Genel

Yanığa Ne İyi Gelir?

Yanığa ne iyi gelir yazısı altında güneşten, ev kazalarından ya da başka nedenden dolayı kaynaklanan cilt yanıklarının oluşumunu acı vermesini azaltmak için evde doğal yollar uygulayabilirsiniz. Evde yanmanın verdiği sızlamayı ve iz kalmasını engelleyen birçok doğal ürün yanığın verdiği acı hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Evde Yapabileceğiniz Yanık Tedavileri

C ve E Vitaminleri: C vitamini bilindiği üzere sadece kış hastalıklarına karşı değil cilt yanıklarında da etkili bir tedavi yöntemidir. Cildin hızlıca toparlanmasını sağlayan E ve C vitamininde kolajen etkisi bulunduğu için yanan alanın iyileşme sürecini hızlandırır ve cildin onarılmasına yardımcıdır. Bu kapsülleri eczaneden temin ederek elde edebilirsiniz. Elinizin altında varsa kapsülden kırın ve yanan bölgelere nazikçe uygulayın.

Buz Tedavisi: Yanıklarda ilk akla gelen şey kesinlikle buz tedavisidir. Buz yanan bölgeye uygulandığında yanığın tahriş olmasını sağlayacağından bizim tavsiyemiz soğuk sudur. Soğuk suyun altına yanan bölgeyi 15 – 20 dakika kadar tutup beklettiğinizde acınız azalacaktır.

Aloe Vera Tedavisi: Her evde bulunan aloe vera bitkisi birçok cilt sorununa karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Aloe vera bitkisinden 1 parça kopararak içindeki su ile yanan bölgeye uyguladığınızda hızlı iyileşme görürsünüz.

Diş Macunu Tedavisi: Diş macunun yer alan bileşenler sadece yanıklar üzerinde değil arı sokmasında da hızlıca ağrıyı alıyor. Yanan bölgelere diş macunu uygulayarak üzerine bir şey değmemesi için muhafaza edin. Yanık tahriş görürse oldukça can yakıcı hale gelir.

Yulaf Ezmesi Tedavisi: Yulaf ezmesi cildi sakinleştirip yatışmasını sağlayan en etkili yöntemlerden biridir. Ufak yanıklar için kullanılabilen yulaf ezmesinden bir kasede su ile ezdirip yanan bölgeye uygulayın. Soğuk suya tuttuktan sonra ince bir şekilde yanan alana uygulayın.

Karbonat: Yanan bölgenizi küvete suyu doldurup biraz karbonat ekleyin ve bu suda bekleyin. Bu tedavi yöntemi de iltihaplanmayı tahriş oluşmasını sağlayacaktır.

Vanilya Tedavisi: Vanilya yanan bölgeler için ideal bir çözümdür. Ufak bir pamuk yardımı ile yanan alana sürebileceğiniz vanilya ekstratı yanmanın sızısını azaltarak ağrıları dindirir.

Bal Tedavisi: Balda yer alan bileşenler antibiyotik etkiye sahiptir ve yanıkların iyileşmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Bal ince bir tabaka halinde yanan bölgelere uygulandığında kısa zamanda iyileşme sağlanır ve sızlamalar diner.

Sirke Tedavisi: Yanan bölgenin yatışması ve sızlamanın geçmesi için sirke etkili yöntemler arasındadır. Pamuğun sirkeye bandırılarak yanan bölgeye nazikçe uygulanması gerekir. Yanığa sert davranmak sızlamanın ve ağrının daha çok olacağına neden olacağı için dikkatli uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu