Genel

Zeytinin Faydaları

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez besin maddesi olan zeytin vücuda sağlıklı yağlar ekleyerek birçok sağlık sorununun önüne geçer. Akdeniz beslenme listesinde sıkça karşımıza çıkan zeytin Akdeniz dışında Ege bölgesinde de en çok yetiştirilen meyveler arasındadır. Zeytinin kendisinde var olan sayısız fayda zeytinin yağında ve yaprağında da bol miktarda yer alır.

Zeytinin Sağlığa Faydaları

Kalbi Korur: Zeytinde bulunan tek katmanlı doymamış yağ asitleri kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olurken iyi kolesterolün desteklenmesini sağlar. Zeytinde bulunan polifenollerin güçlü antioksidan özellikleri stresten ve kronik rahatsızlıklardan da sizi koruyarak kalp hastalığına yakalanma riskini en aza indirir.

Antibakteriyel Özellikler: Zeytinde bulunan antibakteriyel özellikler vücutta bulunan mikrobiklerin çoğalmasını önlerler. Günde düzenli olarak zeytin tüketmek vücuda yapışmış enfeksiyonları vücuttan atarken gelebilecek riskleri de azaltır.

Dolaşımı Arttırır: Zeytinin içinde alyuvarları besleyen bakır ve demir mineralleri vardır. Kansızlığın azalmasını sağlayan demir içeriği kan sayımını arttırır ve vücuttaki kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlar. Kan damarlarını güçlendiren zeytin meyvesi kalp krizi riskini azaltarak kan hücrelerinin üzerinde olumlu etki bırakır.

Antioksidan Zenginidir: Antioksidan zengini her besin kronik rahatsızlıkları, kanser ve kalp rahatsızlıklarının vücuda verdiği zararı azaltır. İstenmeyen mikroorganizmaların önlenmesini sağlayan zeytin iltihaplara karşı etkilidir.

Kemik Sağlığını Geliştirir: Menepoz ve osteoporoz belirli bir yaştan sonra görülen rahatsızlıkların çıkma riskini arttırtır. Kemik kalitesinin düştüğü bu dönemlerde kemiklerin kırılma riski artar ve zeytin tüketilmesi gerekli kemik kaybının önlenmesinde yardımcı olur. Yapılan Araştırmalar sonucunda Akdeniz beslenme stilinde yaşayanların kemik sağlığının daha güçlü olduğu kanısına varılmıştır.

Beyin Sağlığını Geliştirir: Vücuttaki iltihabın azalmasında destekleyici etkisi bulunan zeytin oksidatif stresin azalmasını sağladığı için stresten sizi arındırır ve hayati organlara kurtarmanıza yardımcı olur. Yağ deposu açısından zengin olan zeytin tüketimi Alzheimer hastalığından sizi korur ve beynin güçlenmesini sağlar.

Kanser Riskini Azaltır: Hücresel DNA’yı arttıran zeytin tümörlerin büyümesini önlediği için stresin vücuttan uzaklaşmasını sağlar ve kanser riskini bünyeden arındırır.  Serbest radikallerle savaşmada başarı sağlayan zeytin kanser hücrelerinin küçülmesini destekler.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Tekli doymamış yağ oranları kilo kaybetmenizi teşvik eder. Yağlı olmasına rağmen zeytin tüketmek vücutta biriken yağların parçalanmasını sağlarken insülin duyarsızlığını azaltır. Sabah kahvaltılarında zeytini diyetisyenler az tavsiye etseler de kalori alımının daha az alındığı gözlemlenmiştir.

İltihapları Azaltır: Antioksidan görevi gören zeytinler iltihaplanmalarında azalmasında vücuda destek verir. Zeytinde bulunan bileşenler sayesinde kas ağrıları, eklem ağrıları ve ayak ağrılarını azaltmada yardımcı olur.

Sindirimi Rahatlatır: Lif açısından zengin olan zeytin hazımsızlık sorununun önüne geçerek sindirimin rahatlamasını kolaylaştırır. Acıktığınızda yiyeceğiniz 3 – 4 zeytin tokluk hissi verecek ve yüksek kolesterolün düşmesini sağlayacaktır.

Alerjiyi Önler: Eğer zeytine karşı vücudunuzun herhangi bir alerjisi yoksa zeytin alerjinin önlenmesinde yardımcı olur. Gün içinde düzenli şekilde tüketilen zeytin mevsimsel kaynaklanan alerjilerin azalmasında destekleyicidir.

Saç ve Cilt Sağlığını Destekler: Antioksidan zengini olan zeytin yağ asitleri barındırdığından vücut ve saç sağlığı için faydalı bileşenlere sahiptir. E vitamini zengini zeytin cildi korur ve saçların yağ dengesini koruyarak köklerinin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Göz Sağlığını Korur: A vitamini göz sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir. Göz retinasının korunmasında destekleyici olan zeytin ileriki yaşlarda oluşabilen katarakta da yakalanma riskini azaltacaktır.

Zeytinin Zararları

Otlara karşı alerjiniz var ise zeytin ve zeytin türevlerine de alerjiniz olabileceği için uzak durmanızda fayda vardır.

Zeytin ve zeytinyağında bulunan asitik bileşenler emziren anne ve gebe bayanlar için fazla tüketimi zararlı olabilir.

Aşırı tüketimi vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle her şeyin fazlası zarardır kuralını unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Pratik Portakallı Muhallebi Tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu