Cilt Bakımı

Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Sivilcelerle ilgili konuşulan birçok şey var. Fast food’u bırakmaktan tutun, güneşten uzak durmaya, herkes bir şeyler söylüyor ve söylentiler hiç bitmiyor. uyumadan önce sivilcenize diş macunu sürmeden yazdıklarımızı bir kontrol edin.

Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış
Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Bronzlaşmak Akneleri Temizler

Bronzlaşmak her ne kadar cilt renginizi koyulaştırdığı için akneleri gizliyor gibi görünse de teknik olarak temizlediği hiçbir şey yok. Cilt kanseri riskinin yanında, uzun süre güneşlenmek cildinizi kurutur; bu da daha çok akne oluşumuna neden olur. Siz siz olun güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Akne sadece ergenlik zamanında oluşur

Amerikan Dermatoloji derneğine göre akneler ergenlikte oluşmaya başlar, bu doğru fakat tek neden bu değil. Havaya, yaşam şartlarına, hormonlara ya da dış ekenlere göre herkeste akne oluşabilir. Yaşla pek alakası yok.

Akneler tedavi edilebilir

Akne kalıtsal bir hastalıktır ve sonsuza kadar geçirecek mevcut bir çözümü bulunmamaktadır. Bu sizin yapınızla alakalı. Cildiniz akne oluşumuna eğimli ise akne oluşur değilse oluşmaz. Aknenin ana sebebinin psikolojik olduğunu unutmayın.

Hazır yiyecekler akneye sebep olur

Pizza, çikolata, patates kızartması vb gibi besinler tüketmek sivilce çıkmasına sebep olmaz. Yapılan araştırmalara göre, yüksek oranda şeker içeren besinler, hazır yiyeceklere oranla daha hızlı akne oluşmasına sebep oluyor. Ama eğer cildiniz sivilce oluşumuna çok müsaitse, tabii ki bu tür gıdalardan kaçınmanız sizin için iyi olacaktır.

Diş macunu sivilce kurutmaya yardımcı olur

Diş macunu içeriği açısından hiçbir “sivilce kurutucu” maddeye sahip değil. Belki tesadüfen bir diş macunu sizin sivilcenizi kuruttu ve siz de deneme -yanılma sanıp daha sonra sivilce kurutmak için diş macunu kullandınız ama bu tesadüften başka bir şey değil.

Sivilceli insanlar makyaj yapmamalı

Kat kat makyaj yapmak cildinizin nefes almasını zorlaştıracağından belki sivilcenize iyi gelmeyebilir ama bu tamamıyla makyaj yapmayı bırakmalısınız demek değil. Çok fazla kimyasal içermeyen doğal ürünler kullanmak sizin için daha iyi olabilir.

Akneleri patlatmak daha çabuk geçmelerini sağlar

Sivilceleri sıkmak belki onları vücudumuzdan hızlıca atmanın en kolay yolu gibi görünebilir ama uzun sürede daha kötü sorunlarla dönebilir. Sivilce sıkacağım derken cildinize bakteri bulaştırabilirsiniz.

Yüzünüzü çok sık yıkamak akne oluşumunu engelleyecektir

Sürekli yüzünüzü yıkamanız maalesef sivilcenizin çabuk geçeceği anlamına gelmiyor. Yüzünüzü temiz tutmak tabii ki önemli, ama günde 2 kereden fazla yüz yıkamak cildinizde yağ kaybına yol açacağından sivilce oluşumuna ortam hazırlayabilir.

Terlemek akneye sebep olur

Sadece terlemek akne oluşmasına sebep olmaz. Ama eğer spor salonundan çıkıp terli kıyafetlerinizle saatlerce oturursanız, evet bu sebep olur. Spordan sonra vücudunuzu iyice temizlediğinizden emin olun.

Ürünler canınızı yakmıyorsa işe yaramıyordur

Eğer sivilcelerinizi geçirmek için kozmetik ya da farklı ürünler kullanıyorsanız, sadece canınızı yaktığında işe yaradığını düşünmeniz çok doğru değil. Eğer kullandığınız kozmetik ürünü uyguladığınızda canınızı yakıyorsa direkt doktorunuza ya da güzellik uzmanınıza başvurun. Alerjiniz olabilir ya da cildiniz kıpkırmızı kalabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Limonun Cilde Ve Saça Faydaları Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu