Yaşam

Vicks Lekesi Nasıl Çıkar?

Vicks Lekesi Nasıl Çıkar?

Tekstil ürünlerinin dokularında estetik bütünlüğünü bozan çeşitli lekeler, birçok kimyasal ürünle çözülebileceği gibi çeşitli bitkisel formüllerle de temizlenebilir. Özellikle yoğun kıvama sahip besin ve içecekler tekstil ürünlerin kalıcı ya da güçlükle çıkan lekelerin meydana gelmesine neden olurlar. Bununla birlikte leke izi oluşan doku, lekelerin yüzeyde çeşitli iz ya da yıpranma oluşumunu tetikleyen önemli etkenlerdendir. Bu gibi sorunlar nedeniyle birçok çamaşır suyu ve deterjan üreticisi firma, yeni formüller geliştirerek inatçı lekeler konusunda çeşitli buluşlara imza atmışlardır. Ancak vicks ya da benzeri medikal ya da kimyasal ürünler, yoğunlukları ve içerisindeki bileşenler nedeniyle inatçı ve kalıcı lekeler kategorisinde değerlendirilebilir. Peki, tıbbi kategoride değerlendirebileceğimiz vicks lekesi nasıl çıkar? Vicks lekesi için harici bir medikal ya da temizlik ürünü mü kullanmalısınız, yoksa çeşitli bitkisel formüller ve takviyeler ile vicks lekesinden kurtulmak mümkün mü?

Vicks lekesi, oluştuğu yüzeyde tekstil ürününün estetik bütünlüğünü bozmasının yanı sıra oldukça güç çıkan bir leke türüdür. İçerisindeki kimyasal bileşenler nedeniyle yüzeyde kalıcı izler oluşmasına ve gerekli temizliğin yapılmaması durumunda yüzeydeki lekenin dokuya zarar vermesine neden olur. Genellikle kimyasal özlü ürünleri tercih eden hanımlar, limon, diş macunu, karbonat gibi çeşitli çözümlere de başvurabiliyorlar.  Fakat bu noktada esas olan kriter, vicks lekesinin nasıl bir yüzeyde oluştuğu. Kıyafet, halı, koltuk ya da pamuklu tekstil ürünleri başta olmak üzere birçok ürün, farklı işlemler gerektirebilir. Başlıklar hâlinde incelemek gerekirse:

Gömlek

Gömlek yüzeyine bulaşan kremi temiz ve nemli bir bez ile güzelce temizleyin. Ardından gömleği suyla doldurduğunuz bir leğene bastırın. Gömlek üzerinde leke oluşan bölgeyi tuz ile ovun. Ardından sirke dökerek çitileyin. Çitileme işleminin ardından karbonat ile sirkenin yüzeyden temizlenmesini sağlayın. Gerekli temizleme ve çitileme işlemlerinin ardından gömleği güzelce durulayıp kurumaya bırakın.

Halı

Kremi yüzeyden temizledikten sonra 1 çay kaşığı kadar karbonat döküp üzerine 4-5 damla kadar limon damlatın. Limonun karbonatı köpürtmesini bekleyin. Köpürme işlemi bittikten sonra bir süre bekleyip temiz bir bez yardımıyla bölgeyi silin. Bu işlemi leke yüzeyden tamamen gidene kadar tekrarlayın. Son olarak bölgeyi temiz bir bez yardımıyla durulayıp kurumaya bırakın.

Bir önceki yazımız olan Tatilden Sonra İş Hayatına Adapte Olmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu