi düzenli hale getirdiğinden ve düz bir mideyle ödüllendirileceğinden, daha yumuşak ve sağlıklı bir alternatiftir. 🍋

4. lahana

Kışın pek çok insan için yeşil lahana ve kırmızı lahana menüde yer alırken, beyaz lahana yazın en sevilen yiyeceklerden biridir ve kilo vermenize yardımcı olabilir . Ancak bu lahana  sağlıklı, sindirimi zor ve yavaş bir sert hücre yapısına sahiptir. Gastrointestinal sistem, enzimler tarafından ayrışmak yerine,  baklagillere benzer şekilde  fermantasyon işlemlerini harekete geçiren ve şişkin karnına yol açan belirli bakterileri kullanır .

Neye yardımcı olur: Bununla birlikte,   lahana yiyeceklerinizi kişniş, kimyon, zencefil veya kakule gibi baharatlarla eriterek etkisiz hale getirebilirsiniz.

5. Yağlı yiyecekler

Yan taraftaki atıştırmalıktan gelen doyurucu bir parmak ya da lezzetli tuzlu patates kızartması – büyük bir kısmı yağ ile hazırlanan (özellikle hayvansal yağlar) veya et gibi çok fazla yağ içeren yiyecekler şişkin bir mideye yol açabilir. Bunun temel nedeni, bağırsak, safra ve pankreasın , bu lezzet taşıyıcısının sindirim sürecinde gerçek bir problem  olması ve  sindirimin daha yavaş gerçekleşmesidir.

şişkinlik yapan yiyecekler 20
şişkinlik yapan yiyecekler 20

Bir alternatif var mı? Tehlike geçti! Tabii ki gelecekte kızartması, biftek ve Co olmadan yapmak zorunda değilsiniz. Sadece doğru hazırlıklara dikkat etmelisin. Kızartma veya kızartma yerine, yemeklerin çoğu fırında kolayca pişirilebilir. Olmazsa bitkisel yağlar çok iyi bir alternatif olabilir. Buna ek olarak, yemekten önce nihayet aşırı yağ tahliye edebilirsiniz. 🍟

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu