Yaşam

Tatilden Sonra İş Hayatına Adapte Olmanın Yolları

Uzun bir tatil sonrası iş hayatına nasıl adapte oluruz, adım adım tatil modundan çıkıp iş rutinine dönme aşamaları yazımızda sizleri bekliyor.

Aylarca çalıştıktan sonra her insanın hayali mükemmel bir tatilde dinlenmektir. Tatilin biteceğini kimse düşünmek istemez. İple çekilen tatil bittiğinde ise tekrar çalışma hayatına başlamak herkes için oldukça zorlu bir süreçtir. Ve kimse bu değişime hazır değildir.

Tatil bittikten sonra yaşanan adapte sorunu her insanda farklı sonuçlara yol açar. Kimi insan bu durumu zorlu yaşamaz. Sanki iş hayatına hiç ara vermemiş gibi çalışma hayatına devam eder. Kimi insan ise adapte olmakta oldukça zorluk çeker. Uyku problemi, depresyon, baş ağrısı, sindirim sistemi bozuklukları, mutsuzluk, hayatından hoşnut olmama, stres gibi problemler yaşanabilir.

Peki uzun bir tatil sonrası iş hayatına nasıl adapte oluruz bunları inceleyeceğiz. Adım adım tatil modundan çıkıp iş rutinine dönme aşamaları ;

Erken dönün!

Evinize dönmek için tatilinizin bitmesini beklemeyin. En az 2-3 gün önceden eve dönüp kendinize zaman ayırmanız da faydalı olacaktır. Bu durum psikolojik olarak tatilin bittiğini kabullenmenizi sağlar.

Kendinizi rutine kaptırmayın!

Tatil biter bitmez hemen günlük rutin işlere kendinizi kaptırmayın. Yapılacak işleri hızlı hızlı yapmaya çalışmayın. Kendinize biraz zaman tanıyın.
Uykunuza ve beslenmenize önem verin!

Uykunuzu düzene sokun. Düzenli uyumak bu süreçte zinde olmanızı sağlayacaktır. Beslenmenize dikkat edin. Özellikle sebzelerle aranızı iyi tutmanızda fayda var.
Spordan uzak kalmayın!

Tatilinizi anımsatan ufak tefek egzersizler yapabilirsiniz. Bu durum sizin günlük hayatınızdan soğumanızı engelleyecektir. Yoga yapmak odaklanmanızda ve sakin kalmanızda faydalı olacak bir spordur. Olumlu enerji ile dolacağınız sporları deneyebilirsiniz.

Pozitif olun!

Odak sorununuz olacağı için adapte olma süresi boyunca motivasyonunuzu güçlendirecek faaliyetler bulabilirsiniz. Negatif düşünceler içinde olmamaya dikkat etmelisiniz. Olumsuzluklara takılı kalmayın ve sabırlı olun. İşinizde olumsuz bir olay olduğunda, istifa etmek gibi ani kararlar vermeyin. Tamamen işinize adapte olana kadar verdiğiniz kararlar kötü sonuçlar doğurabilir.

Sosyalleşin

Sosyal hayatınıza zaman ayırın. Sinemaya gidin, gezintiye çıkın, alışverişe çıkın. Sevdiğiniz bir grup insan ile edeceğiniz sohbetin bile deşarj etkisi olacaktır.
Kısaca tatil sonrası iş hayatına başlarken neler olur ve bu durumda nasıl adapte oluruz bunları inceledik. Unutmayın her tatil bitişi, bir sonraki tatilin başlangıcı olacaktır. Tatil dönüşü yeni bir tatilin geri sayımını başlatmak ve planlamak işe motive olmanızı da sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şişkinlik: Bu besinler rahatsız edici bir şişkinlik hissine neden olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu