Genel

Soya Sütünün Faydaları

Soya sütünün faydalarından yararlanmak için soya fasulyesini ıslatıp öğütmeniz yeterlidir. Sağlığa çok faydalı olan soya sütünün faydaları arasında vitamin, diyet lifi, mineral ve bolca protein yer alır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücudun daha enerjik ve güçlü olmasını sağlayan soya sütü zayıflamaya, kanser riskine, kolesterolün düşmesinde ve yaşlanınca görülen menapoz rahatsızlıklarında etkilidir.

Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

Kan Basıncını Düşürür: Soya sütünde yer alan bileşenler kan basıncını düşürürken hipertansiyonun yükselmesini de engeller. Polifenol içeriğine sahip olan soya sütü diyabetik rahatsızlıklarında da ilaç görevi görür.

Diyabet Tedavisinde Yardımcıdır: Kalsiyum değeri çok yüksek olan soya sütünde düşük yağ içeriğine sahiptir. Kötü kolesterolün düşmesinde etken olan soya sütü lipit seviyelerini onararak kardiyovasküler rahatsızlıklarda içilmesi tavsiye edilir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Obezite rahatsızlıklarında içilmesi tavsiye edilen soya sütü lif değeri yüksek olduğu için zayıflamak isteyenlerin ilk tercihidir. Yağ oranı düşük bir diyetin içinde ara öğünlerde içebileceğiniz soya sütü sade olarak içmelisiniz. Kilo verme hızınızı arttırırken tok kalmanızı ve daha aktif olmanızı kolaylaştırır.

Damar Tıkanıklıklarını Giderir: Soya sütünde yer alan bileşenler ve antioksidanlar damarlarda oluşan tıkanmaların önlenmesinde etkendir. Serbest radikallerin vücuda verdiği zararları engelleyen soya sütü içimi kan damarlarını rahatlatarak gevşemesinde destekleyicidir.

Kanser Riskine Karşıdır: Soya sütünün herkese sonsuz faydası olsa da erkeklerde ekstra bir yararı vardır ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Testesteron seviyesini engelleyen soya sütü prostat kanserine yakalanma oranını da azaltılmıştır.

Menepozun Semptomlarını Azaltır: Her bayanın ileriki yaşlarda başına gelen menopoz sorununun deformasyonlarını soya sütü içerek azaltabilirsiniz. Menopoz döneminde yaşanan ateş basmaları ruhsal sıkıntılar ve ağrılar soya sütü içilerek azaltılabilir.

Soya Sütünün Zararları Nelerdir?

Soya sütü içilerek bazı durumlarda ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar oluşabilir. Çoğu kişide görülen soya sütü alerjisi öksürük ve tıkanma gibi semptomlarla da anlaşılabilir ve tüketim kesilmelidir.

Bazı durumlarda soya sütü erkeklerdeki sperm kalitesinin düşmesine neden olabilir. İnsanlar üzerindeki etkisi tam kanıtlanmasa da denekler üzerinde yapılan araştırmalarda sperm kalitesini azalttığı gözlenmiştir.

Tiroit rahatsızlığınız varsa soya sütü içmekten uzak durmalı ve önce doktorunuza danışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu