Genel

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyon hayati fonksiyonları tehlikeye atan ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Tansiyonuzun yükselmesine denilen hipertansiyon rahatsızlığı kalp krizi, felç yada beyin ölümü gibi rahatsızlıkların başını çekebilir. Bu nedenle yaşam kalitesi yükseltilmeli ve tansiyonun yükselmesine neden olacak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir ve tansiyonu hangi yiyecekler düşürür merak ediyorsanız ayrıntılı okuyunuz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Limon: Tansiyonun dengelenmesinde etken görev gören limonun kan basıncını dengelediği de biliniyor. C vitamini değeri çok yüksek olan limon sağlıklı kalbin desteklenmesini sağlayarak sabahları aç karnına içtiğiniz suyun içine sıkarak tansiyonun yükselmesini engelleyebilirsiniz.

Yürüyüş Yapın: Yüksek tansiyona iy gelen eylemlerden biri tempolu yürüyüş yapmaktır. Yapılan araştırmalar yürüyüş yapmanın kan basıncını düşürdüğü kalbe oksijenin daha hızlı gitmesini sağlar.  Günde 30 dakika yürüyerek kalp sağlığını onarmada yardımcı olabilirsiniz.

Karpuz Çekirdekleri: Karpuz çekirdeklerinin faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Birçok sağlık faydası bulunan karpuz çekirdekleri kurutulup tüketildiğinde kan basıncının düşmesinde etken sağlıyor ve yüksek tansiyon riskine karşı vücudu koruma altına alıyor. Bunun için ara, ara 1 tatlı kaşığı karpuz çekirdeği tüketmek yeterlidir.

Soya İyi Gelir: Amerikalıların araştırmaları sonucunda tansiyon yüksekliğinden şikayet edenler için baharat yerine soya tüketmelerini tavsiye ediyor. Soya yüksek tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelirken süt gibi protein değeri yüksek yiyeceklerde tansiyonu dengeler.

Sarımsak Yiyin: Sarımsağın yüksek tansiyonu düşürdüğü birçok insan tarafından bilinir. Çiğ olarak yiyebileceğiniz sarımsağı pişirerek yemeklerinize de ekleyip tüketebilirsiniz. Fazlaya kaçmadan günde en fazla 2 diş sarımsak yiyerek tansiyonun yükselmesini engelleyebilirsiniz.

Potasyum İçeren Patates: Potasyum değeri yer alan patatesi düzenli beslenme rutininize eklemelisiniz. Patatesle birlikte tatlı patateste kuru erik ve kuru üzümde yiyebilirsiniz.

Kereviz: Ailenizde yüksek tansiyon rahatsızlığı varsa ve kendinizi bu hastalıktan korumak istiyorsanız kereviz mutlaka haftada 2 kere yemelisiniz. Yüksek tansiyona iyi gelen kereviz fitokimyasal içeriğine sahiptir ve sizi koruma altına alır.

Kahveyi Kafeinsiz İçin: Kahve içmekten vazgeçemiyorsanız tercih edeceğiniz kahvelerin kafein oranları sıfırlayın. Kafeinsiz kahve kan basıncının normale dönmesini sağlayarak tansiyonun yükselmesi engellenebilir.

Hindistan Cevizi Suyu İçin: Yüksek tansiyona iyi gelen sıvı gıdalar bir yana ekstra Hindistan cevizi suyu tavsiye edilir. Günde 3 – 4 bardak içilebilen Hindistan cevizi suyu C vitamini değeri yüksektir ve tansiyonun yükselmesini engeller.

Soğan Tüketin: Sadece soğan değil soğan suyu da yüksek tansiyonun düşmesinde etkilidir. Gün içinde yemeklerin yanında çiğ soğan tüketebilir veya sıktığınız soğan suyunun içine bal ekleyerek içebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zeytinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu