Cilt Bakımı

Yüz Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Cilt yağlanması olarak da bilinen yüz yağlanmasına ne iyi gelir? Başlıklı yazımızda, cilt bakım sorunlarından biri olan ve cildin estetik görünümünü olumsuz etkileyen durumlardan biri olan yüz yağlanması hakkında detaylara yer verdik.

İlginizi çekebilir: Sivilce Lekeleri İçin Kesin Çözüm

Yüz Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Uygulayabileceğiniz farklı yöntemlerle, yüz yağlanmasını azaltmak ve hatta önemli ölçüde önüne geçmek mümkündür. Düzenli bir şekilde yapılacak uygulamalar, bu sorunun ortadan kalkması için büyük fayda sağlamaktadır. İşte yüz yağlanmasına ne iyi gelir? Sorusunun altın cevapları…

Domates

C vitamini içeriği ve farklı bileşenleri ile domates, cilt gözeneklerinin sıklaşmasında ve fazla yapın alınmasında etkili özelliklere sahiptir. Bir tane domatesi iyice ezdikten sonra, ezilen domates suyuyla beraber yüze masaj yapar şekilde uygulanır. Uygulama 10 dakika sonra cilt temizlenerek, sonlandırılır.

Diğer doğal cilt bakım uygulamaları gibi, düzenli kullanılması halinde, oldukça faydalı olduğunu ve cildin yağ dengesini düzenlemede ki etkilerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Yumurta Akı

Yumurta akının, cilt üzerindeki etkileri uzun yıllardır bilinen bir şeydir. Genel cilt bakımında birçok doğal cilt maskesi ile kullanılan yumurta akı, cildin yağ dengesinin sağlanması ve yağlı ciltlerin arındırılmasında da oldukça etkili doğal uygulamalar arasındadır.

Yumurta akını ayırdıktan sonra, ovalayarak cildinize dikkatlice uygulayın. Cilde uyguladıktan sonraki birkaç dakika, yine masaj yapar şekilde cildinize uygulamaya devam edin. Ardından 20 dakika bekleyerek, cildinizi temizleyerek işlemi sonlandırın. Haftada iki kez düzenli olarak uygulamanız halinde, cilt üzerindeki etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Limon Suyu

Cilt yağlanmasını önlemek ve genel cilt bakımında kullanılan mucizevi besin kaynaklarından biri olan limon suyu, cilt yağlanmasının önlenmesinde ve mevcut yağlanmanın ortadan kaldırılmasında önemli rol oynamaktadır. Cildin pH dengesini sağlamakta da oldukça faydaları olduğu bilinen limon suyundan bir karışım hazırlayarak, cildinize uygulamanız faydalı olacaktır.

Çeyrek çay bardağı süt, 1,5 çorba kaşığı doğal süzme bak ve bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyunu iyice karıştırarak, cildinize masaj yaparak sürün. Karışım cildinizde 15 dakika bekledikten sonra, cildinizi temizleyin. Bu uygulamayı 3-4 günde bir kez 3 ay boyunca yaptığınız da, cildinizin yağ dengesinin normal seviye döndüğünü görebilirsiniz.

Aloe Vera

Yüz yağlanmasına iyi gelen yöntemler arasında, aloevera bitkisine yer vermemek elbette ki olmazdı. Neredeyse yüzyıllardır başta cilt bakımı olmak üzere insanlar tarafından farklı amaçlarla kullanılan aloevera jeli, cilt üzerinde oldukça faydalı etkilere sahiptir. Bu nedenle, cilt bakım ürünlerinin birçoğunda aloevera özleri bulunmaktadır.

Aloevera yaprağını keserek ortasındaki jeli cildinize masaj yaparak sürdükten sonra, 20 dakika bekleyerek cildinizi temizleyin. Düzenli kullanıldığı takdirde sadece cilt yağı üzerinde değil aynı zamanda cilt lekeleri üzerinde de oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz.

Beslenmeye Dikkat Edin

Özellikle omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin besinler tüketmek, cildin daha sağlıklı görünmesini sağladığı gibi cildin yağ dengesi içinde önemli rol oynamaktadır. Balık, keten tohumu ve ceviz gibi besin kaynaklarından, düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

Bol Su İçin

Yüz yağlanmasına ne iyi gelir? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan biri de, günlük en az 2 litre su tüketimidir. Zira genel vücut sağlığı için önemli bir yere sahip olduğu gibi, cilt yağlanması içinde oldukça faydalı olan suyun günlük ortalama iki litre tüketilmesi gerekmektedir.

Maden Suyu

Cilt yağlanmasına ne iyi gelir? Sorusuna verilecek cevaplardan biri de, maden suyu uygulamasıdır. Maden suyu da, yine cilt için olumlu etkileri bulunan unsurlardan biri olduğu bilinmektedir. doğal bir tonik görevi gören maden suyu hem yağlanmanın engellenmesi, hem de mevcut sorunun ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.

Bir pamuğa asidini fazla kaçırmadan maden suyunu dökerek, cildinize sürün. Hafif bir şekilde cildinize süreceğiniz maden suyu ciltte kuruyarak, o şekilde kalmalıdır. Yani temizlemeden, cilt yüzeyinde bırakılmalıdır. 3 günde bir maden suyunun 40 gün uygulanması, yağlanma sorununu önemli oranda ortadan kaldıracaktır.

Elma Sirkesi

Cilt için muhteşem etkilere sahip olan besin kaynaklarından biri de, elma sirkesidir. Doğal cilt bakım maskelerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan elma sirkesini bir miktar musluk suyu ile seyrelterek, cildinize masaj yapar şekilde ovalayarak uygulayın. 5 dakika kadar cildinizde bekledikten sonra, su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

Cilt Yağlanması Neden Olur?

Cilt yağlanmasının nedenlerini bilmekte, sorunun çözümü ve önlenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Cilt yağlanmasının başlıca sebepleri olarak, şunlar ön plana çıkmaktadır.

  • Aşırı yağlı cilt bakım kremlerinin kullanılması, yağlanmaya neden olacak etkenlerden biridir.
  • Aileden gelen genetik yağ bezelerinin anormal çalışma düzeni, nedenler arasındadır.
  • Kadınlarda gebelik ve sonrası ortaya çıkan hormonal değişiklikler, yağlanmaya sebep olabilmektedir.
  • Yanlış cilt bakım ürünlerinin, uzun süreli ve sıklıkla kullanılması

Aşırı ve sürekli terleme halinde olmakta, cildin yağlanmasına neden olabilecek etkenler arasındadır.

Göz atmanızda fayda var: Maya Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt yağlanmasına ne iyi gelir? Sorusuna, doğal yöntemlerle cevaplar verdik. Konuyla ilgili sormak ya da paylaşmak istediklerinizi yorum kısmından ileterek, diğer ziyaretçilerimizin de istifade etmesini sağlayabilirsiniz.

  • Makyaj yaptıktan sonra, makyaj temizliğinin yeteri kadar yapılmaması da nedenler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Lekeleri İçin Kesin Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu